آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - نرم افزار هوشمند تشخیص دست خط در کشور طراحی و ساخته شد

نرم افزار هوشمند تشخیص دست خط در کشور طراحی و ساخته شد

 محققان حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات کشورمان در شرکت اندیشه نرم افزار پایا موفق به ساخت سیستم هوشمند ورود اطلاعات تشخیص دستخط فارسی با دقت ۹۹٫۳ درصد شدند. محمدرضا صدیق فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، درباره ساخت سیستم هوشمند ورود اطلاعات توسط متخصصان ایرانی این شرکت افزود: فعالیت‎های این شرکت پیرامون دو تکنولوژی OCR و OMR است، فناوری نخست مربوط به فرم‎های نظر سنجی و آمارگیری و فناوری دوم مربوط به فرم‎های تستی آزمون‎ها هستند. وی بیان کرد: این فناوری‎ها با هدف انتقال هوشمند اطلاعات از کاغذ به بانک اطلاعاتی ساخته شده است، از آنجا که اطلاعات کاغذی باید با سرعت و دقت بالا برای پردازش به محیط دیجیتال منتقل شود، حوزه کارایی این اپلیکیشن‎ها، فرم‎های کاغذی جمع آوری اطلاعات سرشماری، رای‎های انتخابات، آزمون‎های کنکور و غیره را شامل می‎شود. صدیق بیان کرد: این برگه‎ها باید برای انتقال اطلاعات اسکن شوند، اما اسکن، اطلاعات آنها را قابل فهم نمی‎کند، از همین رو در سیستم‎های هوشمند تولید شده توسط متخصصان ما، الگوریتم‎های تعریف شده است که می‎توانیم اطلاعات لازم را از برگه‎های کاغذی استخراج کنیم.

دقت بالای ۹۹٫۳ درصدی محصول ایرانی

وی با اشاره به این که این محصول پیش از این نمونه‎های سخت افزاری خارجی داشته که پیش تر به ایران وارد می‎شده است، عنوان کرد: با تحقیقاتی که ما انجام داده ایم، توانستیم به سرعت و دقت بالاتری نسبت به نمونه‎های خارجی دست پیدا کنیم. مدیرعامل شرکت دانش بنیان اندیشه نرم افزار پایا افزود: از سال ۸۳ که این محصول به صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرد دقت آن بالای ۸۰ درصد بود، اما با فعالیت مداوم بخش R&D توانسته ایم این دقت را به نقطه ۹۹٫۳ درصدی برسانیم. وی نقش بخش واحد تحقیق و توسعه (R&D) در شرکت‎های دانش بنیان را بسیار پر رنگ خواند و گفت: اگر در ابتدای مسیر ما مقداری برای دستیابی به محصول سرمایه گذاری شده است، در طول مسیر ۲۰ برابر آن را هزینه کرده ایم. صدیق گردش مالی استفاده از این اپلیکشین‎ها را سالیانه بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان بیان کرد و گفت: ما با فناوری OCR بازار جدیدی در این عرصه ایجاد کرده ایم.

مزیت نسبت به دیگر نمونه‎ها

وی مزیت محصول تولیدی این شرکت در زمینه تشخیص دستخط فارسی را نسبت به دیگر نمونه‎ها دقت و سرعت بیشتر عنوان کرد و گفت: یکی از مزیت‎هایی که دقت محصول ما را بالا برده است قدرت تشخیص حروف دست نویس به صورت پیوسته است. وی گفت: در موارد معمول، برای تشخیص دست نویس‎ها باید حروف به صورت گسسته و جدا از هم نوشته شوند تا قابلیت تشخیص داشته باشد، اما ما توانسته ایم قابلیت تشخیص حروف نوشته شده به صورت پیوسته را اضافه کنیم. این فناور، دیگر مزیت سیستم تولید شده توسط مجموعه خود را قابلیت تفکیک رنگ بیان کرد و ادامه داد: فناوری ما این قابلیت را دارد که رنگ متن را از پس زمینه تفکیک کند و این در دقت بیشتر و سرعت عمل بالاتر بسیار مؤثر است. مدیرعامل شرکت اندیشه نرم افزار پایا با بیان این که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون حمایت‎های معنوی خوبی از این شرکت داشته است گفت: اپلیکیشن ما به قابلیت‎های بالایی دست پیدا کرده است، اما برخی از مزیت‎هایی که به تازگی به آن دست پیدا کرده ایم را نمی‎توانیم در بخش وسیع اجرایی کنیم، چرا که نیاز به حمایت بیشتر دستگاه‎های دولتی و غیره داریم.

این فعال فناور درباره صادرات این محصول ادامه داد: با توجه به این که خط زبان فارسی و عربی شبیه هم است، برای صادرات بازار خوبی در اختیار ما است، اما صادرات توانایی‎هایی را نیازمند است که شرکت ما فعلا آن را دارا نیست، هر چند سعی کرده ایم آنها را کسب کنیم. وی عنوان کرد: شرکت‎های دانش بنیان بیش از آنکه اقتصادی باشند فنی هستند، این یک نقص است و موجب می‎شود محصولی که با فناوری بالا و کاربردی تولید می‎شود به سختی به تجاری سازی برسد، اما واقعیت این است که هر کس در حوزه ای محدود، توانایی دارد. صدیق نقش کمک‎های معنوی را پر اهمیت تر از کمک‎های مالی بیان کرد و گفت: دستگاه‎هایی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که به این حوزه اهمیت می‎دهند، می‎توانند رابطی بین شرکت‎های دانش بنیان و بازار اقتصادی باشند. این فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: شرکت‎های دانش بنیان کشورهای دیگر هم به همین صورت عمل می‎کنند، دغدغه اصلی آنها فروش نیست، تحقیقات خود را انجام می‎دهند و بعد به شبکه و شرکت بزرگی که سررشته کافی را دارد متصل می‎شوند، پس ایجاد ارتباط منطقی و تاثیرگذار میان فعالان عرصه دانش بنیان با بخش صنعت، از کمک مالی اهمیت بیشتری دارد.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3358

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *