آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - ایران در تولید تخم مرغ SPF به خودکفایی رسید

ایران در تولید تخم مرغ SPF به خودکفایی رسید

مجری طرح کلان ملی کسب و انتقال دانش فنی تولید تخم مرغ SPF در ایران از اجرای موفقیت آمیز این طرح در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خبر داد و گفت: با اجرای این طرح ایران پس از امریکا و آلمان و چند کشور معدود دیگر به باشگاه تولید کنندگان این تخم مرغ در جهان پیوست. دکتر محمد مجید ابراهیمی مجری طرح کلان و ملی کسب و انتقال دانش فنی تولید تخم مرغ‎های SPF در ایران، گفت: محققان و پژوهشگران با تجربه و متخصص کشورمان موفق شدند در فرآیند علمی و تحقیقاتی سه ساله به دانش فنی تولید این نوع تخم مرغ در کشور دست پیدا کنند که با دستیابی به این دانش، ایران پس از امریکا، آلمان و چند کشور معدود در جهان که تحت لیسانس امریکا مشغول تولید تخم مرغ SPF هستند وارد باشگاه تولید کنندگان این محصول شد.

اهمیت تولید تخم مرغ SPF در کشور

ابراهیمی به چرایی تولید این تخم مرغ‎ها در ایران گفت: تخم مرغ SPF در تولید انواع واکسن‎ها و تحقیقات ویروس شناسی دارای کاربرد بسیاری است چرا که این تخم مرغ‎ها یکی از بهترین محیط‎ها برای کشت برخی ویروس‎هایی هستند که می‎توان با تولید آنها بسیاری از واکسن‎ها خصوصا واکسن‎های طیور را تولید کرد. وی با اشاره به این که برای تامین این تخم مرغ‎ها تا سال‎ها به خارج از کشور وابسته بودیم ادامه داد: عمده نیاز کشور در تامین این تخم مرغ‎ها از کشور آلمان به انجام می‎رسید اما در سال ۸۸ با اعمال تحریم‎های غرب بر علیه کشورمان، صادرات آن از سوی آلمان به ایران متوقف شد و از این رو، محققان و متخصصان کشورمان با توجه به نیاز کشور در تامین واکسن، فعالیت‎های خود را برای ایجاد زیر ساخت‎های مناسب با هدف تولید تخم مرغ‎های SPF آغاز کردند.

تخم مرغ SPF محصولی استراتژیک برای کشورها

عضو هیات علمی و پژوهشگر موسسه تحقیقات و واکسن و سرم سازی رازی، تولید تخم مرغ SPF را برای کشورها از نظر استراتژیک دارای اهمیت بالایی عنوان کرد و ابراز داشت: کشورهایی که در تولید واکسن فعالیت دارند این تخم مرغ را محصولی استراتژیک برای تولید واکسن می‎دانند چرا که می‎توان از این محصول، در فناوری‎های بیوتکنولوژی و فرآورده‎های بیولوژیک استفاده کرد. وی بیان کرد: کسب دانش فنی تولید این تخم مرغ‎ها دارای اهمیتی به مراتب بالاتر از میزان صرفه جویی ارزی و ارز آوری برای هر کشوری محسوب می‎شود.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: اکنون با استفاده از استانداردها و الگوهای جهانی در تولید تخم مرغ‎های SPF، موفق به تولید محصولی خواهیم شد که از نظر کیفی و فرآیند ساخت آن مطابق با استاندارد بین المللی است که این موفقیت در حالی به دست آمده است که خط تولید و نیز اغلب امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت محصول، در داخل کشور و با استفاده از دانش فنی ایرانی ساخته شده است. مجری طرح کلان ملی تولید تخم مرغ SPF در ایران، تضمین امنیت دارویی در حوزه واکسن‎های طیور و نیز بی نیازی کشور از واردات مواد اولیه مورد نیاز در ساخت این واکسن‎ها را از جمله موفقیت‎های حاصل شده در کنار دستیابی به تکنولوژی ساخت این محصول عنوان کرد.

تولید محصول پس از سه سال فعالیت علمی و تحقیقاتی

این استاد پژوهشگر گفت: با شدت گرفتن تحریم‎ها و ایجاد احساس نیاز به تولید محصول در داخل کشور، عملا ایده اجرای این پروژه کلان و ملی از سال ۸۸ مطرح و از سال ۸۹ با ارایه طرح به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زمینه برای اجرای آن در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی آغاز شد. وی افزود: بهره برداری از تجربه نیروهای فعال در این حوزه و نیز استفاده از برخی ابزارهای علمی و منابع خارجی، در فرایندی سه ساله و با مشارکت محققان و پژوهشگران در قالب ۱۰ هزار نفر ساعت کار علمی و تحقیقاتی، در نهایت موفق به اتمام عملیات و آماده سازی طرح برای تولید محصول شدیم که امیدواریم تا پایان سال جاری، اولین محموله از تخم مرغ‎های SPF تولید و به بازار عرضه شود. مجری طرح کلان تولید تخم مرغ SPF در ایران، از آمادگی این مجموعه برای انتقال دانش فی تولید این تخم مرغ‎ها به شرکت‎های دارای صلاحیت مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و موسسه تحقیقات و واکسن و سرم سازی رازی به منظور افزایش توان تولید این محصول در آینده خبر داد.

ابراهیمی اظهارکرد: هر عدد از تخم مرغ‎های تولید شده در این مجموعه می‎تواند برای تعداد بالایی دوز واکسن مورد استفاده قرار گیرد و از این رو، استمرار و توسعه این فعالیت کاملا مقرون به صرفه بوده و می‎تواند علاوه بر تامین نیازهای کشور، زمینه صادراتی بسیار ارزشمندی نیز داشته باشد. عضو هیات علمی موسسه تحقیقات و واکسن و سرم سازی رازی یادآور شد: در گذشته تلاش‎هایی از سوی محققان داخلی برای تولید این تخم مرغ‎ها به انجام رسیده بود اما، تلاش‎های انجام گرفته به ثمر رسید که در اجرای این طرح، با تکیه بر تجربه‎های گذشته و نیز بهره گیری از استانداردهای روز جهانی و به روز رسانی آموخته‎ها، توانستیم به نحوه ایجاد شرایط هوا، آب و غذای استریل در شرایط کاملا بسته که تاکنون در کشور اجرایی و عملیاتی نشده بود پاسخ دهیم.

هزینه‎های اجرای طرح

ابراهیمی، مجری طرح کلان و ملی کسب و انتقال دانش فنی تولید تخم مرغ‎های SPF در ایران، هزینه‎های صرف شده برای اجرای پروژه را در مقایسه با دستاوردهای آن اندک عنوان کرد و ابراز داشت: علاوه بر هزینه‎هایی که از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برای اجرای آن انجام داده، مبلغ حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای این پروژه هزینه شده است. همچنین مرکز طرح‎های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز فرآیند نظارت و راهبری طرح را در طول اجرای آن و از طریق انجام بازدیدهای ادواری و برگزاری جلسات پیگیری منظم و مستمر به انجام رسانیده است.

تخم مرغ SPF، تخم مرغ، تخم مرغ تولید واکسن، تخم مرغ محیط کشت

تخم مرغ SPF، تخم مرغ، تخم مرغ تولید واکسن، تخم مرغ محیط کشت

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6102

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *