آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت آبسردکن نی‎دار برای نخستین بار در ایران + عکس

ساخت آبسردکن نی‎دار برای نخستین بار در ایران + عکس

محمد دهقان دهنوی، مخترع شیرآلات آبسردکن نی‌دار در توضیح اختراع خود که به مرحله تجاری سازی رسیده و با تاکید مسئولان استان یزد قرار است در مرحله اول در ادارات استان جایگزین شیرآلات معمولی شود در توضیح اختراع خود گفت: در حال حاضر برای فراهم کردن آب خنک در مکان‎های مختلف از آب سردکن استفاده می‎شود که دارای لیوان یکبار مصرف یا دائمی هستند که هر یک مشکلات خاصی از لحاظ اقتصادی، اسراف آب و انرژی و مخاطرات بهداشتی، زیست محیطی دارد. با اختراع شیرآلات نی دار تمام این مشکلات رفع شده است. وی خاطرنشان کرد: برای استفاده از شیرآلات نی دار برای خوردن آب، نی یکبار مصرف را از جعبه نی کنار آبسردکن برداشته و در محل مشخص در شیر آب قرار می‎دهیم. با فشار شاسی شیر آب و قرار دادن نی در دهان، آب با مقدار مورد نیاز و با فشار از پیش تنظیم شده نوشیده می‎شود. پس از آشامیدن آب، نی استفاده شده را در مقابل شاسی جعبه تخلیه نی قرار داده و به سمت جلو فشار می‎دهیم تا نی و چند قطره آب درون نی به داخل جعبه، انتقال یابد.

دهقان تصریح کرد: شاسی استفاده شده در این نوع شیرها قابلیت تنظیم فشار آب را دارد به طوری که میزان دبی آب خروجی با میزان فشار وارده به شاسی نسبت مستقیم دارد. همچنین در داخل شیرآلات آبسردکن نی‌دار نوعی فشارشکن قابل تنظیم تعبیه شده که به وسیله آن می‌توان فشار آب را طوری تنظیم کرد که برای آشامیدن مناسب ولی برای شست و شو مناسب نباشد. وی گفت: مهم‎ترین مزیت این شیرآلات استفاده از نی به جای لیوان ثابت و یک بار مصرف یا دست برای نوشیدن آب است که ضمن صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف آب و برق به کاهش ۸۰ درصدی هزینه‌های لیوان یکبار مصرف و صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف مواد پلیمری آ‌لاینده محیط زیست و کاهش ۸۰ تا ۸۵ درصدی حجم زباله منجر می‌شود و همچنین استفاده از آن برای کودکان و معلولان ساده‌تر است.

به گفته مدیرعامل تعاونی دانش بنیان نوآوران بهینه کار یزد، طبق یک برآورد اقتصادی با توجه به وجود ۲۲ هزار و ۸۰۰ شعبه بانک در کشور که اغلب دارای آب سرد کن هستند اگر در هر شعبه روزانه فقط ۱۰۰ لیوان یکبار مصرف استفاده شود سالانه ۶۶۱ میلیون و ۲۰۰ هزار عدد لیوان تنها در شعب بانک‌های کشور مصرف می‌شود که با احتساب هزینه هر عدد لیوان ۱۶ تومان، حدود ۱۰ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان هزینه این لیوان‌ها خواهد بود که با جایگزینی نی های کوچک سه تومانی به جای لیوان‌ها هزینه لازم به یک میلیارد و ۹۸۳ میلیون تومان کاهش می‎یابد که به معنای ۸۱٫۵ درصد کاهش هزینه است.

البته این صرفه جویی در هزینه‎ها در مقابل صرفه جویی حاصل از عدم هدر رفت حتی یک قطره آب در لیوان‎ها در مقابل آب زیادی که معمولا در هنگام استفاده از لیوان‎های یکبار مصرف هدر می‎رود رقم ناچیزی است. وی با تاکید بر این که با توجه به سیستم طراحی شده در شیرآلات ابداعی که مبتنی بر فشار است، احتمال بازگشت یک قطره آب از دهان فرد به داخل شیر صفر است خاطرنشان کرد: شیرآلات طراحی شده با هزینه ای حدود ۲۰۰ هزار تومان در همه انواع آبسردکن‎های موجود و حتی یخچال‎های خانگی قابل نصب است. دهقان در پایان با تشکر از حمایت‎های صندوق مهر امام رضا (ع) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مساعدت دستگاه‎های ذی ربط در حمایت از طرح‎های کاربردی در حوزه کاهش اتلاف آب را خواستار شد.

شیرآلات آبسردکنی نی دار، شرکت نوآوران بهینه کار یزد، ساخت ایران

شیرآلات آبسردکنی نی دار، شرکت نوآوران بهینه کار یزد، ساخت ایران

شیرآلات آبسردکنی نی دار، شرکت نوآوران بهینه کار یزد، ساخت ایران

شیرآلات آبسردکنی نی دار، شرکت نوآوران بهینه کار یزد، ساخت ایران

شیرآلات آبسردکنی نی دار، شرکت نوآوران بهینه کار یزد، ساخت ایران

شیرآلات آبسردکنی نی دار، شرکت نوآوران بهینه کار یزد، ساخت ایران

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6231

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *