آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید صدای مزاحم برای مقابله با آفت زنجره درخت مو

تولید صدای مزاحم برای مقابله با آفت زنجره درخت مو

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور گفت: طرح تحقیقاتی انجام شده بر روی آفت زنجره مو نشان داد بهترین روش مقابله غیر شیمیایی، تولید صدای مزاحم و یا اختلال صوتی در باغ است. حسین فرازمند اظهار کرد: زنجره مو از گذشته در ایران وجود داشته و در حال حاضر در بسیاری از مناطق موکاری به صورت آفت مهم مو درآمده و تقریبا در سراسر کشور پراکنده است و خسارت آن بسیار زیاد است به گونه ای که در برخی مناطق موکاری میزان خسارت این آفت به ۴۰ تا ۵۰ درصد می‎رسد. وی گفت: برای مقابله غیر شیمیایی با آفت زنجره مو سال ۸۹ طرح تحقیقاتی بررسی مقدماتی ایجاد اختلال در تخم ریزی زنجره مو از طریق پخش سیگنال‎های صوتی در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور تعریف شد.

وی که خود مجری این طرح است افزود: تاکنون ترکیب شیمیایی برای مقابله با آفت زنجره مو ثبت نشده است از این رو مبارزه غیر شیمیایی مورد توجه قرار گرفت. فرازمند ادامه داد: یک دوره زندگی این آفت از تخم ریزی تا تبدیل شدن به آفت ۴ سال زمان می‎برد که در این زمان در زیر خاک قرار دارد و قابل رویت نیست که از ریشه گیاه و در دوره شفیره ای (خارج شدن از تخم) از سرشاخه‎های گیاه تغذیه می‎کند که به مرور موجب از بین رفتن درخت مو می‎شود. وی گفت: جنس نر این آفت با بروز صدایی مانند آواز، توجه جنس ماده را جلب می‎کند که در این روش با ایجاد اختلال به وسیله اصوات مزاحم، جنس ماده در شناسایی صدا دچار اختلال می‎شود و بر این اساس تخم ریزی هم انجام نمی‎شود.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی افزود: با استفاده از دستگاه و تولید طول موج‎های صوتی، فرکانس‎های مزاحم صوتی ایجاد و در فضا پخش می‎شود. وی گفت: در این تحقیق، تاثیر دامنه‎های مختلف تولید فرکانس اختلال صوتی، در منطقه نجف آباد اصفهان، مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که پخش سیگنال صوتی در محدوده فرکانسی ۴ تا ۸ کیلوهرتز سبب ایجاد اختلال در فراخوانی جنس نر و در نتیجه کاهش میزان تخم ریزی آفت روی شاخه‎های درختان انگور شده است. فرازمند با بیان این که اکنون در صدد آغاز فاز دوم این طرح هستیم اظهار کرد: در فاز دوم تعداد دستگاه‎های تولید صوت به نسبت وسعت باغ و زمان ایجاد صدا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی گفت: این یک روش کاملا دوستدار محیط زیست است زیرا هیچ گونه سموم شیمیایی در آن استفاده نمی‎شود.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3100

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *