آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دانش فنی طراحی و ساخت ریز پرنده‎های بدون سرنشین تدوین شد

دانش فنی طراحی و ساخت ریز پرنده‎های بدون سرنشین تدوین شد

دانش آموخته ممتاز دانشگاه صنعتی اصفهان پس از شش سال فعالیت پژوهشی، برای نخستین بار در کشور دانش فنی طراحی و ساخت ریز پرنده‎های بدون سرنشین را در سه هزار صفحه تدوین کرد. این مجموعه که با تلاش مهندس مصطفی حسنعلیان دانش آموخته ممتاز رشته مهندسی مکانیک مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی اصفهان و با هدایت آقایان دکتر سعید ضیایی راد و دکتر محمود اشرفی زاده، از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تدوین شده، به ارائه سیکلی جامع در طراحی و ساخت ریز پرنده‎های بدون سرنشین بال ثابت و بالزن می‎پردازد. دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که تدوین این دانش فنی طی مدت شش سال صورت گرفته است، گفت: طراحی فناوری‎های نوین شامل سیستم ارسال فرامین از طریق شبکه‎های مخابرتی، سیستم لانچر هوشمند برای پرتاب ریز پرنده‎­ها، الگوگیری از طبیعت در طراحی و ساخت ریز پرنده­‎های بالزن و بال ثابت و نیز ارائه طرح‎های نوین در پرواز گروهی ریز پرنده‎ها مهم ترین بخش‎های این مجموعه می‎باشد.

حسنعلیان با اشاره به ویژگی‎های دانش فنی ریز پرنده‎های بالزن تصریح کرد: در این بخش، ابتدا مطالعاتی جامع بر روی ریز پرنده‎های بالزن انجام گرفته و سپس روند طراحی این ریز پرنده‎ها که روش جدیدی در طراحی مفهومی آنها ارایه می‎دهد، تدوین شده است. وی با بیان این که تاکنون برای این نوع ریز پرنده‎ها روش طراحی مدونی وجود نداشته و اغلب طراحی‎ها بر روش‎های آماری و سعی و خطا متمرکز بوده است اضافه کرد: برای نخستین بار تمرکز این روش بر طراحی مفهومی و سایزینگ این ریز پرنده‎هاست که به تعیین بهینه پارامترهای هندسی بال منجر می‎شود. دانش آموخته نخبه دانشگاه صنعتی اصفهان، طراحی و ساخت یک ریز پرنده بالزن با نام کرکس و انجام کلیه محاسبات لازم از قبیل آیرودینامیک، کنترل پایداری و طراحی مکانیزم صحت سنجی طراحی اولیه برای آن، الگوگیری از پرندگان و استفاده از پرنده‎های تاکسیدرمی شده به عنوان پلتفرم پروازی برای نخستین بار و تهیه بانک اطلاعاتی از ۲۷ راسته پرنده و استخراج ویژگی‎های منحصر به فرد آنها را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای این طرح پژوهشی عنوان کرد.

وی با بیان این که بر مبنای این دانشنامه هواپیماهایی چون ریز پرنده‎های MAV با پلن فرم‎های Zimmerman ،Inverse Zimmerman و CRE و هواپیمای UAV از نوع Cessna طراحی و آزمایش شده اند، تدوین سیکل طراحی ریز پرنده‎های دارای ویژگی پرواز گروهی، ترکیبی و برخوردار از قابلیت تفکیک به منظور افزایش خاصیت رادارگریزی و افزایش فضای تحت پوشش تصویری را از دیگر زمینه‎های مهم پرداخته شده در این مجموعه بیان کرد. دانش آموخته مبتکر دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: تاکنون ۱۰ طرح مهم پروازی در قالب ۱۰ اختراع مبتنی بر این دانش فنی در اداره ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.

حسنعلیان تألیف سه کتاب با عناوین طراحی، آنالیز و ساخت ریز پرنده‎های بال ثابت، طراحی، آنالیز و ساخت ریز پرنده‎های بالزن و راهنمای کاربردی نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی و آنالیز ریز پرنده‎های بال ثابت و بالزن، نگارش و ارائه ۵۶ مقاله در زمینه ریز پرنده‎های بال ثابت و بالزن، کسب رتبه سوم سیزدهمین جشنواره جوان خوارزمی، کسب عنوان برترین پایان نامه سال انجمن مهندسان مکانیک ایران، کاندیدای هشتمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی و کسب عنوان برتر دومین جشنواره پژوهش برتر دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان را از جمله افتخارات کسب شده در طول مدت تدوین این دانش فنی عنوان کرد. دانش آموخته نخبه رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان در پایان اضافه کرد: دانش فنی طراحی و ساخت ریز پرنده‎های بدون سرنشین پس از شش سال فعالیت پژوهشی و برای نخستین بار در یک مجموعه سه هزار صفحه ای تدوین شده است.

دانش فنی طراحی و ساخت ریز پرنده‎های بدون سرنشین در ایران

دانش فنی طراحی و ساخت ریز پرنده‎های بدون سرنشین در ایران

دانشگاه صنعتی اصفهان

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6122

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *