آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید پارچه مبدل انرژی مکانیکی به الکتریکی با دستاورد محققان ایرانی

تولید پارچه مبدل انرژی مکانیکی به الکتریکی با دستاورد محققان ایرانی

محققان پژوهشکده نساجی امیرکبیر موفق به تولید نخ‎هایی شدند که می‎تواند مبدل انرژی مکانیکی به الکتریکی باشد. روح الله باقرزاده مجری طرح تولید نخ نانو ساختار جهت تولید پارچه مبدل انرژی مکانیکی به الکتریکی گفت: در پژوهشکده مواد و فناوری‎های پیشرفته در نساجی موفق به ساخت نخ‎هایی شدیم که خواص فیزیکی و مکانیکی خاصی دارند. عضو هیات علمی پژوهشکده مواد و فناوری‎های پیشرفته در نساجی دانشگاه امیرکبیر عنوان کرد: این نخ‎ها دارای خواص تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی خواص پیزوالکتریک هستند که به عنوان یک ساختار پایه مهندسی جهت استفاده در فرآیند تولید پارچه و سایر ساختارهای منعطف الیافی به کار می‎رود. باقرزاده خاطر نشان کرد: در این طرح با توجه به سوابق مثبت استفاده از فرایند الکتروریسی، تولید نخ نانو ساختار، پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF) و نانو ذراتی مانند اکسید روی، اقدام به ایجاد خواص تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی در این نخ‎ها کردیم.

وی با بیان این که این نوع نخ‌ها با شرایط مختلفی مانند نمره نخ، ظرافت الیاف و مواردی از این دست، تولید و مورد ارزیابی‎­های ساختاری و اندازه ­گیری خواص پیزوالکتریک قرار گرفته اند، یادآور شد: همچنین در این طرح توانایی و میزان راندمان تولید انرژی الکتریکی حاصل از کرنش­‎های مکانیکی برای نخ‎هایی با عوامل ساختاری مختلف مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته است. وی در خصوص کاربردهای این نخ‎ها گفت: نخ تولید شده با خواص مطلوب، هم به لحاظ خواص فیزیکی و مکانیکی جهت تامین شرایط لازم برای بافت آن در داخل پارچه با طرح و الگوی مورد نظر و هم به لحاظ دارا بودن راندمان تبدیل مناسب انرژی مکانیکی به الکتریکی خواص پیزوالکتریسیته مطلوب، توانسته گام بلندی در خصوص تولید ژنراتورهای منعطف قابل پوشش و خود شارژ شونده بر دارد. باقرزاده در ادامه گفت: این قابلیت‎ها در مواردی مانند تولید انرژی مورد نیاز قطعات میکروالکترونیک و قابل حمل و انعطاف ­پذیر جهت تامین انرژی مورد نیاز مصرفی نظیر منسوجات الکترونیکی، منسوجات هوشمند و البسه فضانوردان کاربرد دارد.

وی افزود: همچنین این نخ‎ها در وسایل الکترونیکی قابل حمل مانند جی‌پی‌اس‌ها، حسگرهای پارچه­ ای پایش وضعیت فیزیولوژیک بدن و مواردی از این دست قابل استفاده هستند. عضو پژوهشکده مواد و فناوری‎های پیشرفته در نساجی با اشاره به این که همه صنایعی که در محصولاتشان به یک تامین‌کننده انرژی الکتریکی خود شارژ شونده­ نیاز دارند، می‎توانند متقاضیان محصول یا این نوع فناوری باشند، بیان کرد: صنایع الکترونیک، صنایع نظامی و تولید کنندگان تجهیزات ورزشی و البسه هوشمند از صنایعی هستند که می‎توانند از این نوع نخ‎ها بهره ببرند.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3442

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *