آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - درمان سرطان روده با نانو داروهای خوراکی

درمان سرطان روده با نانو داروهای خوراکی

محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران جهت درمان سرطان روده اقدام به ساخت و بررسی عملکرد گونه ای از نانو داروها با قابلیت تجویز خوراکی، در مقیاس آزمایشگاهی، به روش ساده و اثربخش کردند. حسنیه حسین زاده، یکی از مجریان طرح نانو داروی خوراکی برای درمان سرطان روده با اشاره به فواید اصلی استفاده از نانو داروی طراحی شده، عنوان کرد: نانو ذرات تهیه شده می‌توانند میزان داروی جم سیتابین مورد استفاده در درمان سرطان روده را کاهش دهند، لذا کاهش اثرات جانبی دارو و افزایش اثربخشی آن، همچنین کاهش هزینه‌ی مصرفی در درمان با دارو، از مزایای اصلی استفاده از نانو داروی پیشنهادی است. وی با اشاره به این که مزیت روش مورد استفاده، ساده بودن آن و عدم استفاده از حلال‌های آلی در تهیه‌ی نانو ذرات است، افزود: تهیه‌ی شکل خوراکی از دارویی که تا کنون فقط به فرم تزریقی وجود داشته، از جهت سهولت استفاده و تجویز از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گفته وی این طرح می‌تواند در صنعت داروسازی برای تهیه‌ی فرمولاسیون‌های داروهایی در مقیاس نانو جهت دارورسانی به شکل خوراکی مورد استفاده قرار گیرد. حسین زاده خاطرنشان کرد: حامل‌های تهیه شده در این طرح ویژگی مخاط چسبی بالایی دارند و با توجه به این که در بخش‌های مختلفی از دستگاه گوارش، مثل روده، مقدار تولید موسین بالاست، این نانو ذرات می‌توانند به عنوان یک سیستم کارا و مؤثر برای دارورسانی مستقیم به این نواحی مورد استفاده قرار گیرند. وی در ادامه اظهار داشت: نانو ذرات کیتوسانی حاوی جم سیتابین، می‌توانند با موسین تولید شده توسط سلول‌های روده اتصال برقرار کرده و با غلظت زیادی در سطح سلول تجمع پیدا کنند. رها شدن آهسته‌ی جم سیتابین از نانو ذرات چسبیده به سطح سلول باعث افزایش دسترسی ناقل غشایی نوکلئوزیدی به دارو و افزایش ورود دارو به سلول می‌شود. به گفته‌ی حسین زاده، نانو ذرات به دست آمده دارای ساختار کروی با اندازه‌ی ۸۰ تا ۱۷۰ نانومترند و از طرفی مطالعات برون تنی این نانو ذرات بر روی رده‌ی سلولی سرطان روده‌ی انسانی HT29 نشان داده که نانو ذرات تهیه شده در مقایسه با داروی جم سیتابین، کارایی بالاتری داشته و با دوز دارویی کمتر از آن، اثربخشی بالایی در مرگ سلول‌های سرطان روده نشان می‌دهند.

جم سیتابین یک داروی ضد سرطان محلول در آب است که تنها به شکل تزریقی در بازار دارو موجود بوده و شکل خوراکی ندارد. این دارو در درمان برخی سرطان‌ها از جمله سرطان روده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به محلول بودن این دارو و این که از طریق حامل‌های موجود در سطح سلول برداشت می‌شود، میزان ورود آن به داخل سلول محدود است. در این طرح، سیستم نانو ذره‌ای با کمک پلیمر کیتوسان طراحی شده که می‌تواند اثربخشی دارو را در از بین بردن سلول‌های سرطانی افزایش دهد. نتایج این کار در مجله‌ی International Journal of Nanomedicine (جلد ۷، شماره ۱، سال ۲۰۱۲، صفحات ۱۸۵۱ تا ۱۸۶۳) به چاپ رسیده است. دکتر فاطمه اطیابی، دکتر سید ناصر استاد (اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران) و دکتر حسنیه حسین زاده (دستیار گروه فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران) در انجام این طرح همکاری داشته‌اند.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6109

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *