آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - دانش فنی ساخت محفظه‎های برودتی در کشور بومی سازی شد

دانش فنی ساخت محفظه‎های برودتی در کشور بومی سازی شد

مجری طرح کلان انتقال دانش فنی ساخت و تولید محفظه‏‎های سرما جهت حمل و نقل دارو و واکسن، از تامین کامل دستگاه حمل و نقل این فرآورده‎ها در محفظه‎های ایمن و مطابق استانداردهای جهانی در داخل کشور خبر داد. مجری این طرح کلان ملی گفت: با اجرای این طرح کلان ملی، دانش فنی ساخت و تولید محفظه‎های سرما به کشور وارد شده است و از ورود این محفظه‎ها که تا پیش از این، از اروپا و کشورهای دیگر به کشور وارد می‎شد جلوگیری شده است. قاسم آبخضر با اشاره به این که در طراحی و ساخت محفظه‎های سرما در داخل کشور استانداردهای روز جهانی مورد توجه قرار گرفته است، افزود: این محفظه‎ها در مقایسه با نوع مشابه خارجی آن علاوه بر این که کیفیتی قابل قبول دارند از نظر ظاهری و طراحی ایمنی دارای ویژگی و برتری‎هایی نسبت به نمونه مشابه خارجی آن هستند. وی در خصوص ضرورت سرمایه گذاری در انتقال دانش فنی ساخت و تولید این محفظه‎ها در کشور اظهار کرد: سالانه در کشور طرح‎هایی برای واکسیناسیون به مرحله اجرا در می‎آید که برای حمل و نقل این واکسن‎ها به شرایط خاص دمایی نیاز است و از این رو، استفاده از محفظه‎های برودتی به یکی از ابزارهای مورد نیاز برای جا به جایی واکسن‎ها به ضرورتی غیر قابل اجتناب تبدیل شده است.

آبخضر یادآور شد: تا دو سال پیش سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار صرف خرید این محفظه‎ها به کشور می‎شد که با توجه به این شرایط و خروج ارز برای واردات این محفظه‎ها، تصمیم گرفته شد تا با استفاده از توان داخلی و بهره مندی از دیدگاه‎های کارشناسی و فنی نسبت به ساخت آن اقدام کنیم که در این راستا با حمایت‎های صورت گرفته از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به انتقال فناوری، طراحی و تولید آن در کشور شدیم. مجری این طرح کلان با اشاره به بازار بکر این محصول در داخل کشور بیان کرد: در شرایط کنونی برای اجرای طرح‎های واکسیناسیون کشور به سه تا پنج هزار دستگاه از این محفظه‎ها برای جا به جایی دارو و واکسن نیاز است. وی افزود: تامین برودت هوا برای سالم نگه داشتن واکسن‎ها یکی از الزاماتی است که برای تامین و اجرای آن نیاز به صرف هزینه‎های سنگینی است، چرا که این واکسن‎ها باید در سردخانه‎ها و نیز یخچال‎ها نگهداری شود که هزینه‎های بسیاری را می‎طلبد و از این رو، تامین محفظه‎هایی که بتواند برودت مورد نیاز واکسن‎ها را برای ساعت‎های متمادی حفظ و نگهداری کند به یکی از نیازهای امروز این حوزه تبدیل کرده است.

آبخضر یادآور شد: محفظه‎هایی که به این منظور در حال تولید و استفاده در حمل و نقل واکسن‎ها است از نظر عام همان کلمن به شمار می‎رود اما تفاوت این محفظه‎ها با کلمن‎ها در این است که، می‎توانند برای مدت دست کم ۴۰ ساعت، در دمای ۴۳ درجه بالای صفر واکسن‎ها را در دمای چهار تا هشت درجه حفظ کند و علاوه بر آن از ایمنی، سبکی و زیبایی بیشتری نیز برخوردارند که در این بخش از نمونه مشابه خارجی آن بهتر است. وی که خود زمانی وارد کننده ای این محصول بود گفت: تحریم‎های غرب بر علیه کشورمان فرصتی برای توسعه علم و فناوری و حرکت محققان ایرانی به سوی تامین نیازهای داخلی با تکیه بر توان و دانش خود بود، تا پیش از شدت یافتن تحریم‎ها بر علیه کشورمان از سوی غرب، به عنوان وارد کننده این دستگاه‎ها به صورت انحصاری در حال فعالیت بودیم اما، با شدت یافتن تحریم‎ها و نیز امتناع طرف‎های غربی از تحویل کالا به ایران، موضوع تولید محفظه‎ها در دستور کار قرار گرفت.

آبخضر افزود: برای ساخت این محفظه‎ها در تامین مواد اولیه، طراحی ماشین آلات و نیز دانش فنی مشکلی نداشته ایم و تنها در حوزه یکی از مواد تزریقی به دلیل این که دانش فنی ساخت آن در شرایط فعلی در کشور وجود ندارد مشکلی نداریم و این در حالی بود که از سوی کشورهای صادر کننده کوچک‎ترین همکاری برای ساخت آن با گروه سازنده انجام نشد. وی بیان کرد: این موضوع نشان می‎دهد شعار ما می‎توانیم، نه در حد یک شعار بلکه واقعیتی است که با خودباوری و اعتماد به توانایی‎های داخلی می‎توانیم به آن دست پیدا کنیم. آبخضر تولید این محصول را تنها در ۱۶ ماه عنوان کرد و افزود: برای اجرای این طرح کلان ملی، ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است که ۷۵ درصد آن از طریق تسهیلات ارایه شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین و مابقی از سوی سرمایه گذار پرداخت شده است که با اجرای آن، سه نیروی متخصص و نیز ۱۳ نیرو به صورت شبانه روزی فعالیت دارند.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مجموع برای اجرای این پروژه کلان ملی مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار به صورت تسهیلات قرض الحسنه تخصیص داده شده است. به گفته وی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز دانشگاه‎ها برای استفاده از این دستگاه‎ها تاکنون نیاز خود را به ۱۱ هزار دستگاه اعلام کرده اند که در صدد تامین آن هستیم. وی با اشاره به این که با اجرای این طرح کلان ملی، هزینه‎های تولید محصول در مقایسه با نمونه مشابه خارجی آن با کاهش ۴۰ درصدی رو به رو بوده است، افزود: اکنون این محصول ۲۵ درصد ارزان‎تر از مشابه خارجی در بازار و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‎گیرد.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3293

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *