آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری غیر مستقیم

ساخت کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری غیر مستقیم

امروزه در ساختمان‏‎های مسکونی و تجاری  استفاده از سیستم کولر آبی   متداول بوده و  کولر آبی با توجه به هزینه اولیه و مصرف برق کم، در ایران  بسیار رایج می‎باشد. کولر آبی میزان نسب رطوبت هوا را به شدت افزایش داده و هوای خروجی از کولر آبی دارای رطوبت بالایی (بالای ۸۰ درصد رطوبت نسبی)  بوده و با توجه به استانداردهای روز دنیا در حال منسوخ شدن می‎باشد. از طرفی کولرهای گازی، دارای قیمت  اولیه گران  بوده و هزینه برق مصرفی آنها نیز در مدل های کمپرسوری ۴ برابر و در مدل‎های اینورتری ۶/۲  برابر کولرهای آبی می‎باشد و همچنین کولر گازی رطوبت هوا را افزایش نداده بلکه بعد از گذشت چند ساعت، رطوبت هوا را کاهش هم می‎دهد که این امر که برای مناطق خشک (مانند مشهد…) مطلوب نبوده ولی در مناطق رطوبتی (مانند بوشهر و ساری) کاهش رطوبت هوا امری مطلوب می‎باشد. به همین خاطر درصدد ساخت دستگاهی شدیم که مخصوص مناطق خشک بوده و با هزینه مناسب تولید شده و دارای مصرف برق بسیار کم بوده (در حد کولر آبی) و هوای خروجی از آن مانند کولر گازی بدون افزایش نسبت رطوبت باشد.

کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری مستقیم، ساخت ایران

کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری مستقیم، ساخت ایران

سید مرتضی منصوری محقق و مجری طرح به ایران توانا گفت: تیم تحقیقاتی حاضر با صرف زمان ۲۴۰۰ نفر ساعت در طی سه سال تحقیق و تجربه موفق به ساخت نمونه آزمایشگاهی با راندمان مناسب گردیده است. به طوری که این نمونه، هوای ۴۰ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۱۵ درصد هوای بیرون را به ۲۰ درجه سانتی گراد (بدون افزایش نسبت رطوبت) می‎رساند.  در نمودار سایکرومتریک حرکت  به صورت افقی از سمت راست به چپ  می‎باشد. میزان دبی هوای خروجی از نمونه cfm 230 می‎باشد که مناسب برای یک اتاق ۱۵-۲۰ متری می‎باشد و در این دستگاه  هوای ورودی به آن به دو قسمت تقسیم می‎گردد و وارد مبدل حرارتی مخصوص شده به طوری که یک قسمت از هوا وارد کانال‎های سرد گردیده و صفحات مبدل را سرد می‎نماید و آن طرف صفحات مبدل که توسط یک غشا خاص از کانال هوای مرطوب سرد، جدا می‎باشد. هوا از روی این صفحات عبور می‎نماید و به شدت سرد می‎گردد و در هر لحظه هوای سرد سرشار از اکسیژن را وارد اتاق می‏‎نماید.

در نمودار سایکرومتریک دمای خشک هوای خروجی در نمونه ۹۵ درصد دمای تر هوای ورودی به آن می‎رسد و به اصطلاح دارای راندمان اشباع ۹۵ درصد می‎باشد و کارکرد این کولر طوری است که همیشه و در هر لحظه، هوای تازه سرشار از اکسیژن و سرد (۱۸٫۵ الی ۲۰ درجه سانتی‎گراد) را وارد اتاق می‎نماید. با توجه به این که مصرف برق این دستگاه (کولر سبز) یک چهارم مصرف برق کولر گازی متداول می‎باشد و کولرهای گازی با محیط زیست سازگار نمی‎باشند (به خاطر گاز فریون) در آینده ای نچندان دور تمامی سیستم‎های سرمایشی اعم از چیلر و کولر گازی و … در مناطق خشک بر چیده خواهد شد و به اصطلاح تحولی در سیستم‎های تهویه مطبوع انجام خواهد گردید.

توضیح شماتیک دستگاه:

شکل شماتیک کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری مستقیم، ساخت ایران

شکل شماتیک کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری مستقیم، ساخت ایران

۱- هوای ورودی گرم و خشک به دستگاه (دمای خشک ۴۰ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۱۵ درصد)

۲- فن دمنده هوا به مبدل

۳- مبدل مخصوص سرمایش تبخیری

۴- هوای سرد ۲۰ درجه سانتی گراد بدون افزایش رطوبت هوا (هوای خروجی مناسب اتاق‎ها)

۵- هوای سرد ۲۱ درجه سانتی گراد با رطوبت بالا (هوای خروجی به محیط بیرون از ساختمان)

هوا گرم بیرون توسط موتور الکتریکی (فن) وارد دستگاه شده و سپس با عبور از روی مبدل سرمایشی مخصوص، هوای سرد بدون افزایش رطوبت وارد ساختمان می‎گردد.

ابعاد دستگاه برای آپارتمان ۱۰۰ متری:

کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری مستقیم، ساخت ایران

کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری مستقیم، ساخت ایران

*جهت دریافت اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6031

۹ نظر

 1. سید مرتضی منصوری

  با سلام
  متن بالا را بنده برای شما ارسال نمودم ولی ظاهرا تیتر آن یک کمی تغییر دادین در اصل باید بشکل زیر اصلاح شود :
  “ساخت کولر سبز با مکانیزم سرمایش تبخیری غیر مستقیم در ایران”

  با نشکر لطفا سریعا اصلاح نمایید منصوری

 2. فرهاد خانلو

  باسلام و احترام
  بنده طرح شما را مطالعه نمودم. مدتها است که مسئله کولر آبی و یافتن جایگزین مناسب غیر از کولر گازی، که برای مناطق آب و هوایی خشک مناسب باشد، فکر مرا مشغول کرده و از دیدن این تحقیق بسیار خوشحال شدم و تمایل دارم که جهت تولید انبوه سرمایه گذاری نمایم.
  لطفا در اسرع وقت با بنده ارتباط برقرار فرمایید. ۰۹۱۲۳۵۹۰۲۵۷

 3. باسلام ، خداقوت، لذت بردم ازین طراحی شگرف

 4. طرح بسیار جالبی است آیا تجاری سازی شده یا هنوز در حد آزمایشگاهی است اگر تجاری سازی شده چگونه میتوان آنرا خرید ممنون از راهنماییتون

 5. سیدمحمدسیدحسینی

  سلام..واقعا بایدبه محققان عزیزکشورمون خداقوت گفت..
  بسیارطرح خوب جالبیست..باآرزوی موفقیت برای این عزیزان..ورسیدن این‌ گونه طرح هابه تولید انبوه…

 6. باسلام. خواستم بگم این طرح ایشون نیست و اتفاقا بخاطر مکانیزمش مناسب اب و هوای مرطوب هم میتونه باشه! این طرح تجاری سازی شده! با نام (indirect evaporative cooler) سرچ کنین تا مکانیزم رو کامل و صحیح متوجه شید!! موندم چطور به اسم خودشون ثبت کردن!:))))

  • با سلام اولا در شهر هایی که رطوبت نسبی بیش از ۴۰ می باشد جواب نمی دهد و ضمنا من کجا اعلام کردم ثبت اختراع کردم کار بنده بومی سازی بدون داشتن حتی یک نمونه بوده است …. منصوری

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *