آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - کاهش حرارت صفحات نمایشگرهای LED با نانو ذرات

کاهش حرارت صفحات نمایشگرهای LED با نانو ذرات

پژوهشگران دانشگاه شهید باهنر کرمان در طرحی مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به ساخت نانو ساختارهایی کرده‌اند که قابل کاربرد در صفحات LED تلویزیون‌ها و رایانه‌هاست. این نانو ساختار به روشی ساده و مقرون به صرفه قابل تولید است. با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد مواد نانو ساختار، مطالعه و استفاده از آنها در چند دهه‌ گذشته افزایش یافته است. این خواص تا حد زیادی تحت تأثیر شکل، اندازه و حال کریستالی نانو مواد قرار دارد. در این میان نانو ذرات کربنات استرانسیم (SrCO3) و کربنات باریم (BaCO3) مواد پر کابردی در صنایع مختلف هستند. کربنات استرانسیم به عنوان یک جزء مغناطیسی در تولید شیشه، اجزای تولید رنگ تلویزیون و رنگدانه‌ها به کار می‌رود.

در این کار تحقیقاتی از روش آسان و کم هزینه‌ استفاده از امواج ماکروویو برای ساخت نانو ذرات کربنات استرانسیوم استفاده شده است. مهدی رنجبر اهمیت بررسی نحوه‌ ساخت این نانو ذرات را بدین شرح عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات در ساخت LEDها، افزایش حرارت و داغ شدن سیستم‌های الکتریکی و مانیتورهاست. با استفاده از نانو ساختارهایی که در این طرح سنتز شده، ضمن بالا بردن توان مغناطیسی این ابزار، توان حرارتی آنها نیز افزایش یافته و منجر به دیر گرم شدن پشت صفحات تلویزیون خواهد شد. وی در ادامه به سایر کاربردهای این نانو ذرات اشاره کرد و افزود: همان گونه که ذکر شد، نانو ساختارهای کربنات استرانسیوم در ساخت LEDهای تلویزیون و سیستم‌های رایانه و مانیتورها قابل استفاده است. اما به طور کلی این نانو ساختارها با ویژگی نیمه رسانایی بسیار بالای خود، در صنایع الکترونیکی و ساخت ربات‌ها و خازن‌ها نیز قابل استفاده هستند. در این تحقیق با استفاده از بهینه سازی روش و بررسی توان و زمان انجام واکنش، نانو ساختارهای میله مانند تولید شدند که از لحاظ خواص رسانایی و نوری، تفاوت بسیار چشمگیری نسبت به سایر شکل‌های نانو متری و ابعاد غیر نانو متری این ترکیب دارند.

در روند این مطالعات پارامترهای مختلف مانند زمان و قدرت امواج مایکروویو بر اندازه و شکل محصول مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین خواص نوری محصول نیز مطالعه شد؛ به این منظور از آزمون‌های مختلف همانند XRD ،SEM ،TEM و PL جهت مشخصه‌یابی محصول استفاده شده است. نتایج این کار تحقیقاتی در مجله‌ Journal of Industrial and Engineering Chemistry (جلد ۲۱، شماره ۱، سال ۲۰۱۵، صفحات ۱۱۳۲ تا ۱۱۳۶) منتشر شده و از همکاری حسن جهانگیری، مهدی رنجبر دانشجویان دکترای نانو شیمی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر محمدعلی طاهر عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان و دکتر حنیف کازرونی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حاصل شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3453

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *