آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - درمان بیماری دهانی لیکن پلان با پماد ساخت ایران

درمان بیماری دهانی لیکن پلان با پماد ساخت ایران

پژوهشگران دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور درمان یک نوع بیماری دهانی پمادی را عرضه کرده‌اند که با رهایش هدفمند دارو قادر به درمان سه هفته‌ای بیماری است. دکتر مسعود امانلو مجری طرح، لیکن پلان را یکی از بیماری‌های دهانی دانست و گفت: این بیماری یک بیماری خون‌ریزی دهنده است که زخم‌های سیاه رنگی را در دهان ایجاد می‌کند. وی درصد شیوع این بیماری در کل جمعیت را ۷ دهم تا ۲٫۲ درصد ذکر و اظهار کرد: این بیماری علاوه بر علائم پوستی، تظاهرات بالینی نیز دارد به گونه‌ای که تظاهرات دهانی هشت برابر علائم پوستی است. امانلو علت این بیماری را ناشناخته دانست و در عین حال خاطرنشان کرد: این بیماری می‌تواند منشأ حساسیت داشته باشد؛ علاوه بر آن برخی رژیم‌های غذایی و عوامل محیطی می‌تواند در بروز این بیماری موثر باشد. مجری طرح با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه درمان این بیماری یادآور شد: در این مطالعات موفق به عرضه دارویی برای این بیماری شدیم که در مدت کوتاهی اقدام به درمان زخم‌های ناشی از بیماری لیکن پلان می‌کند.

وی با تاکید بر این که این دارو در قالب پماد عرضه شده است، یادآور شد: تاکنون برای درمان این بیماری از کورتیکو استروئیدها،‌ آنالوگ‌های ویتامین A نظیر رتینوئیک اسید،‌ گریزوفلوین،‌ کرایوسرجری و اشعه ماورا بنفش استفاده می‌شد ولی بررسی‌های انجام شده نشان داد که از میان درمان‌های ذکر شده تریامسینولون استوئید و رتینوئیک اسید موثرتر و پرکاربرد از سایر مواد بوده است. امانلو پماد تولید شده را پماد کورتونی حاوی ژلاتین و پکتین توصیف کرد و ادامه داد: این پماد به زخم‌های دهانی لیکن پلان متصل می‌شود و از آنجایی که مواد دارویی را در موضع رها سازی می‌کند از این رو عوارض جانبی برای بیمار به همراه ندارد. استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران درمان با بیان این که درمان این بیماری با روش‌های قبلی ماه‌ها به طول می‌انجامد، خاطرنشان کرد: با فرمولاسیون جدیدی که در این پروژه تحقیقاتی ارائه شد درمان این بیماری به سه هفته کاهش یافت. وی با تاکید بر این که این دارو در امریکا به ثبت رسیده است، یادآور شد: مذاکراتی با یکی از شرکت‌های دارویی برای تولید این پماد انجام شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6078

یک نظر

  1. سلام من دچار بیماری لیکن پلان دهان شدم یکساله، این پماد وجود داره من استفاده کنم درمان شم .شماره تماس من ۰۹۱۹***۱۶۳۲تهران زندگی میکنم

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *