آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - طرح‎های پژوهشی و جدیدترین دستاوردهای جهاد دانشگاهی

طرح‎های پژوهشی و جدیدترین دستاوردهای جهاد دانشگاهی

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با بیان این که این محققان اقدام به تهیه و ارزیابی سیستم جدید دارو رسانی هدفمند بر پایه نانو ذرات برای درمان سرطان سینه کرده اند، گفت: به کارگیری نانو ذرات نقاط کوانتومی در تشخیص زود هنگام سرطان شایع تخمدان و سینه از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی در این حوزه است. دکتر حمید امین اسماعیلی با تشریح دستاوردهای تحقیقاتی حهاد دانشگاهی افزود: ارزیابی سیستم جدید دارو رسانی هدفمند بر پایه نانو ذرات برای درمان سرطان سینه، تولید سلول‎های اپتیلیوم رنگدانه دار شبکیه از سلول‎های بنیادی جنینی انسانی برای درمان نابینایی و پیوند سلول‎های کبدی تولید شده از سلول‎های بنیادی به مدل حیوانی از دستاوردهای تحقیقاتی این نهاد است.

وی اضافه کرد: فعالیت‎های پژوهشی جهاد دانشگاهی اغلب مرتبط با توسعه فناوری بوده و از این رو این فعالیت‎ها تحقیقات کاربردی و توسعه ای است که ارتباط نزدیک با تولید و توسعه فناوری دارد. وی با بیان این که این نهاد در حال اجرای سال اول برنامه توسعه پنجم خود است، ادامه داد: در این برنامه مقرر شده است که این نهاد به دنبال تدوین و فروش فناوری در داخل و خارج کشور، دستیابی به جایگاه سازمان برتر در بهره برداری از نتایج تحقیقاتی، تاسیس شرکت‎های دانش بنیان زایشی (Spin off) و تاسیس و ایجاد سه قطب علم و فناوری در سطح منطقه و یک قطب بین المللی باشد. اسماعیلی، افزایش پنج درصدی تعداد نوآوران سازمان و ایجاد شبکه‎های همکاری فعالیت‎های پژوهشی و فناورانه در داخل سازمان را از دیگر اهداف برنامه پنجم جهاد دانشگاهی ذکر کرد.

برنامه‎های جهاد دانشگاهی در زمینه ارتباط با صنعت

وی با تاکید بر این که ارتباط و همکاری فنی و تخصصی با صنعت یکی از کارکردهای همیشگی فعالیت‎های پژوهشی و فناورانه جهاد دانشگاهی بوده است، گفت: سوابق همکاری بسیار خوبی میان این نهاد با سازمان‎ها و بنگاه‎های صنعتی برقرار است که از آن جمله می‎توان به همکاری با وزارت خانه‎های نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، شهرداری، مسکن، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین نهادهای خصوصی و عمومی فعال در بخش صنعت اشاره کرد. معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با اشاره به جزئیات این همکاری افزود: دستور کار اصلی جهاد برای این همکاری‎های صنعتی آن است از یک سو وارد حوزه‎هایی از کار شود که خلا فعالیت‎های فنی و تخصصی در آنها جدی است و از سوی دیگر حوزه کاری مورد نظر حوزه ای استراتژیک برای کشور باشد. علاوه بر آن این سازمان قدرت و توان پاسخگویی به نیازها را به نحو بالقوه یا بالفعل داشته باشد. وی با بیان این که جهاد دانشگاهی بر آن است که این همکاری‎ها را توسعه دهد، گفت: در حال حاضر همکاری با دستگاه‎هایی نظیر وزارت خانه‎های نفت، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، صنایع ریلی و شهرداری‎ها در اولویت‎های کاری جهاد دانشگاهی است.

اسماعیلی اضافه کرد: در هر زمینه ای تلاش می‎شود نیازهای فنی و تخصصی اصلی نهادهای مذکور را ابتدا شناسایی کنیم و سپس برای حل و فصل آن پیشنهادهای عملی و مشخص به آنها ارائه می‎شود. به گفته وی این پیشنهادها معمولا در قالب برنامه‎ها یا پروژه‎های همکاری ارائه شده و در صورت تفاهم اجرای آن در دستور کار قرار می‎گیرد. معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با اشاره به تعداد طرح‎های مشترک با صنعت، اظهار کرد: در حال حاضر جهاد دانشگاهی بیش از ۳۰۰ قرار داد پژوهشی و فناوری با نهادهای یاد شده در دست اجرا دارد که تقریبا تمامی آنها در حوزه‎های مهم و استراتژیک کاری آنها است.

مهم‎ترین پروژه‎های جهاد دانشگاهی

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی به بیان برخی از پروژه‎های تحقیقاتی این نهاد پرداخت و گفت: واحدهای مختلف این نهاد انقلابی دانش بنیان، در حال حاضر پروژه‎های تحقیقاتی با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با هدف رفع نیازهای تخصصی و فنی این صنعت را در دست اجرا دارند. وی طراحی و ساخت مته‎های حفاری دندانه ای و دکل‎های حفاری نفت در خشکی را از جمله این پروژه‎ها نام برد و افزود: طراحی و ساخت دستگاه لوله مغزی سیار، بازوهای بارگیری نفت خام، تجهیزات کنترل کننده آلاینده‎های صنعتی هوا و طراحی سامانه پیشگیری از تشکیل رسوب در کف مخازن نفتی از جمله طرح‎های اجرا شده از سوی محققان جهاد دانشگاهی بوده است. اسماعیلی از موفقیت واحدهای جهاد دانشگاهی در طراحی و تولید نمونه پودر میکروبی برای رفع آلودگی‎های نفتی مایع و جامد و طراحی و ساخت نیروگاه هیبریدی خبر داد و خاطر نشان کرد: در بخش حوزه‎های زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت موفق به طراحی و ساخت الکترو فیلترهای کارخانه‎های سیمان و مس، پهپادهای جت هدف، سامانه‎های هوشمند خودرویی (CVT) و سیستم رانش قطارهای شهری و بین شهری شدند.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی به دستاوردهای جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی اشاره کرد و افزود: دستیابی به دانش فنی تولید کودهای زیستی و تجاری سازی آن و دستیابی به تولید تنظیم کننده‎های رشد گیاه و تجاری سازی آن از جمله دستاوردهای محققان جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی است ضمن آنکه اقدام به تدوین دانش فنی خط تولید پودر ژل آلوئه ورا در مقیاس نیمه صنعتی شده است. وی اضافه کرد: دستیابی به پروتکل‎های ریز ازدیادی تجاری گل‎های مهم نظیر آنتوریوم، ژربرا، لیلیوم، میخک، بنفشه آفریقایی و کاکتوس از دیگر موفقیت‎های جهاد دانشگاهی در این حوزه بوده است.

دستاوردهای جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی و سلامت

اسماعیلی همچنین به بیان دستاوردهای این نهاد در حوزه سلامت پرداخت و از تولید سلول‎های اپتیلیوم رنگدانه دار شبکیه از سلول‎های بنیادی جنینی انسانی خبر داد و گفت: این روش برای درمان نابینایی به کار برده می‎شود. وی ارائه روشی برای درمان روماتسیم را از دیگر یافته‎های این نهاد نام برد و افزود: محققان جهاد دانشگاهی با استفاده از سلول‎های بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان روشی را برای درمان بیماران مبتلا به آتروز ناشی از بیماری‎های روماتیسم ارائه کردند. معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی درمان سوختگی‎های ناشی از قرنیه با استفاده از سلول‎های بنیادی لیمبوس را از دیگر یافته‎های پژوهشگران این نهاد ذکر کرد و گفت: تولید سلول‎های کبدی از سلول‎های بنیادی و پیوند به مدل حیوانی آسیب کبدی از دیگر نتایج محققان در حوزه سلامت است. وی با بیان این که این محققان اقدام به تهیه و ارزیابی سیستم جدید دارو رسانی هدفمند بر پایه نانو ذرات برای درمان سرطان سینه کردند، گفت: به کارگیری نانو ذرات نقاط کوانتومی در تشخیص زود هنگام سرطان شایع تخمدان و سینه از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی در این حوزه است.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3158

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *