آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سامانه هوشمند دستیار ماموگرام در کشور طراحی شد

سامانه هوشمند دستیار ماموگرام در کشور طراحی شد

عضو هیات علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان گفت: سامانه هوشمند دستیار ماموگرام طی بیش از دو سال فعالیت علمی و پژوهشی در این دانشگاه طراحی و به ثبت اختراع رسید. بهرام صادقی بی غم در خصوص این دستاورد گفت: سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین سرطان شایع در زنان بوده و هر ساله تعداد زیادی از مبتلایان به سرطان سینه شناسایی می‎­شوند و تعدادی نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست می‎دهند. وی ادامه داد: با توجه به این که سرطان سینه در ابتدا به صورت یک غده ریز و کوچک می­‎باشد و چندین سال باید طول بکشد تا یک غده سرطانی ریز تبدیل به یک غده سرطانی بزرگ شود و بافت­‎های اطراف را درگیر کند، تشخیص زود هنگام غده‎های کوچک باعث می‎شود شانس موفقیت عمل جراحی از ۲۷ درصد به ۹۸ درصد افزایش یابد. صادقی بی غم هدف از انجام آزمایش ماموگرافی را تشخیص غده­‎های سرطانی ریز و کوچک ذکر و اظهار کرد: تشخیص ۱۰ تا ۳۰ درصد ازسرطان‎های سینه در ماموگرافی، دچار اشتباه می‎شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پایه زنجان در تبیین فعالیت دستگاه ماموگرام اختراع شده گفت: ماموگرام عمل تشخیص خود را با توجه به مشاهده عکس انجام داده و گزارش مربوط به بیمار را یادداشت می‎کند مثلا هیچ توده ای در بیمار مشاهده نشد، در گام دوم ماموگرام به سیستم دستیار هوشمند ماموگرام مراجعه کرده و عکس مورد نظر را در سیستم بارگذاری می‎کند. صادقی بی غم اضافه کرد: سیستم با توجه به عکس گرفته شده و عملیات پردازش تصویری که بر روی عکس انجام می‎دهد همچنین بر اساس الگوریتم‎های پیاده سازی شده مبتنی بر تصویرکاوی، پردازش تصویر و الگوریتم ژنتیک، نتیجه مورد نظر خود را بر اساس سرطانی، خوش خیم، بدخیم و نرمال بودن تومور به ماموگرام اعلام می‎دارد. وی تصریح کرد: درگام سوم در صورتی که اختلافی بین نظر دستگاه و نظر ماموگرام وجود داشته باشد ماموگرام دوباره عکس را بررسی می‎کند تا در صورت وجود خطای دید، اشکال گزارش خود را تصحیح نماید و در صورت عدم مشاهده، پیغامی را به پزشک ارسال می‎نماید مبنی بر این که به دلیل وجود بافت چربی مشاهده تومور امکان پذیر نمی‎باشد و ممکن است تومور در بافت مخفی شده باشد در صورت صلاح‎دید آزمایش پاتولوژی انجام شود.

سامانه هوشمند دستیار ماموگرام، سرطان سینه

سامانه هوشمند دستیار ماموگرام، سرطان سینه

صادقی بی غم افزایش احتمال تشخیص توده‎های ریزی که در زیر بافت سینه محصور شده اند و کمک به رادیولوژیست در تشخیص صحیح آنها و کاهش مرگ و میر افراد، کاهش رفت و آمد بیماران به مراکز رادیولوژی و مطب، کاهش هزینه و زمان، افزایش امنیت شبکه به دلیل محرمانه بودن اطلاعات پزشکی، کنترل پزشک هنگام تصویربرداری و ارائه مشاوره و راهنمایی به صورت آنلاین، کاهش خطاهای انسانی هنگام تشخیص در مواقع بررسی توده‎ها و نوشتن گزارش تصاویر و دسترسی آنلاین به گزارش بیماران و مشاهده ساختار پرونده بیمار توسط پزشک را از مهم‎ترین اهداف طرح مذکور عنوان کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تحصیلات تکمیل علوم پایه زنجان گفت: در این پژوهش از دو مجموعه پایگاه داده شامل مجموعه داده‎های استاندارد مرکز جامعه تحلیل تصاویر ماموگرافی MIAS و مرکز تصویربرداری پزشکی خاتم الانبیاء زنجان استفاده شده است. صادقی بی غم بر تعامل بیش از پیش مراکز صنعتی و دانشگاهی در راستای توسعه و پیشرفت کشور در عرصه‎های مختلف تاکید کرد و افزود: کاربردی و صنعتی کردن آموخته‎های دانشگاهی در زمینه صنعت نیازمند حمایت و همکاری متولیان است.  سامانه هوشمند دستیار ماموگرام توسط بهرام صادقی بی غم و فرزانه مرادخانی با شماره ۸۳۱۱۹ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3481

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *