آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - بومی سازی دانش فنی تولید کود آهن کلاته در کشور

بومی سازی دانش فنی تولید کود آهن کلاته در کشور

محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران موفق به کسب دانش فنی تولید کود آهن کلاته شدند. محقق طرح تولید کود آهن کلاته گفت: عنصر آهن یکی از ریزمغذی­‎های ضروری برای ادامه حیات گیاه است به طوری که اگر آهن به مقدار کافی در اختیار آن قرار نگیرد، گیاه دچار بیماری فقر آهن یا زردبرگی می­‎شود که در این حالت چرخه فتوسنتز مختل و رشد و باردهی محصول کاهش می‎یابد. دکتر محمد غفارزاده افزود: دلیل عمده فقر آهن ناشی از در دسترس نبودن آهن قابل جذب در خاک است که به دلیل بالا بودن خاصیت قلیایی خاک‎های آهکی، گونه­‎های آهن نامحلول و غیر قابل جذب در گیاه می‎شود؛ بنابراین یکی از موثرترین راه‎ها برای جبران کمبود آهن در خاک‎های قلیایی، استفاده از کلات‎های آهن است.

وی گفت: کلات آهن موجود در بازار ایران اغلب از نوع فریک اتیلن دی آمین (FeEDDHA) است که به دلیل ملاحظات ساختاری در زمان تولید، مخلوطی از ایزومرهای ارتو-ارتو، ارتو-پارا و پارا-پارا حاصل می‎کند این در حالی است که زیست ­فراهمی ایزومر ارتو-ارتو برای گیاه بالاست. عضو هیات علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران یادآور شد: ایزومرهای دیگر کلات آهن به عنوان آلاینده محیط زیست در خاک انباشته می‎شود و برای اجتناب از این موضوع کلات‎های دیگری از آهن گسترش یافته است. غفارزاده گفت: یک شرکت تولیدکننده کودهای کشاورزی از شرکت‎های حامی فعالیت‎های پژوهشی دانش بنیان است که در زمینه تولید کودهای کلاته فعالیت خود را بر پایه تعامل سازنده و نزدیک با پژوهش‎های دانشگاهی شروع کرده است.

وی افزود: هدف این شرکت بهره گیری و حمایت از دانش بومی و توسعه محصولات خود با اتکا به تحقیقات دانشگاهی و ارتباط با محققان داخل کشور است. غفارزاده اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است در حاشیه نخستین نشست شورای هماهنگی رییسان پژوهشگاه‎ها و موسسه‎های پژوهشی کشور، قرارداد فروش دانش فنی این طرح به امضای نمایندگان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و این شرکت برسد.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3264

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *