آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سامانه‌ پایش سلامت سازه‌های استراتژیک در ایران طراحی و ساخته شد

سامانه‌ پایش سلامت سازه‌های استراتژیک در ایران طراحی و ساخته شد

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور فراهم کردن امکان مدیریت نگهداری زیرساخت‎های مهم چون پل‎ها و سدها موفق به طراحی و ساخت سامانه جامع هوشمند پایش سلامت سازه‎ها شدند. دکتر وحید شاه حسینی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مهندس سعید کیا دانشجوی دکتری مهندسی عمران مطالعات گسترده‌ای در زمینه طراحی و عرضه سامانه جامع هوشمند پایش سلامت سازه‎ها به عنوان مباحث جدید در دنیا انجام دادند که تنها چند کشور محدود به آن پرداخته‌اند. کیا با تاکید بر این که پایش سلامت سازه‎ها در چرخه حیات پروژه از مرحله مطالعات، طراحی اولیه، اجرا تا مراحل بهره برداری و نگهداری باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: سامانه جامع هوشمند پایش سلامت سازه‎ها میزان دوام سازه را در برابر بلایای طبیعی چون زلزله و مسایل پدافندی مورد بررسی قرار می‎دهد. وی ادامه داد: با توجه به این که این سامانه‎ها مجهز به یک شبکه عصبی کامپوزیتی کنترل هوشمند خرابی سازه‎ها هستند به اپراتور امکان نگهداری بهینه سازه‎ها را فراهم می‎کند.

این محقق با اشاره به وضعیت سازه‎های مهم ساخته شده در کشور، خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور در حال حاضر بیش از ۳۵۵ هزار پل در کشور ساخته شده است که از این تعداد ۱۶ هزار و ۹۴۸ پل با دهانه‎های بالای شش متر هستند که بیشتر این پل‎ها تا چند سال آینده عمر متوسطی بیش از ۳۰ سال خواهند داشت. کیا از طراحی و ساخت سامانه پایش سلامت سازه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و خاطرنشان کرد: این سامانه از سه بخش تجهیزات مکانیکی، پردازش هوشمند و سامانه خبره مدیریت تصمیم گیری تشکیل شده است که با ارائه یک مدل از وضعیت تاریخچه زمانی سازه کاربر را قادر به ارائه تحلیل در خصوص وضعیت سازه و ارائه راه کار بهینه در حفظ سلامت سازه مبتنی بر داده کاوی و سیستم خبره می‎کند. مجری طرح به بیان نحوه عملکرد این سامانه پرداخت و گفت: این سامانه مجهز به شبکه عصبی کامپوزیتی کنترل هوشمند خرابی سازه‎ها است که به صورت مدفون و یا پوششی قابل نصب بر روی هر سازه فولادی و بتنی را دارد.

این شبکه عصبی کامپوزیتی در حین طراحی این سامانه خبره در دانشگاه طراحی و ساخته شده است. این محقق با تاکید بر این که این شبکه عصبی کامپوزیتی قادر به ارسال اطلاعاتی از تاریخچه زمانی متغییرهای سازه به صورت بر خط طی کل دوره بهره برداری می‎باشد، ادامه داد: علاوه بر آن سیستم‌هایی از این سامانه در داخل سازه مدفون می‎شود تا میزان تغییرات دما، خستگی، خزش، خوردگی و دوام سازه را مورد ارزیابی قرار دهد. کیا با اشاره به کاربردهای این سامانه گفت: از این سامانه می‎توان در پایش خطوط انتقال نفت و گاز، مخازن نفت، آب و مازوت، سازه‎های استراتژیک، پل‎ها، سدها و سازه‎های تولید، انتقال و توزیع شبکه برق جهت پایش سلامت و مدیریت یکپارچه سازه‎های زیر بنایی کشور استفاده کرد. مجری طرح با تاکید بر اهمیت پایش سازه‌ها به ویژه سازه‌های استرانژیک، خاطرنشان کرد: علاوه بر سدهای زیادی که در کشور ساخته شده است، در کشور ۱۶,۹۴۸ پل با دهانه‎های بالای ۶ متر موجود می‎باشد که در آینده نزدیک عمر متوسط آنها بیش از ۳۰ تا ۵۰ سال خواهد رسید که از این رو نیاز است تا وضعیت این سازها مورد پالایش قرار گیرد و با کاربردی کردن این سامانه تحلیل بهتری بر سازه‎های زیر بنایی کشور در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴ خواهیم داشت.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3298

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *