آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو فیبر سلولز به روش سنتز باکتری در ایران

تولید نانو فیبر سلولز به روش سنتز باکتری در ایران

محققان کشورمان در پارک علم و فناوری مازندران موفق شدند با استفاده از فناوری نانو فیلم، نانو فیبر سلولز با روش سنتز باکتری تولید کنند. دکتر حسین یوسفی مجری این طرح با بیان این که نانو فیبر سلولز به دلیل دارا بودن خواص ویژه‌ای نظیر خواص مقاومتی و ممانعتی بالا، تجدید‌پذیری، زیست سازگاری، شفافیت، مورد توجه محققان دانشگاهی و صنعت قرار گرفته است، اظهار کرد: یکی از روش‌های موفق تولید نانو سلولز روش سنتز باکتری است که محصول اصلی آن فیلم نانو فیبر سلولز است که توسط برخی از باکتری‌ها در محیط کشت تولید می‌شود. وی از جمله مزیت‌های این طرح را شامل تولید نانو فیبر سلولز با خلوص بیشتر از ۹۹ درصد، تولید فیلم یکپارچه به جای نانو فیبرهای مجزا از هم، محصولی کاملا زیست پایه، تجدید شونده و زیست تخریب پذیر عنوان کرد.

تولید نانو فیبر سلولز به روش سنتز باکتری

تولید نانو فیبر سلولز به روش سنتز باکتری

یوسفی با بیان این که این محصول دارای مقاومت کششی در حد فولاد و در عین حال شفاف و دارای قابلیت خوراکی است، گفت: قدرت جذب بسیار بالا، خلوص بالا، ایمن بودن جهت مصارف خوراکی و آرایشی بهداشتی و … از دیگر مزایای این محصول است. وی با بیان این که فیلم نانو فیبر سلولز مزیت مصارف دارویی و زیبایی به عنوان ماسک صورت را داراست، تصریح کرد: این فیلم با قابلیت کششی و انعطاف پذیری بالا بر روی سطح پوست به خوبی قرار گرفته و می‎تواند اسانس‎ها و مواد دارویی را به طور موثرتری به روزنه‌های پوستی و درون پوست منتقل کند. به گفته این محقق، این محصول در کاغذ سازی، بسته‌بندی و نساجی، پزشکی، مهندسی پزشکی، داروسازی و صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع الکترونیک و مغناطیس، کشاورزی و صنایع غذایی، خودرو، ساختمان و وسایل ورزشی، صنایع نفت و پالایش، هوافضا، صنایع دفاع و … کاربرد دارد.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3106

یک نظر

  1. محمد گریزپا

    آقای دکتر باسلام و خسته نباشی .
    اینجانب محمد گریزپا کارشناس ارشد صنایع غذایی رشته میکروبیولوژی دانشگاه ازاد علوم تحقیقات تهران هستم . میخواستم موضوع پایان نامه ام را در مورد نانو سلولز باکتریایی در آرد و گندم انجام بدم. ولی هیچ گونه اطلاعاتی ندارم. خواهشمند است در صورت امکان اینجانب را راهنمایی بفرمایید. کمال تشکر را دارم.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *