آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - دستگاه کروماتوگرافی گازی در ایران طراحی و ساخته شد

دستگاه کروماتوگرافی گازی در ایران طراحی و ساخته شد

شرکت پژوهشی و فناوری کیمیا شنگرف پارس موفق شد با بهره گیری از دانش بومی و ساخت دستگاه آنالیزی کروماتوگرافی دو بعدی، کیفیت آنالیز و سنتز مواد و ترکیبات پیچیده را به میزان دو برابر بهبود بخشد. این شرکت پژوهشی موفق شده است تجهیزات آزمایشگاهی سنتز و آنالیز فناوری بالا را با بهره گیری از توان متخصصین داخلی کشور و دانش فنی بومی تولید و عرضه کند. این شرکت با هدف پیاده سازی روش‎های نوین، در آنالیز و سنتز مواد، سال ۱۳۸۶ پس از اخذ مجوز وزارت صنایع و معادن به منظور سنتز مواد آلی معدنی کار خود را آغاز کرده است. این شرکت پژوهشی همچنین به عنوان آزمایشگاه همکار با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان محیط زیست فعایت می‎کند، آنالیز سموم در مواد مختلف، آنالیز فلزات سنگین، آنالیز مواد غذایی و مواد نفتی از عمده فعالیت‎های این شرکت پژوهشی است.

مهندس کامران عشقی مدیرعامل این شرکت با اشاره به آنالیز و مطالعه بر روی بیومارکرهای نفتی به عنوان یکی از شاخص ترین فعالیت‎های این شرکت پژوهشی اظهار کرد: آزمایشگاه این شرکت جزو معدود آزمایشگاه‎هایی است که دارای توان فنی و تجهیزات انجام این آزمایشات در داخل کشور است. مهندس عشقی افزود: پیش از این، نمونه‎های نفتی برای آزمایش به کشورهای خارجی ارسال می‎شدند، اما خوشبختانه اکنون تمام این آزمایش‎ها با تکیه بر دانش فنی بومی کشور، در داخل کشور انجام می‎شود. وی درباره بیومارکرهای نفتی بیان کرد: بیومارکرهای نفتی همان طور که از نامشان مشخص است اصولا یکسری مشخص کننده و نشان گر هستند، وقتی نفت استخراج می‎شود، مبدا و منشا آن از طریق همین بیومارکرها مشخص می‎شود. عشقی اظهارکرد: با آنالیز بیومارکرهای نفتی می‎توان به منشا نفت پی برد، به طور مثال دریایی، یا جنگلی بوده است، اکتشاف کنندگان اگر بخواهند، با استفاده از این بیومارکرها می‎توانند جهت و منبع نفت را مسیریابی کنند.

وی با اشاره به پیچیدگی و دشواری آنالیز بیومارکرها و نیاز به دستگاه‎های خاص برای مطالعه روی یون‎های خاص افزود: همان طور که می‎دانیم ترکیبات نفتی از لحاظ شیمایی بسیار پیچیده هستند و چند ده هزار ماده در هر نمونه نفتی وجود دارد، بیومارکرها در واقع از غلطت‎های بسیار کمی نسبت به دیگر مواد برخوردارند. وی افزود: پیدا کردن این مشخص کننده‎ها، از میان ترکیبات مختلف، کار دشواری است، اما خوشبختانه شرکت کیمیا شنگرف پارس توانسته است با بهره مندی از دانش فنی بومی این آنالیز را به خوبی در کشور انجام دهد. وی گفت: کار این شرکت این گونه است که نمونه نفت را گرفته، قسمت آروماتیک و ترکیبات اشباع آن را جدا نموده و روی هرکدام از این مواد آنالیزهای بیومارکر را به صورت جداگانه انجام می دهد.

این فعال عرصه فناوری بیان کرد: اداره کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت، نمونه‎های وارد شده به گمرک ایران را از لحاظ پسماند، سموم و فلزات سنگین بررسی می‎کند، نمونه‎ها از گمرک نمونه برداری و به آزمایشگاه ما فرستاده می‎شود. عشقی ادامه داد: این آزمایشگاه می‎تواند پسماند بالغ بر سی و چهار سم کشاورزی را اندازه گیری کند، همه فلزات غیر مجاز و سمی مانند کادمیم، سرب و جیوه که نباید در مواد غذایی وجود داشته باشند بررسی می‎شود. وی به مطالعه، آنالیز کیفی و پژوهش روی اسانس‎ها و ترکیبات گیاهان دارویی از دیگر فعالیت‎های این شرکت اشاره کرد و افزود: مواد اسانسی و ترکیبات گیاهی برای شرکت‎های سرشناس و بزرگ مواد غذایی کشور مورد آنالیز و بررسی قرار می‎گیرند و از لحاظ کیفیت‎های مطلوب مطابقت می‎شوند. مواد غذایی وارد شده از لحاظ کیفی و تطابق بااستانداردهای ملی بررسی می‎شوند.

دستگاه GCA دو بعدی، دستگاه کروماتوگرافی دو بعدی گازی، ساخت ایران

دستگاه GCA دو بعدی، دستگاه کروماتوگرافی دو بعدی گازی، ساخت ایران

ساخت دستگاه GCA دو بعدی در ایران

مدیر این شرکت فناور با اشاره به ساخت دستگاهی با قابلیت آنالیز کیفی‎تر و دقیق‎تر مواد پیچیده اظهار کرد: توانسته ایم برای نخستین بار در کشورمان دستگاه GCA دو بعدی را طراحی کرده و به تولید برسانیم. Gca دو بعدی، دستگاهی است که روی یک دستگاه GCA معمولی سوار می‎شود و این دستگاه را به GCA دو بعدی مبدل می‎کند. این فعال حوزه فناوری در رابطه با کارکرد این محصول فناور بومی توضیح داد: وقتی ترکیبات پیچیده ای همچون آلاینده‎ها، ترکیبات نفتی و اسانس‎ها و … قرار است مورد آنالیز واقع شوند، اندازه گیری از طریق ستون‎های کروماتوگرافی روی ترکیبات پیچیده بسیار دشوار می‎شود، چرا که مقدار و تعداد ترکیبات افزایش یافته و تفکیک این ترکیبات توسط یک ستون در عمل غیر ممکن می‎شود. وی گفت: کروماتوگرافی دو بعدی، آنالیز را بر روی دو ستون قطبی و غیر قطبی همزمان انجام می‎دهد، این سیستم دارای مودولاتور سرمایشی دوگانه است که بین دو ستون قطبی و غیر قطبی نصب می‎شود، وقتی تکفیک شدن ترکیبات در ستون کروماتوگرافی آغاز می‎شود، بعد از جداسازی در ستون غیر قطبی، توسط مودولاتور سرمایشی بر می‎گردد و منجمد می‎شوند و به ابتدای ستون غیر قطبی بر می‎گردد، سپس به ستون قطبی تزریق می‎شود.

عشقی بیان کرد: در ستون قطبی این ترکیبات جدا شده و توسط نرم افزاری که توسط دانشمندان بومی کشور طراحی شده، اطلاعات جداسازی و تحلیل شده و هر یک از بعدها در دو قالب قطبی و غیر قطبی به نمایش در می‎آید. وی با اشاره به مزیت‎های این دستگاه در آنالیز کیفی‎تر و دقیق‎تر اظهار کرد: با استفاده از دستگاه کروماتوگرافی دو بعدی، توان تفکیک و آنالیز دستگاه‎های کروماتوگرافی چیزی بین صد تا دویست برابر افزایش می‎یابد. مدیرعامل این شرکت فناور ضمن اشاره به این که تولید این دستگاه با حمایت و پشتیبانی شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کلید خورده، گفت: این دستگاه هم اکنون در دانشگاه‎های صنعتی برجسته کشور همچون دانشگاه صنعتی اصفهان، اداره تحقیقات جنگل‎ها و مراتع و چند شرکت خصوصی این دستگاه در حال استفاده است و به زودی نتایج پروژه‎های پژوهشی دانشجویی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری که با بهره گیری از این دستگاه تولید داخل صورت گرفته اند به نتایج خود خواهند رسید. وی افزود: زمانی که این کار برای اولین بار انجام شد، شناخت کاملی از این دستگاه در جامعه پژوهشی و آزمایشگاهی کشور وجود نداشت، اماخوشبختانه با برگزاری چند سمینار توسط این شرکت و خود ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی برگزار شده، به تدریج استفاده از این دستگاه در حال ترویج است.

سنجش کیفیت بنزین با دستگاه GCA دو بعدی ساخت ایران

مهندس عشقی با اشاره به این که دستگاه کروماتوگرافی می‎تواند آنالیزهای نیازمند تجهیزات پیچیده مانند بنزین را آسانتر کند، بیان کرد: به خصوص صنایع نفت و پتروشیمی می‎توانند از این دستگاه به بهترین نحو بهره ببرند، سنجش سطح کیفیت بنزین نیازمند تجهیزات بسیار پیچیده و گران قیمت است اما با استفاده از دستگاه GCA دو بعدی، با مطالعه نتیجه آزمایش می‎توانیم بفهمیم چند درصد ترکیبات در حد مجاز هستند یا بنزین تولید شده دارای چه میزان ترکیبات اشباع یا آلاینده است. در حقیقت آنالیز ترکیب پیچیده ای مثل بنزین با ساز و کاری بسیار کم هزینه‎تر و ساده‎تر انجام می‎شود. وی در خصوص حمایت‎های مورد نیاز در راستای تولیدات بومی توسط دانشمندان و فناوران داخلی گفت: فارغ از مسائل مالی که همواره جزو اصلی ترین اولویت‎های مورد نیاز شرکت‎ها و فناوران بوده است، حمایت‎های سازمانی برای حمایت از طرح‎ها، پژوهش‎ها و اختراعات، حمایت برای برگزاری سمینارها جهت ارائه و معرفی، وجود محلی مناسب برای انتشار مطالب علمی و دسترسی بهتر فناوران به منابع علمی معتبر جهانی از ضرورت‎های گسترش فعالیت‎های دانش بنیان است.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3205

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *