آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت ماشین بویایی برای تشخیص فوری فساد مواد غذایی در ایران + عکس

ساخت ماشین بویایی برای تشخیص فوری فساد مواد غذایی در ایران + عکس

محققان کشورمان موفق به ساخت بینی الکترونیکی شدند که از این دستگاه می‎توان برای تشخیص فساد مواد غذایی استفاده کرد. میثم وجدی یکی از مخترعان دستگاه بینی الکترونیکی یا همان دستگاه ماشین بویایی در خصوص این دستاورد گفت: دستگاه بینی الکترونیکی (EN) یا سیستم سنسورهای هوشمند گاز، از طریق سیستم‎های حسگر و الگوریتم کار می‎کند. وی عنوان کرد: دستگاه از سه قسمت نمونه گیری مواد غذایی، محفظه سنسورهای تشخیص فساد مواد غذایی (دریافت داده از جمله گوشت) و قسمت پردازش داده، تشکیل شده است. وجدی با اشاره به این که ما در این دستگاه یک بانک داده داریم، افزود: در بانک داده دستگاه بینی الکترونیکی، وضعیت ۵۰ نمونه گوشت مختلف در طی ۲۰ روز بعد از ذبح دام مشخص شده تا دستگاه بتواند به درستی از وضعیت انواع گوشت خبر دهد.

وی بیان کرد: بعد از قرارگیری بینی الکترونیک جهت تشخیص فساد الکترونیکی، اطلاعات مواد غذایی مانند گوشت را با داده‎های بانک خود تطبیق می‎دهد که در نهایت وضعیت نمونه به صورت کامل مشخص می‎شود، که در اینجا میزان فساد گوشت تعیین می‎شود. وجدی با بیان این که رسانایی سنسورها با گذر زمان به طور چشمگیری زیاد می‎شود، گفت: این دستگاه از طریق گاز نیتروژن از وضعیت ماده غذایی مطلع می‎شود، به صورتی که نیتروژن به درون گوشت فرستاده و در نهایت داده به داخل محفظه سنسور انتقال می‎یابد و نتیجه بر روی سیستم (برنامه اکسل) نشان داده می‎شود.

به گفته وی دستگاه بینی الکترونیکی بر اساس حس بویایی انسان ساخته شده و در صنایع غذایی، آب آشامیدنی، پزشکی، نظامی (پدافند غیرعامل) کاربرد دارد و کاملا شبیه بینی انسان کار می‎کند چرا که از طریق حافظه و سیستم عصبی، وضعیت یک نمونه را تشخیص می‎دهد. دستگاه بینی الکترونیکی، در بنیاد ملی نخبگان به ثبت رسیده و دارای سطح سه است. اختراع ماشین بویایی (بینی الکترونیکی یا سیستم سنسورهای هوشمند گاز) برای تشخیص سریع فساد مواد غذایی با تلاش علی جباری آزاد، مهدی وریدی، محمدجواد وریدی و میثم وجدی انجام گرفته و به شماره ۸۴۱۷۴ در اداره ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

ماشین بویایی، بینی الکترونیکی، سیستم سنسورهای هوشمند گاز

ماشین بویایی، بینی الکترونیکی، سیستم سنسورهای هوشمند گاز

ماشین بویایی، بینی الکترونیکی، سیستم سنسورهای هوشمند گاز

ماشین بویایی، بینی الکترونیکی، سیستم سنسورهای هوشمند گاز

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3485

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *