آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت سامانه هوشمند اعلام خطر در پیچ‎های بدون دید جاده + عکس

ساخت سامانه هوشمند اعلام خطر در پیچ‎های بدون دید جاده + عکس

مخترع جوان کهگیلویه و بویراحمد سامانه هوشمندی اختراع کرده که رانندگان قبل از رسیدن به پیچ‎های خطرناک از وضعیت سمت دیگر جاده آگاه می‎شوند. استان کهگیلویه و بویراحمد به علت بافت کوهستانی و جاده‎های پر پیچ و خم همواره جزو استان‎هایی است که آمار تصادف در جاده‎های آن رو به افزایش است که این اختراع می‎تواند در بهبود ایمنی سفر موثر واقع شود. مخترع جوان کهگیلویه و بویراحمد برای کاستن از آمار رو به افزایش تصادفات در این استان سامانه هوشمند اعلام خطر در جاده‎های با عدم دید کافی را اختراع کرده است. مهرداد آرایان مهر افزود: این سامانه دارای علایم اعلام وضعیت در تابلوی ال ای دی (LED) است که دقیقا سر پیچ‎ها نصب و به کمک چند سنسور وضعیت سمت دیگر جاده را به راننده گزارش می‎دهد. آریان مهر افزود: این سامانه دارای سه چراغ است که هر کدام علایمی برای راننده ای که دید کافی ندارد به نمایش می‎گذارد.

وی بیان کرد: در این سامانه چراغ قرمز برای اعلام خطر برخورد رخ به رخ و یا انحراف به چپ ماشین سمت دیگر است، چراغ آبی نمایشگر وضعیت خط سبقت در سمت دیگر پیچ و چراغ زرد هم خطر برگشت از پشت را نشان می‎دهد. این مخترع ۲۴ ساله دارای مدرک کارشناسی برق و اهل سوق کهگیلویه است که توانسته در مدت دو سال این سامانه را طراحی و تولید کند. معاون راهداری اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص این سامانه گفت: با مشارکت این اداره برای نخستین بار سه نمونه از این سامانه از کیلومتر ۳۵ تا ۶۰ جاده پر تردد یاسوج – اصفهان نصب شده است. محمد نصیری راد افزود: کارکرد این سامانه مورد تایید مدیریت پژوهش و اجرای اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد بوده است. نصیری راد اظهار کرد: به زودی این سامانه در بیش از ۹۰ نقطه حادثه خیر جاده‎های کهگیلویه و بویراحمد نصب و راه اندازی می‎شود. فرمانده پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد نیز در این زمینه گفت: بیش از ۳۳ درصد از تصادفات منجر به فوت در این استان سر پیچ‎های دارای شیب خطرناک رخ می‎دهد.

سیستم هوشمند اعلام خطر در جاده‎های با عدم دید کافی

سیستم هوشمند اعلام خطر در جاده‎های با عدم دید کافی

سرهنگ منوچهر سیاه‎پور افزود: نصب این سامانه رانندگان را از فاصله ۱۵۰ متر از وضعیت سمت دیگر جاده که دید کافی ندارد، مطلع می‎کند. وی بیان کرد: پیش بینی می‎شود با نصب این سامانه در جاده‎های پرتردد استان بیش از ۳۰ درصد از تصادفات در این مسیرها کاهش یابد. سرهنگ سیاه‎پور وضعیت نامناسب راه‎های کهگیلویه و بویراحمد و ناکافی بودن عرض جاده‎ها برای حجم ترافیک، کوهستانی بودن و نقاط حادثه خیز بالا را از عوامل اصلی افزایش تصادفات در جاده‎های این استان اعلام کرد.

یک راننده مسیر یاسوج – اصفهان در این خصوص گفت: هر چند تاکنون اطلاع رسانی مطلوبی در خصوص این سامانه صورت نگرفته است اما بعد از نصب این سامانه در جاده یاسوج – اصفهان میزان تصادفات به نحو چشمگیری کاهش یافته است. علی احمدی افزود: در مدت زمانی که این سامانه در سه نقطه حادثه خیز یاسوج – اصفهان نصب شده هیچ گونه تصادفی در این نقاط صورت نگرفته است. این اختراع با تایید سازمان پژوهش علمی و صنعتی ایران وابسته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شماره ۷۹۹۱۸ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با عنوان سیستم هوشمند اعلام خطر در جاده‎های با عدم دید کافی به ثبت رسیده است.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=3543

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *