آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت نانو حسگری برای اندازه گیری میزان ترکیب دارویی ناپروکسن

ساخت نانو حسگری برای اندازه گیری میزان ترکیب دارویی ناپروکسن

محققان دانشگاه شیراز در تحقیقاتی آزمایشگاهی موفق به ساخت نانو حسگری برای اندازه گیری میزان ترکیب دارویی ناپروکسن شدند. این حسگر با سرعت و دقت بالایی قادر به اندازه گیری صحیح نمونه است و هزینه ساخت پایینی دارد. ناپروکسن دارویی است که به عنوان ضد التهاب، ضد تب و ضد درد، در تسکین دردهای ملایم تا متوسط به کار برده می‎شود، در این کار حسگر اصلاح شده خمیر کربن با استفاده از نانو ذرات اکسید روی و نانو لوله‎های کربنی چند دیواره طراحی و ساخته شده است. به کمک این حسگر، روش الکتروشیمیایی مناسبی جهت اندازه گیری داروی ناپروکسن ارایه شده است. استفاده از حسگر ارایه شده توسط این محققان از نظر هزینه و سرعت نسبت به روش‎هایی چون کروماتوگرافی مایع با قابلیت بالا (HPLC) و الکتروفورز برتری دارد و می‎تواند گزینه مناسب و کارآمدی برای تعیین مقادیر بسیار ناچیز داروی ناپروکسن باشد. از این نتایج می‎توان در صنایع پزشکی و دارویی جهت تعیین کمی ترکیبات دارویی به ویژه ناپروکسن استفاده کرد.

به گفته دکتر جواد تشخوریان، نانو ذرات اکسید روی خواص نیمه رسانایی مناسبی از خود نشان می‎دهند، علاوه بر این ویژگی، به دلیل داشتن خاصیت زیست سازگاری می‎توانند کاربردهای مناسبی در ساخت حسگرهای الکتروشیمیایی داشته باشند. با توجه به نتایج حاصل شده، خاصیت نیمه رسانایی نانو ذرات اکسید روی و رسانای مطلوب نانو لوله‎های کربنی، رفتار الکتروشیمایی ناپروکسن را در مقایسه با برخی از الکترودهایی که تاکنون گزارش شده اند، بهبود بخشیده و گستره خطی و حساسیت اندازه گیری و همچنین سرعت انتقال الکترون را بر روی سطح این الکترود افزایش داده است.

تشخوریان ادامه داد: با توجه به اهمیت طراحی و ساخت الکترودهای اصلاح شده با استفاده از نانو مواد، طرح‎هایی در این زمینه در دست پیگیری است که از آن میان می‎توان به مواردی چون اصلاح الکترود با استفاده از گرافن و نقاط کوانتومی اشاره کرد. نتایج این تحقیقات در مجله Journal of Electroanalytical Chemistry (جلد ۷۱۵-۷۱۴، شماره ۱، سال ۲۰۱۴، صفحات ۱۰۳ تا ۱۰۸) منتشر شده و حاصل همکاری دکتر جواد تشخوریان، پروفسور بهرام همتی نژاد، دکتر مونا حسینی سروری، اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز، هانا بیگی زاده کارشناس ارشد شیمی و دکتر زهرا رزمی بوده است.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2961

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *