آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - نانو داروی ضد عفونت از گیاه خار مریم در ایران ساخته شد

نانو داروی ضد عفونت از گیاه خار مریم در ایران ساخته شد

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد با استفاده از عصاره‌ گیاه خار مریم موفق به ساخت نوعی نانو دارو شدند که در مرحله‌ آزمایشگاهی و استفاده در مدل حیوانی، در درمان عفونت باکتریایی گونه‌ای باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها مؤثر بوده است. دکتر زهره فائزی زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد و محقق طرح اظهار کرد: مقاومت روزافزون باکتری‌های مختلف به آنتی بیوتیک‌های موجود از معضلات اصلی علم پزشکی محسوب می‌شود. در این بین، باکتری استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)، یکی از پاتوژن‌های مهم است. لذا تحقیقات در مورد مواد آنتی باکتریای جدید و نیز روش‌های نوین شکست مقاومت‌های میکروبی امری ضروری بوده و از اولویت‌های مطالعات حوزه‌ پزشکی است. فائزی زاده در خصوص هدف دنبال شده در این طرح عنوان کرد: مطالعات مختلف نشان می‌دهد که برخی ترکیبات مؤثر گیاهی، به شکل فرموله شده در یک سیستم حمل دارو نظیر نانو لیپوزوم‌ها، می‌تواند رشد این باکتری‌های مقاوم را مهار کند. هدف اصلی این مطالعه، تهیه و ارزیابی کارایی نانو لیپوزوم‌های حاوی سیلیمارین در از بین بردن باکتری استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین، در شرایط برون تن و درون تن بوده است.

سیلیمارین، ماده‌ دارویی استخراج شده از گیاه خار مریم (Silybum mariunum L) است. وی با بیان این که نتایج این کار در صنعت داروسازی قابل استفاده خواهد بود، افزود: نتایج این مطالعه نشان داده که اثرات ضد باکتریایی نانو لیپوزوم‌های حاوی سیلیمارین در زمان‌های یکسان بیش از شکل آزاد این دارو است. لذا نانو فرمولاسیون تهیه شده به دلیل کارایی بالا می‌تواند به عنوان یک انتخاب مناسب در درمان عفونت‌های ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس مورد استفاده قرار گیرد. فائزی زاده درمورد روند مطالعات صورت گرفته گفت: در ابتدا نانو لیپوزوم‌های حاوی سیلیمارین به روش تبخیر فاز معکوس ساخته شدند. پس از بررسی بازده محصورسازی و خصوصیات ساختاری نانو لیپوزوم‌ها، حداقل غلظت مهارکنندگی (MIC) ماده سیلیمارین به شکل آزاد و محصور در نانو لیپوزوم‌ها برای باکتری مد نظر با روش رقیق سازی متوالی اندازه گیری شد.

ویژگی‌های نانو لیپوزوم‌ها به کمک دستگاه‌های مختلفی نظیر زتا پتانسیل و میکروسکوپ الکترونی تعیین شد. در نهایت میزان مرگ و میر موش‌های عفونی شده با که با سیلیمارین به فرم آزاد و محصور شده در نانو لیپوزوم‌ها تیمار شده بودند، مورد مطالعه قرار گرفت. به گفته‌ این محقق، طبق نتایج حداقل غلظت مهارکنندگی شکل آزاد سیلیمارین و نیز محصور شده در نانو لیپوزوم‌ها به ترتیب ۵۰۰ و ۱۲۵ میلی گرم بوده است.

همچنین در بازه‌های زمانی یکسان، اثرات ضد باکتریایی نانو لیپوزوم‌های حاوی سیلیمارین بیش از شکل آزاد این دارو بوده است. از طرفی، میزان بقای موش‌های عفونی شده با MRSA که با نانو لیپوزوم‌های حاوی سیلیمارین تیمار شده بودند، در مقایسه با گروه شاهد، ۱۰۰ درصد گزارش شده است. محقق طرح تصریح کرد: با توجه به نتایج حاصل شده، می‌توان گفت که برخی از مواد مؤثر گیاهی توانایی محصور شدن در نانو حامل‌های دارویی را دارند و با این روش می‌توان کارایی درمانی آنها را افزایش داد. علت این مسأله می‌تواند افزایش پایداری و فراهمی زیستی بیشتر این مواد در شرایط برون تن و درون تن باشد. نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری دکتر زهره فائزی زاده، امیر قریب و مسعود گودرزی از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد است، در مجله‌ Iranian Journal of Pharmaceutical Research منتشر شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6166

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *