آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - بومی سازی فناوری ساخت پیل سوختی پلیمری در کشور

بومی سازی فناوری ساخت پیل سوختی پلیمری در کشور

محققان پژوهشکده انرژی‌های نو در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حمایت مالی سازمان انرژی‌های نو ایران موفق شدند طی یک طرح پژوهشی برای نخستین بار در کشور، طراحی و ساخت پیل سوختی پلیمری را با رویکرد ساخت بومی اجزای کلیدی پیل سوختی به انجام برسانند. سازمان انرژی‌های نو ایران، رسیدن به مرحله بلوغ کامل فناوری پیل سوختی پلیمری در کشور را در اولویت‌ مدیریت فناوری این حوزه در نظر گرفته و با توجه به عدم پیشرفت مناسب غشا و متعلقات آن همگام با سایر موضوعات به لحاظ فنی و اقتصادی اقدام به توسعه غشاهای داخلی جایگزین نفیون در استک پیل سوختی پلیمری به توان ۱۰۰ وات و بررسی صحت عملکرد کرده است. محققان پس از یک سال و نیم تلاش موفق به ساخت استک با اجزای بومی شده اند.

دکتر مهران جوانبخت مجری طرح در تشریح این طرح پژوهشی گفت: در این طرح پژوهشی برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخت پیل سوختی غشای الکترولیت پلیمری با رویکرد خوداتکایی و استفاده از توانمندی‌های ملی جهت ساخت اجزای کلیدی پیل سوختی انجام شده است. به این منظور غشاهای جایگزین نفیون بر پایه نانو کامپوزیت‌های پلی بنزایمیدازول تهیه شد. این غشاهای مبادله پروتون برای کاربرد تا دمای ۱۲۰ درجه طراحی و بررسی شده‌اند. بهره‌گیری از نانو فناوری در این غشاها موجب شد که هدایت بالای S/cm 0/19 برای این غشاها در دمای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد به‌دست آید که بر اساس دانسته‌های این گروه، از تمام گزارش‌های منتشر شده در دنیا در زمینه غشای پلی بنزایمیدازول بالاتر است و می‌تواند یکی از جایگزین‌های مناسب برای نفیون در کشور محسوب شود. هم‌چنین در مقیاس صنعتی قیمت این غشاها از نفیون کمتر است.

صفحات دو قطبی از دیگر اجزایی است که به‌طور بومی در ساخت این استک تهیه و استفاده شد. دکتر جوانبخت در این‌باره خاطرنشان کرد: صفحات دو قطبی به علت نقش اساسی که در توزیع سوخت و اکسیدکننده در درون پیل سوختی، جمع‌آوری جریان الکتریکی، حمل آب به بیرون از هر سلول، رطوبت‌زنی گازها و خنک نگه داشتن سلول‌ها دارند از اهمیت بالایی در پیل سوختی برخوردارند. به منظور برآورده کردن هم‌زمان این نقش‌ها، مواد و طرح‌های خاصی برای این صفحات استفاده ‌شد. طراحی و بهینه‌سازی سیستم‌های مختلف با مدل سازی‌های عددی انجام شد و از نرم افزار فلوئنت یکی از نرم افزارهای بسیار کامل در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی که دارای پیش پردازشگرها و پس پردازشگرهایی قدرتمند است، برای بررسی و بهینه‌سازی شرایط طراحی صفحات دو قطبی گرافیتی مارپیچی استفاده شده است. جوانبخت، دانش فنی ایجاد شده در کشور برای ساخت پیل سوختی بومی با توان ۱۰۰ وات یک مرحله مهم در بومی سازی پیل‌های سوختی در کشور عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد که در گام‌های بعدی پیل سوختی ۱۰۰۰ وات با رویکرد خوداتکایی در کشور طراحی و ساخته شود.

پیل سوختی پلیمری، استک پیل سوختی، ساخت ایران

پیل سوختی پلیمری، استک پیل سوختی، ساخت ایران

پیل سوختی پلیمری، استک پیل سوختی، ساخت ایران

پیل سوختی پلیمری، استک پیل سوختی، ساخت ایران

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3215

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *