آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو اکسید روی از پسماند گیاهان دارویی در ایران

تولید نانو اکسید روی از پسماند گیاهان دارویی در ایران

محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار با بهره گیری از پسماندهای گیاهان دارویی موفق به تولید نانو اکسید روی شدند. نانو اکسید روی تولید شده به دلیل بهره گیری از مواد آلی با محیط زیست سازگار بوده و فاقد عوارض زیست محیطی است. اکسید روی ترکیب غیر آلی با فرمول ZnO و به شکل پودری سفید رنگ و غیر محلول در آب است که در ساخت مواد فراوانی در صنعت مانند پلاستیک، سرامیک، شیشه، سیمان، لاستیک (تایر اتومبیل)، نرم کننده، رنگ‎ها، موم‎ها، چسب، باتری و مصارف دارویی کاربرد دارد. مجری این طرح با اشاره به پیشرفت روزافزون فناوری نانو درحوزه کشاورزی و تغذیه گیاهان گفت: با استفاده از شیوه به کار رفته در این طرح می‎توان از هر دو گرم پسماند گیاهی، نیم گرم نانو اکسید روی تولید کرد.

مریم حقیقی افزود: با توجه به میزان پسماندهای گیاهی تولیدی در سال که حدود ۱۴ هزار و ۳۸۶ تن است، نزدیک به سه میلیون و ۵۹۶ هزار تن نانو اکسید روی استحصال خواهد شد. وی اظهار کرد: لعاب سازی، چینی سازی، تولید لاستیک، تولید کفش، صنایع کاشی و سرامیک، تولید دستکش و لوازم بهداشتی و آرایشی و دارو از جمله کاربری‎های بهره گیری از نانو اکسید روی است. وی با بیان این که پسماند گیاهی به ویژه گیاهان دارویی از معضلات کارخانه‎های فرآوری و محیط زیست است، افزود: استفاده مجدد از پسماندها، تولید محصولات سازگار با محیط زیست، افزایش بازده مصرف مواد اولیه و کاهش پسماندهای بی استفاده از زاویه کلان اقتصادی توجیه پذیر و قابل بررسی است. حقیقی با اشاره به تولید روزانه حدود ۴۰۰ هزار تن پسماند کشاورزی و ناتوانی سازمان حفاظت محیط زیست در جمع آوری و فرآوری آن اظهارکرد: مقدار قابل توجه مواد آلی موجود در این پسماندها که مورد غفلت مدیریت شهری قرار گرفته و بهره‎های اقتصادی نهفته در بازیافت این محصولات، بازیافت پسماندهای محصولات کشاورزی را از دیرباز مورد توجه ویژه قرار داده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: به عنوان مثال، انتقال و دفع پسماند زائد گل محمدی که حاصل عملیات گلاب گیری است، هر سال مشکلات و هزینه‎های قابل توجهی را به کشاورزان و مجموعه محیط زیست کشور تحمیل می‎کند. وی استفاده مجدد پسماندهای گیاهان دارویی به منظور رفع این مشکلات را از محورهای تحقیقات صورت گرفته در این طرح عنوان کرد و افزود: بدین منظور در این پروژه کاربرد مجدد این پسماندها به عنوان نانو اکسید روی پیشنهاد شد. طرح تولید نانو اکسید روی با استفاده از پسماند گیاهی که برای نخستین بار توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان اجرا شد به شماره ۸۴۲۲۴ در اداره مالکیت و اختراعات صنعتی به ثبت رسیده است. این دستاورد علمی بر مبنای تحقیقات درقالب پایان نامه کارشناسی ارشد رضا ابوالقاسمی دانشجوی رشته مهندسی کشاورزی گرایش سبزی کاری دانشگاه صنعتی اصفهان و با راهنمایی مریم حقیقی عضو هیأت علمی گروه باغبانی این دانشکده به دست آمده و به عنوان نخستین نانو کود روی تولیدی با پایه پسماند زائد گیاهان دارویی معرفی شده است.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2991

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *