آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی کاربردی در راه‎ها و کفپوش‎ها

روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی کاربردی در راه‎ها و کفپوش‎ها

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان از اختراع و ساخت روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی توسط پژوهشگران و محققان این دانشکده خبر داد. غلامعلی شفابخش در رابطه با این دستاورد گفت: پژوهشگران و محققان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان موفق شدند روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی را ساخته و با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه به ثبت برسانند. این اختراع را امید جعفری آنی، سید محمد میر عبدالعظیمی و غلامعلی شفابخش عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی عمران با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی به شماره ۸۳۶۸۱ به ثبت رسانده اند.

شفابخش در خصوص این اختراع اظهار داشت: با رشد و توسعه صنعت، میزان مصرف سوخت‎های فسیلی نیز افزایش یافته و نتیجه آن آلودگی هوا است و همه ساله هزینه‎های هنگفتی صرف کاهش این آلودگی در کلان شهرهای جهان می‎شود. وی گفت: اختراع روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی می‎تواند به کاهش آلودگی‎های زیست محیطی ناشی از ترافیک و فعالیت‎های صنعتی و نیز جذب ترکیبات آلی فرار (VOC) در جایگاه‎های عرضه بنزین کمک کند. شفابخش با بیان این که در این اختراع برای کاهش آلودگی، از روکش جاذب آلودگی اصلاح شده با مواد فتوکاتالیست با مقیاس نانو استفاده شده است، افزود: فتوکاتالیست نانو اکسید تیتانیوم، استفاده شده در این روکش، به سبب خصوصیات منحصر به فردی نظیر واکنش شیمیایی با گازهای مضر و تجزیه آنها به مواد بی ضرر و قابل شست و شو، توانسته است به عنوان یک ماده افزودنی مناسب برای کاهش آلاینده‎های ذکر شده عمل کند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان گفت: روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی می‎تواند بر روی تمامی روسازی راه‎ها و نیز کفپوش کارخانجات صنعتی و جایگاه‎های سوخت و فرآورده‎های نفتی استفاده و آلودگی‎ها را کاهش داده و موجب بهبود وضعیت محیط زیست و هزینه‎های کاهش آلودگی هوا شود.

روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی

روکش روسازی با قابلیت جذب آلاینده‎های زیست محیطی، فتوکاتالیست نانو اکسید تیتانیوم

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3112

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *