آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - نخستین پهپاد موشک گریز جهان در ایران ساخته شد + عکس

نخستین پهپاد موشک گریز جهان در ایران ساخته شد + عکس

محققان بسیجی کشور موفق به طراحی نخستین پهپاد موشک گریز دنیا در ارتفاع ۸ هزار متری شدند که نام پهپاد ثارالله بر آن گذاشته شده است. حسن اکبری لایق مجری این طرح گفت: با توجه به پیشرفت روزانه پهپادها و در مقابل آن افزایش قدرت موشکی برای انهدام آنها، پهپاد موشک گریزی طراحی و ساخته شد که برای نخستین بار در دنیا می‎تواند از موشک‎های حرارتی و موشک‎های هوا به هوا فرار کند و هیچ موشکی نمی‎تواند تا نزدیکی ۲۵۰ متری این پهپاد برسد. این نخبه بسیجی با اشاره به این که این پهپاد با سیستم گمراه کننده پهپاد می‎تواند سریعا شتاب گرفته و از موشک فرار کند، افزود: این فناوری برای نخستین بار بر روی پهپاد ۴ کیلویی طراحی شده است. وی ادامه داد: با توجه به کارایی پهپادها در بخش فناوری اطلاعات و شناسایی و کمک به مناطق زلزله زده و برای حفظ محیط زیست، این پهپاد در صورت وجود مشکل فنی در هنگام پرواز از سامانه ایمنی استفاده کرده و تا ۴۰ دقیقه می‎تواند به مکان امنی فرود بیاید که اگر این مکان در منطقه مشخص شده ما نباشد این پهپاد به صورت اتوماتیک تجزیه شده و از بین می‎رود.

اکبری لایق در مورد مشخصات فنی این پهپاد گفت: طول بال‎ها ۱۷۳ سانتی متر و وزن ۴ کیلو و سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در زمان پرواز معمول از جمله ویژگی‎های این پهپاد است و در همین حال شتاب لحظه ای ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و مدت زمان پرواز بدون سامانه ایمنی ۱ ساعت مداوم و با سامانه ایمنی یک ساعت و چهل دقیقه پرواز از دیگر ویژگی‎های این دستاورد ایرانی است. به گفته وی بالاترین ارتفاع در اوج گیری برای فرار از موشک توسط پهپاد موشک گریز ایرانی ۸۰۰۰ متر است که در هنگام فرود با سامانه محافظ تعادل، فرود می‎آید و در زمان‎های ضروری با حالت سقوط آزاد به ارتفاع ۱۰۰ متر رسیده و به صورت عمودی فرود می‎آید که لغزش‎های ناشی از فرود با سیستم محافظ به حداقل می‎رسد.

اکبری لایق در مورد مزایای این پهپاد به عنوان نخستین پهپاد موشک گریز جهان خاطرنشان کرد: مصرف سوخت کم، کاملا بومی بودن، قابل تجزیه در محیط زیست، سقوط آزاد برای فرود و حفظ تعادل در کم‎ترین زمان و طی کردن بیشترین سرعت در بالاترین ارتفاع در کنار نقشه برداری و فیلمبرداری و قابلیت استتار با محیط پروازی برای جلوگیری از شناسایی توسط چشم لیزری و مادون قرمز در شب از جمله مزایای این محصول است. وی افزود: این پهپاد ثارالله نام گذاری و با هدف نمایش اقتدار علمی ایران به جهان با حمایت‎های سپاه عاشورای ناحیه مرند و بخش‎های تحقیقاتی و دفاعی اجرا شده است.

پهپاد موشک گریز، پهپاد موشک گریز ثارالله، پهپاد ثارالله، ساخت ایران

پهپاد موشک گریز، پهپاد موشک گریز ثارالله، پهپاد ثارالله، ساخت ایران

پهپاد موشک گریز، پهپاد موشک گریز ثارالله، پهپاد ثارالله، ساخت ایران

پهپاد موشک گریز، پهپاد موشک گریز ثارالله، پهپاد ثارالله، ساخت ایران

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3267

۵ نظر

  1. سلام. بسیار جالب و بی نظر است. درود بر مغز متفکر ایرانی…

  2. این کارها که انجام میشود خیلی خوب است. ولی امروز یکی از دوستان میگفت در کرمان بچه های مدرسه ای کتاب – لباس و کفش و لوازم تحریر برای تحصیل ندارند. خوب چرا مملکت که این همه بفکر تولید علم است کمی هم به این بچه ها در گوشه و کنار کشور توجه ای نمیکند.

  3. باسلام
    با امدن نسل جدید موشک های هوا به هوا و زمین به هوای پدافندی (از ده سال پیش اومده بودند)عملا مانورپذیری و شتاب برای فرار از موشک کافی نیست و در نسل موشک های تصویر ساز حرارتی هم که استفاده از فلیر هم نمی تونه موشک رو گمراه کنه اون موقع چی جوری موشک گریزه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *