آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید روکش نانو و آنتی باکتریال برای چوب و سنگ در ایران

تولید روکش نانو و آنتی باکتریال برای چوب و سنگ در ایران

محققان کشورمان موفق به ساخت روکش‎های نانو و آنتی باکتریالی شدند که در صنعت سنگ، کاشی، سرامیک، چوب و صنایعی که نیاز به روکش دارد، مورد استفاده قرار می‎گیرد. محمد علی کوچک زاده از محققان تولید کننده این محصول در خصوص طراحی و ساخت این محصول فناورانه گفت: روکش‎های نانو و آنتی باکتریالی شامل یک کاغذ دکور است که بر روی سنگ طرح می‎دهد و نیز یک لایه لاکی که بر روی مواد قرار گرفته و آنتی باکتریال است. وی بیان کرد: با استفاده از این فناوری هر طرحی که بخواهیم با هر برجستگی مثل برجستگی گل، پارچه، تنه درخت و چرم می‎توان بر روی هر سطحی بیندازیم. کوچک زاده اظهار کرد: با استفاده از این روکش نانویی، سنگ‎هایی که در کشور امکان تولید و استخراج آن نیست و تنها آنها به دلیل خورد شدن در زمان برش تنها در سایزهای کوچک در بازار وجود دارند استحکام داده می‎شود.

وی یادآور شد: ما با استفاده از این فناوری به این سنگ‎ها طوری استحکام داده ایم که حین برش، بتوانند در سایزهای بزرگ، این سنگ‎ها را استخراج کنند و به عبارتی احیاء معدن‎های داخل کشور است. این محقق افزود: سنگ‎های رسوبی (سنگ‎هایی که استحکام بالایی در استخراج ندارد) بسیار زیاد است اما سنگ‎های مرمری، گرانیت امثال آنها، نیز استحکام ندارند و با استفاده از این فناری استحکام آنها را نیز بالا برده ایم، و آنها را روکش کرده‎ایم. وی گفت: با استفاده از این فناوری می‎توانیم علاوه بر افزایش استحکام سنگ‎ها، طرح روی سنگ را نیز با استفاده از این روکش تغییر دهیم یعنی این که بدنه اصلی سنگ چیز دیگری باشد اما سطح رویی سنگ نمایی از سنگ دیگر باشد. کوچک زاده با اشاره به این که مواد را روی سطح طوری قرار می‎دهیم که شفاف و براق است و درخشندگی و زیبایی به سنگ می‎دهد، افزود: حتی می‎توان این مواد را روی کاشی و سرامیک نیز استفاده کرد.

وی گفت: با افراد بسیار در این صنعت کار کرده ایم و از تجربیات آنها بهره مند شده ایم تا توانستیم به این محصول دست یابیم، این محصول نمونه خارجی بسیار دارد اما مزیت این روکش این است که استحکام آن بسیار بالا است و در عین این که مثل شیشه براق است نرم هم می‎باشد. وی ادامه داد: این نرم بودن می‎تواند مثل قاب ژله ای عمل کند و اگر ضربه به سطح سنگ و کاشی بخورد،  می‎تواند ضربه را جذب کند و نیرو را آزاد کند، این جذب و آزادی نیرو باعث می‎شود تردی محصول کم شود و کسی تا به حال وارد این بخش از این صنعت نشده است. وی یادآور شد: مزیت دیگر این فناوری همان طور که پیش از این نیز گفتم قابلیت دکور انداختن بر روی سطح سنگ وجود نداشت، اما می‎توانیم با این محصول یک سنگ معمولی را به یک سنگ مرمری فوق العاده گران قیمت تبدیل کنیم، به لحاظ مغزی یک سنگ معمولی است اما به لحاظ شکل ظاهر سنگ گران قیمتی است.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3032

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *