آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - بازسازی هیترهای فشار قوی نیروگاهی برای نخستین بار در کشور

بازسازی هیترهای فشار قوی نیروگاهی برای نخستین بار در کشور

فعالان حوزه فناوری موفق شدند برای نخستین بار گام مهمی را در راستای بازسازی هیترهای فشار قوی در تمامی صنایع از جمله نفت و پتروشیمی، صنایع غذایی و صنایع داروسازی در کشور بردارند. مجید برغانی فراهانی مدیرعامل شرکت دقت آزمون آریا مستقر در پارک علم و فناوری استان مرکزی در خصوص بازسازی هیترهای فشار قوی اظهار کرد: نیاز سالانه ۵۰ هیتر فشار قوی در زمینه نیروگاه برق به تعمیر و بازسازی، شرکت را به فکر تولید این هیترها در کشور انداخت تا از این طریق بتوان علاوه بر دستیابی به دانش بازسازی هیتر به ساخت هیترهایی با فشار بالا دسترسی پیدا کرد. وی با اشاره به وارداتی بودن هیترهای فشار قوی عنوان کرد: هزینه هر یک از هیترهای اروپایی در حدود یک و نیم میلیون دلار است، اما بازسازی همین هیترها در کشور با قیمت یک چهارم کل یک هیتر فشار قوی صورت می‌گیرد، در نتیجه می‌توان این هیترها را به قیمت بسیار ارزان‌تر در کشور تهیه کرد.

برغانی فراهانی در خصوص تجاری سازی هیترهای فشار قوی ادامه داد: این شرکت توان ساخت چهار دستگاه هیتر فشار قوی نیروگاهی در سال را دارد که با شرایط تحریم توانسته نیاز کشور را در تامین این تجهیز مهم نیروگاهی پاسخگو باشد. وی همچنین با اشاره به میزان صرفه جویی ارزی محصول طراحی شده، گفت: جهت ساخت، طراحی و بهینه سازی دستگاه‌های هیترهای فشار قوی ۲۰۰ میلیون تومان هزینه در نظر گرفته می‌شود که نسبت به نمونه چینی آن در حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته است. وی در بیان موضوع بومی سازی محصولات تولید شده اظهار کرد: با توجه به نیاز کشورمان به تولید و بازسازی هیترهای فشار قوی می‌توانیم محصولات را با قیمت بسیار ارزان‌تر و میزان یک سوم قیمت دستگاه‌های خارجی تهیه کنیم. وی عنوان کرد: این شرکت فناور با حضور جمعی از متخصصان و مدیران کارآمد، موفق به بازسازی و طراحی هیترهای فشار قوی شده که توانسته است طرح خود را به عنوان یک طرح علمی در نمایشگاه علمی علم تا عمل به ثبت رساند.

برغانی فراهانی با اشاره به حساسیت بالایی که این هیترها داشته‌اند، تصریح کرد: طراحی و ساخت هیترهای فشار قوی نیروگاهی در گذشته در ایران امکان‌پذیر نبود و به طور عمده طراحی و ساخت آنها در خارج از کشور صورت می‌گرفت که با همت مسئولین و کارشناسان کارآمد طراحی و ساخت آنها در ایران امکان پذیر شد. وی با بیان این که این شرکت با بهینه سازی و بازسازی هیترها، در یکی از مهم ترین و حساس ترین تجهیزات صنعت برق گام بسیار مهمی برداشته است، خاطرنشان کرد: دستاوردهای بازسازی این هیترها می‎تواند دستیابی کشور به تکنولوژی بازسازی، طراحی، تکنولوژی بهبود بازدهی و ساخت لوله‎های مربوط به هیترهای فشار قوی نیروگاهی باشد. برغانی فراهانی خاطرنشان کرد: با بازسازی هیترها، با هزینه‌های بسیار کم، نه تنها عمر هیترها افزایش پیدا می‌کند، بلکه امکان تعمیر بسیار آسان‌تر شده است و همچنین هزینه‌های تولید بسیار کاهش یافته است، لذا این امر می‌تواند به صورت یک ابتکار مهم در صنایع تولیدی هیترها نهادینه شود.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3319

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *