آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - درمان زخم‎های مزمن و دیابت با لارو مگس در ایران

درمان زخم‎های مزمن و دیابت با لارو مگس در ایران

محققان در مرکز جامع ترمیم زخم، به درمان زخم‎های مزمن از جمله زخم‎های دیابتی و زخم بستر از طریق لارو مگس پرداختند و تا کنون ۱۰ مورد از این گونه زخم‎ها را با موفقیت درمان کردند. غلامرضا اسماعیلی جاوید رئیس مرکز جامع ترمیم زخم گفت: یکی از مباحثی که در ترمیم زخم‎های مزمن مطرح می‎شود این است که این نوع زخم‎ها در دوره طبیعی خودشان به دلیل نارسایی در خون‎رسانی، مشکلات عصبی، فشار بیش از حد ناحیه زخم و مواردی از این دست، ترمیم پیدا نمی‎کنند. وی با اشاره به این که از این رو توانستیم با استفاده از لارو مگس زخم‎های مزمن را ترمیم کنیم، افزود: لارو مگس بدون آسیب به بافت‎های طبیعی و زنده، با برداشتن نسوج مرده از سطح بافت زخم‎ها، به ترمیم زخم‎های مزمن از جمله زخم‎های بستر و دیابتی می‎پردازد. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که لاروها روند لازم برای ترمیم زخم را تسهیل می‎کنند، خاطرنشان کرد: عملا لارو، چرخه زندگی برخی حشرات به شمار می‎رود، از این رو لارو مگس، مگس‎هایی هستند که تخم ریزی می‎کنند و به لارو و در نهایت دوباره به مگس تبدیل می‎شوند، که این یک چرخه گذرای تبدیل لارو به مگس است.

اسماعیلی جاوید با اشاره به این که هدف لارو یا ماگوت مگس، بافت مرده پوست است، در ادامه گفت: لاروهای مگس بافت‎های مرده زخم‎ها را ریز می‎کنند و می‎خورند و با استفاده از ترشحاتشان میزان رشد باکتری در محل زخم را کاهش می‎دهند، از این رو با این کار خود، به بهبود زخم‎ها کمک می‎کنند. به گفته وی لارو مگس بدون عفونت و رشد باکتری، روند ترمیم زخم را طی می‎کند که می‎توان به این روش لارو درمانی گفت. وی با بیان این که لارو درمانی یک روش مشخص و شناخته شده در سراسر جهان است، افزود: کلینیک‎هایی تحت استانداردهای لازم در اروپای غربی و امریکای شمالی وجود دارند که لارو تولید می‎کنند و در اختیار مراکز درمانی قرار می‎دهند، تا لارو درمانی را در مراکز به کار گیرند. اسماعیلی جاوید یادآور شد: ما توانستیم با همکاری بخش حشره شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، لاروهای مگس را وارد چرخه تولید و مصرف قرار دهیم و مرکز لارو درمانی را راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به این که شایع ترین علت قطع عضو از زخم‎های مزمن، زخم‎های دیابتی هستند، خاطرنشان کرد: در یک زمان کوتاه یک ماهه توانستیم، ۱۰ بیمار دچار زخم مزمن را درمان کنیم که این افراد رضایت کامل را از دوره درمانی خود دارند. البته هنوز دوره درمانی برخی از بیماران ادامه دارد. اسماعیلی با بیان این که تحقیقات در خصوص لارو درمانی از سال‎های قبل صورت گرفته ولی به نتیجه نرسیده است، افزود: دوره لارو درمانی یک ماهه و در هر جلسه لارو، ۴۸-۷۲ ساعت زمان نیاز دارد که بعد از این مدت لاروها برداشته و سوزانده می‎شود، و در نهایت زخم‌ها ترمیم پیدا می‎کنند. وی گفت: هزینه یک دوره لارو درمانی رقمی در حدود ۷۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است که این موضوع می‎تواند در کشور به صرفه باشد. به گفته اسماعیلی جاوید این مرکز زیر نظر جهاد دانشگاهی و زیر نظر مرکز چند تخصصی ترمیم زخم فعالیت می‎کند.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3508

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *