آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ در ایران ساخته شد + عکس

سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ در ایران ساخته شد + عکس

سانتریفیوژ طراحی شده جهت تولید داروهای نوترکیب و واکسن‎ها در انستیتو پاستور ایران رونمایی شد. با حضور سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مصطفی قانعی رئیس انستیتو پاستور، از سانتریفیوژ طراحی شده جهت تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ها رونمایی شد. این سانتریفیوژ، سانتریفیوژ توبولار است که توسط شرکت‌های دانش بنیان سازمان انرژی اتمی و انستیتو پاستور ایران ساخته شده است. مصطفی قانعی در مراسم رونمایی از سانتریفیوژ طراحی شده جهت تولید داروهای نوترکیب و واکسن‎ها با اشاره به این که در این دولت بحث واکسن و پیشگیری در اولویت است، عنوان کرد: آنچه که رئیس جمهور هم بر آن تاکید دارد این است که تا پایان دولت همه واکسن‎ها در داخل کشور تولید شود.

وی گفت: سانتریفوژ قبلی که در این مرکز برای خالص سازی و جداسازی در مسیر تولید واکسن و داروهای نوترکیب استفاده می‎شود، اشکالاتی داشت از جمله این که ابزارهای کنترلی لازم را برای تعیین میزان درجه حرارت، میزان دور دستگاه، شتاب و ارتعاشات آن نداشت و کار کردن با آن برای ما مشکل بود. قانعی ادامه داد: ما این مشکلات را به سازمان انرژی اتمی منتقل کردیم و اکنون شاهد این هستیم که محققان این سازمان بعد از حدود یکسال تلاش توانستند، نسل ارتقا یافته سانتریفیوژ مورد نیاز برای تولید واکسن و داروهای نوترکیب تولید کنند و این دستگاه با ارزش در انستیتو پاستور ایران نصب می‎شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: ما برای تولید هر نوع محصول بیولوژیک و در حوزه زیست فناوری به سانتریفیوژ برای خالص سازی و جداسازی نیاز داریم اما کشورهای غربی به بهانه کاربرد دوگانه این دستگاه از ارائه آن به ایران خودداری می‎کنند و تهیه آن از خارج کار بسیار پیچیده ای است، البته امکان تهیه برخی قطعات آن هست، اما برخی از قطعات حساس این دستگاه را به ایران نمی‎دهند. وی گفت: به همین علت محققان کشورمان دست به کار شدند و این دستگاه را در داخل تولید کردند. دستگاهی که در واقع نسل ارتقا یافته دستگاه سانتریفیوژ قبلی انستیتو پاستور ایران است که از آن برای تولید محصولات نوترکیب (بیولوژیک یا زیست فناورانه) از جمله واکسن هپاتیت و برخی واکسن‎های تولیدی در موسسه رازی کاربرد دارد. قانعی ادامه داد: سانتریفیوژ جدید بسیار مجهز است. ابزارهای کنترل دقیق را برای اطمینان از ایمنی و استاندارد کار دارد و می‎توانیم از آن با شتاب‎های مختلف برای تولید محصولات مختلف زیست فناورانه استفاده کنیم.

وی افزود: با همکاری بین بخشی وزارت بهداشت می‎توان این خواسته رئیس جمهور را محقق کرد. قانعی خطاب به معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: از یک هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان، ۱۴۰ شرکت مربوط به حوزه زیست فناوری است که ۶۰ شرکت دانش بنیان در انستیتو پاستور حضور دارد و این نشان از ظرفیت بالای ما در حوزه شرکت‎های دانش بنیان است. وی با اشاره به این که در نمایشگاه‎های زیست فناوری محصولات شرکت‎های دانش بنیان عرضه می‎شوند، اظهار داشت: سانتریفیوژ توبولار گلوگاه اصلی واکسن‎ها است و مصرف دوگانه دارد. رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: توانستیم با کمک محققان شرکت‎های دانش بنیان سازمان انرژی اتمی و انستیتو پاستور ایران به مدت یک سال این سانتریفیوژ را طراحی و تولید کنیم. قانعی افزود: هماهنگی بین سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت که حلقه اتصال این دو شرکت‎های دانش بنیان بودند منجر به تولید چنین سانتریفیوژی شد. رئیس انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: این تلاش‎ها برای تضمین رفاه مردم است.

سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ ساخت ایران

سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ ساخت ایران

سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ ساخت ایران

سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ ساخت ایران

فارس مهر تسنیم

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6042

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *