آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ربات زیردریایی پایشگر خلیج فارس و رونمایی شد + عکس

ربات زیردریایی پایشگر خلیج فارس و رونمایی شد + عکس

زیردریایی کاوشگر فارس و ربات پایشگر خلیج فارس دو دستاورد دانش بنیان حاصل پژوهش اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران – شمال رونمایی شدند. زیردریایی کاوشگر فارس و ربات پایشگر خلیج فارس، با حضور امیر دریادار مهندس علی غلام زاده، رئیس سازمان تحقیقات جهاد خودکفایی نزاجا، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد، رئیس دانشگاه آزاد واحد تهران شمال و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد واحد تهران ـ شمال رونمایی شد.

پایشگر بصیر خلیج فارس مجموعه ای از حسگرهای مختلف است که از قابلیت ‏انجام تست‎های غیر مخرب در کنار دیواره اسکله‎ها و نیز بستر دریا برخوردار ‏بوده و برای سلامت سنجی تاسیسات زیر آب، کابل‎های دریایی، کابل‎های ‏مخابراتی و لوله‎های نصب شده در عمق دریا، کاربردهای فراوانی دارد.‏ یافته‎ها و نتایج به دست آمده از حسگرهای این روبات زیردریایی، بر مبنای ‏سیستم‎های سوناری و نیز بر مبنای تست‎های فشار و تست‎های کشش و بررسی و ‏ثبت آثار آنها می‎باشد.‏ این پروژه تحقیقاتی که از ابتدا بر اساس طرحی از جانب مهندس صدر ‏مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی شکل گرفته است هم اکنون به عنوان یک پروژه ‏علمی و کاربردی به طور مستقیم زیر نظر ایشان در حال اجرا بوده و در طول این ‏مدت با پیشرفت‎ها و موفقیت‎های حاصله، توجه مجامع علمی و مراکز ‏تحقیقاتی را به خود جلب نموده است.‏ طی این آزمایش‎ها، عملکرد اجزاء مختلف این روبات زیردریایی، از جمله مکانیزم‎های رانش، موقعیت یابی، شناوری و قابلیت مانور آن در شرایط مختلف کاری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت تا نواقص و عیوب احتمالی روبات زیردریایی پایشگر بصیر خلیج فارس برای عملیاتی شدن و استفاده در بنادر مختلف کشور، اصلاح شود.

لازم به توضیح است که این ربات زیردریایی می‎تواند اثرات نیروی رانش ناشی از فشار کشتی‎ها به بدنه ‏اسکله در زمان جداشدن و پهلوگیری را شبیه سازی کند. این روبات، یک ‏محصول تجاری قابل ارائه به بازارهای بین المللی و تجربه ای منحصر به فرد ‏بوده و نشان از توان بالای متخصصان ایرانی است. پایشگر بصیر خلیج فارس ‏دستگاهی برای شرایط زیر آب و موقعیتی است که امکان استفاده از نیروی ‏انسانی وجود ندارد. با بهره برداری از روبات مذکور، مجموعه ای از آزمایش‎ها ‏در خصوص اثر تراستر کشتی‎های سنگین و فوق سنگین، بر بدنه اسکله‎‏ها و بستر حوضچه بنادر کشور قابل انجام است. با توجه به اهمیت و ضرورت بررسی، پایش و مانیتورینگ وضعیت سازه‎های زیر آب، علی الخصوص سازه‎های بتنی و فلزی، پیلرها و پایه‎های فلزی، با استفاده از امواج مافوق صوت در حد فرکانس ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوهرتز، می‎توان وضعیت سازه‎های مذکور را به صورت ایمیج‎های سوناری با دقت بسیار زیاد مشاهده نمود.

ربات زیردریایی پایشگر خلیج فارس

ربات زیردریایی پایشگر خلیج فارس

همچنین ربات زیردریایی سنجش‎گر خلیج فارس که از دیگر دستاوردهای دانشگاه آزاد واحد تهران شمال است، در این مراسم رونمایی شد. این ربات برای بازرسی بدنه کشتی از نظر سلامت و ‏خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی به کار رفته و به صورت کنترل از راه دور هدایت می‌شود. فناوری این ‏ربات منحصر به فرد بوده و توسط متخصصان ایرانی ‏صورت گرفته است.‏‏ در این ربات از فناوری آکوستیک و الکترومغناطیس به ‏صورت همزمان استفاده شده است. تمام ایده و طراحی و ساخت این ربات منحصر به فرد و ‏مخصوص ایران بوده و در آن از سیستم‌های سلامت سنجی و ‏NDT‏ استفاده شده است.

با توجه به سرمایه‌گذاری سنگین ناوگان دریایی به کارگیری آزمایشات سلامت سنجی بهینه اقتصادی و ایمن که از دقت بالایی نیز برخوردار باشد، در افزایش طول عمر مفید شناورها، ممانعت از کاهش راندمان سیستم رانش شناورها، کاهش نیاز به بازرسی برروی داک و نهایتا کاهش هزینه‎ها و افزایش سود، ضروری و از اهمیت به سزایی برخوردار می‌باشد. این روبات زیردریایی، برای نخستین بار از ترکیب دو روش نشت نیروی الکترومغناطیسی (EMFL) و تحلیل ارتعاشات شنودی (Acoustic)‌ به منظور کاهش ضریب خطای داده‎ها بنیان شده است و سلامت سنجی و تفکیک نقاط سالم و صدمه دیده را در انواع سازه‎های فولادی و شناورها امکان پذیر می‎نماید. کاربری‎های اصلی محصول: عبارتند از: بازرسی چشمی (visual inspection) و بازرسی catodic protection anodes، انجام تست‎های غیر مخرب (NDT) که شامل ضخامت سنجی، شناسایی ترک‎های روی بدنه و خوردگی است و همچنین بازرسی‎های مربوط به تشخیص آسیب دیدگی‎ها فواید حاصله از اجرای این پروژه عبارت است از:

۱- بازرسی بدنه شناور در مدت زمان کوتاه

۲- این ربات مانند غواصان مدت زمان محدودی برای بازرسی در زیر آب ندارد و البته خسته نمی‎شود. (غواصان در عمق مدت زمان محدودی را قادر به فعالیت هستند)

۳- در بازرسی با این ربات نیازی به صرف هزینه زیاد برای ایجاد ایمنی سایت نیست، همچنین لازم نیست فعالیت اسکله به دلیل ایجاد ایمنی تعطیل شود. (در فعالیت غواصان به علت ایجاد سایت ایمن طبعا در حوالی محل بازرسی فعالیت‎ها می‎بایست در اکثر مواقع تعطیل شود)

۴- مانیتورینگ عملیات در زیر آب کاربری‎های جانبی قابل انتظار از این ربات زیردریایی عبارتند از:

۱- تصویربرداری و بازبینی از کف اقیانوس‎ها، دریاها و رودخانه‎ها

۲- یافتن اجسام گمشده در زیر آب

۳- شناسایی و یافتن مین‎های جنگی

۴- استفاده در فعالیت‎های باستان شناسی

روش به کارگرفته شده جهت بررسی و سلامت سنجی بدنه شناورها بر اساس تلفیق و نتایج دو روش تشکیل شده از بررسی طیف ارتعاش و دیگری روش اخذ اطلاعات و تأثیرگذاری شار مغناطیسی بر مبنای قانون آمپر بدون هیچ گونه تخریب سطح مورد آزمایش می‎باشد. در این تحقیق برای نخستین بار روش مرکب جدیدی برای آزمایش غیر مخرب و بازرسی سطح بدنه شناورها و سازه‌ها و سازه‌های فولادی دریایی ارائه گردیده است. که مستقیما باعث افزایش توانایی تفکیک نقاط سالم و موقعیت‌های صدمه دیده برروی بدنه می‎گردد.

در مقایسه با کاربرد اختصاصی نشت emf یا تحلیل ارتعاشات آکوستیکی شنودی روش مرکب و توأمان از وضوح بهتری برخوردار بوده و تشخیص و دسته‌بندی بهتری را برای نقاط آسیب‌دیده در بدنه شناورها فراهم می‌آورد. ترک‎های مویی کوچک به صورت متمرکز به دلیل حملات خورگی در فضاهای بسته و بازشو‌ها تبدیل به نقاط آسیب دیده می‎شوند. این روش مشترک همچنین باعث سریع‌تر و قابل اطمینان شدن و تصمیم‌گیری در خصوص نوع خرابی و دسته‌بندی مشکلات پیش آمده از بابت خوردگی بر روی بدنه شناور و دیگر سازه‌‌های دریایی (فولادی) می‌گردد.

ربات زیردریایی سنجش‎گر خلیج فارس

ربات زیردریایی سنجش‎گر خلیج فارس

مهر و سازمان بنادر و دریانوردی

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3022

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *