آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - پایشگاه رصدخانه ملی ایران در نزدیکی قله گرگش نصب شد

پایشگاه رصدخانه ملی ایران در نزدیکی قله گرگش نصب شد

سامانه خودکار اندازه گیری میزان تلاطم جو، که رصدخانه ایست کامل اما کوچک سرانجام در اردیبهشت ۱۳۹۳ در جایگاه دائمی اش در نزدیکی قله گرگش در ارتفاع ۳۶۰۰ متری با وجود شرایط بسیار طاقت فرسای جوی نصب و بهره برداری آزمایشی از آن شروع شد. سامانه اندازه گیری دید نجومی که معیاری از میزان تلاطم جو است، یکی از الزامات هر رصدخانه اپتیکی است. این سامانه وضعیت تلاطم در ستون جو بالای تلسکوپ را به صورت کمّی گزارش می‌کند. تجهیزات کنترل این سامانه در طی دو سال گذشته به سفارش طرح رصدخانه‌ی ملی در بخش توسعه فناوری پژوهشکده نجوم طراحی و ساخته شد و مورد سنجش قرار گرفت. در سال ۹۲ این سامانه به منظور سنجش عملکرد از دور، در روستای کامو (در دامنه کوه گرگش) نصب شد. پس از اعمال اصلاحات لازم، سرانجام این سامانه در اردیبهشت ۱۳۹۳ در محل دائمی خود در نزدیکی قله گرگش نصب شد. هم اکنون اطلاعات این سامانه از دور دریافت می‌شود و در شش ماه آینده همه‌ی اجزای سخت افزاری و نرم افزاری این سامانه قبل از آن که تحویل نهایی شود، در شرایط سخت محیطی آزموده می‌شود.

سامانه خودکار اندازه گیری میزان تلاطم جو، پایشگاه رصدخانه ملی ایران

سامانه خودکار اندازه گیری میزان تلاطم جو، پایشگاه رصدخانه ملی ایران

رصدخانه ملی ایران

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3044

۲ نظر

 1. رسول ميرزايي

  سلام
  طراحی پروژه زیر به وسیله اینجانب رسول میرزایی کارشناس طراحی جامدات و عضو گروه رصد خانه ملی در سال ٩٣ انجام گردیده در صورت ثبت در سایت میبایستی نام طراح نیز اورده شود در غیر اینصورت مطابق قوانین اقدام خواهد شد .
  پایشگاه رصدخانه ملی ایران

  • با سلام و احترام

   مخاطب گرامی

   حضور شما را در ایران توانا | پایگاه معرفی دستاوردهای ایرانیان، گرامی می‎داریم. منبع خبر این دستاورد، سایت رصدخانه ملی ایران (http://ino.org.ir/?p=2444#more-2444) می باشد. مطالب منتشر شده در این سایت، عیناً در پایگاه ایران توانا بازنشر شده است. متاسفانه در متن اصلی خبر که در سایت رصدخانه ملی ایران منتشر شده است، نامی از حضرتعالی وجود ندارد.

   با سپاس از حضور شما

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *