آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تجهیزات ویژه فرایند بازیافت گوگرد در کشور طراحی شد

تجهیزات ویژه فرایند بازیافت گوگرد در کشور طراحی شد

تجهیزات خاص فرایند بازیافت گوگرد (SRU) برای نخستین بار در کشور توسط محققان پژوهشکده توسعه فرایند و فناوری تجهیزات پژوهشگاه صنعت نفت و با همکاری مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز طراحی شد. دکتر حمید گنجی مسئول طرح SRU با اشاره به اهداف این پروژه گفت: از آنجا که لایسنس واحد SRU متکی بر تجهیزات خاص است، طراحی این تجهیزات از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ این تجهیزات شامل کوره واکنش، مبدل بازیافت حرارتی، راکتور و کندانسورهای خاص می‎شوند که طراحی این تجهیزات، به دلیل عدم وجود سابقه طراحی داخلی با دشواری بسیاری همراه بود، از سوی دیگر کپی سازی‎های معدودی انجام شده اند که در یکی از پالایشگاه‎های کشور به ساخت کوره ای با سایز مشابه انجامیده است، منتهی تغییر سایز نیازمند تغییر طراحی است که اطلاعات آن در دسترس نبود. وی درباره عملکرد تجهیزات در فرآیند SRU توضیح داد: کوره واکنش در ابتدای فرآیند قرار دارد که وظیفه آن سوزاندن قسمتی از گاز اسیدی شامل H2S با هوا و تبدیل آن به SO2 است که در مرحله بعد این SO2 با H2S باقیمانده ترکیب شده و تبدیل به گوگرد عنصری می‎شود.

مبدل بازیافت حرارت نیز خروجی کوره واکنش را سرد می‎کند تا علاوه بر تولید گوگرد مایع، از حرارت آزاد شده برای تولید بخار استفاده شود. وظیفه کندانسورها هم سرد کردن خروجی راکتورها برای جداسازی گوگرد مایع است و در واقع هدف اصلی واحد SRU، تولید گوگرد عنصری از H2S است. گنجی با بیان این که گوگرد عنصری حاصل از این فرآیند در صنایع مختلف همچون کشاورزی، نظامی و بهداشتی قابلیت مصرف دارد و به دلیل بالا بودن قیمت جهانی، این فرآورده می‎تواند ارزش افزوده برای کشور تولید کند، به مزایای زیست محیطی فرآیند SRU نیز اشاره کرد و گفت: فرایند SRU، بسیار پر کاربرد است و باید در همه پالایشگاه‎های نفت و گاز وجود داشته باشد، چون در غیر این صورت روزانه مقدار زیادی از گازهای سمی H2S ,SO2 از طریق فلر به جو ارسال می‎شود که باعث مشکلات زیست محیطی خواهد شد. مسئول طرح SRU درباره اهداف آتی این پروژه گفت: هم اکنون در حال مذاکره با شرکت‎ها برای ساخت پایلوت این واحد بر طبق طراحی پژوهشگاه هستیم، که در صورت موفقیت تست عملکرد تجهیزات در مرحله پایلوت و انجام اصلاحات مورد نیاز، می‎توانیم برای واحدهای صنعتی کشور از طراحی پژوهشگاه استفاده کنیم.

وی افزود: بنابراین هدف فعلی، ساخت پایلوت توسط یکی از شرکت‎های داخلی برای تست تجهیزات طراحی شده پژوهشگاه و انجام اصلاحات در صورت نیاز است و پس از پشت سر گذاشتن تست‎های پایلوت، شرکت مورد نظر می‎تواند با لایسنس پژوهشگاه به تولید این تجهیزات بپردازد. گنجی با اشاره به خودداری شرکت‎های غربی در ارایه لایسنس برای واحدهای SRU در فازهای پارس جنوبی گفت: هم اکنون به خاطر تحریم‎ها، فازهای مختلف پارس جنوبی با محدودیت‎های فراوانی در تامین لایسنس واحدهای SRU مواجه اند که با دستیابی به دانش فنی این فرآیند پرکاربرد این مشکل نیز بر طرف خواهد شد. وی در خصوص توانمند‌سازی شرکت‎های داخلی برای ساخت این تجهیزات اظهار داشت: معمولا این تجهیزات تحت لایسنس شرکت صاحب دانش فنی و توسط شرکت‎های طراح و سازنده و در مجاورت لایسنسور ساخته می‎شود، از این رو پس از گذراندن تست پایلوتی، تجهیزاتی مانند کوره و کندانسورهای فرآیند SRU تحت لایسنس مشترک پژوهشگاه نفت و شرکت ملی گاز و توسط سازندگان بخش خصوصی ساخته می‎شود.

گنجی با اشاره به این که پروژه طراحی تجهیزات خاص فرآیند SRU در قالب طرح ساخت کاتالیست واحد بازیافت گوگرد و تدوین دانش فنی واحدهای گوگرد سازی انجام می‎شود، گفت: این طرح که با همکاری شرکت ملی گاز انجام می‎شود، طرحی ۳ ساله بوده که از سال ۹۱ شروع شده است. وی با اشاره به سایر دستاوردهای طرح SRU گفت: همچنین در این طرح قرار است کاتالیست‎های فرآیند را پژوهشکده کاتالیست پژوهشگاه بسازد، ضمن آنکه علاوه بر طراحی تجهیزات مرتبط، یک واحد صنعتی هم برای پالایشگاه بید بلند یک از روش مهندسی معکوس طراحی شده و هم اکنون در حال مناقصه EPC است. وی با اشاره به فلسفه شکل گیری پروژه طراحی تجهیزات خاص فرآیند SRU گفت: به خاطر خاص بودن تجهیزات این فرآیند، در این طرح پیش بینی شده بود که پروژه ای مجزا برای طراحی تجهیزات برای اولین بار در کشور داشته باشیم که در قالب آن، هدف توانمند سازی شرکت‎های داخلی برای ساخت تجهیزات مرتبط نیز دیده شده بود. روش استفاده شده برای طراحی این تجهیزات، بهره گیری از اطلاعات و نقشه‎های موجود در پالایشگاه‎های کشور و و روش‎های محاسباتی موجود در منابع علمی بود. همچنین از روش دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)، جهت بررسی هیدرودینامیک و اطمینان از اختلاط مناسب هوا و گاز اسیدی با در نظر گرفتن واکنش‎های اصلی فرایند استفاده شد.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3030

نظری نیست.

  1. خسته نباشن حسابی
    این روش بازده کمتری داردوهزینش هم زیاده
    روش های نوین:فرایندهای تجزیه زیستی وتجزیه حرارتی سولفیدهیدروژن و…روش های نوین هستند نه این

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *