آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - پایه‎های کاخ جهان نمای اصفهان توسط باستان شناسان کشف شد

پایه‎های کاخ جهان نمای اصفهان توسط باستان شناسان کشف شد

کاوش‎های باستان شناسی در محدوده دروازه دولت و چهار باغ اصفهان به کشف پایه‎های کاخ جهان نما انجامید. علی شجاعی اصفهانی عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان و سرپرست هیأت کاوش در محدوده دروازه دولت و چهار باغ اصفهان این خبر را اعلام کرد و گفت: کاوش در این محوطه تاریخی با هدف کشف شواهد وجود کاخ جهان نما و انتهای محدوده عرضی سنگ‎فرش خیابان چهار باغ در حال انجام است. به گفته این باستان شناس تا پیش از این نیز اسناد مکتوب اعم از نوشته‎های تاریخی، نقشه‎ها و عکس‌های قدیمی وجود کاخ جهان‌نما را در این حوالی اثبات می‎کرد که با فعالیت‌های اخیر محل دقیق آن مشخص شد. شجاعی اصفهانی افزود: بنا بر اسناد مکتوب این کاخ در دوران شاه عباس صفوی ساخته شده ولی این احتمال وجود دارد که کاخ جهان‌نما در کنار کاخ دیگری مربوط به قبل از دوران شاه عباس یا روی آن ساخته شده باشد و بر این اساس در مطالعه حاضر تلاش می‎شود تا بتوان دوره‎های مختلف احتمالی مربوط به کاخ را شناسایی کرد.

او تصریح کرد: علاوه بر این با توجه به اهمیت این بخش از شهر در قبل از دوران صفوی امید است بتوان شواهدی مربوط به آن را به دست آورد. این باستان شناس با ابراز اطمینان از وجود کاخ جهان نما تصریح کرد: در ادامه این کاوش تلاش می‎کنیم شواهدی از دیگر بخش‎های مدفون شده کاخ که از گزند ایام سالم و یا قابل تشخیص باقی مانده اند به دست آوریم. بخش دیگری از کاوش مربوط به تعیین محدوده عرض سنگ فرش چهار باغ است، که در کاوش صورت گرفته در فصل گذشته بخش‌های زیادی از آن آشکار شد. این موضوع هم اکنون در بخشی از غرب خیابان چهار باغ عباسی در تقاطع خیابان عباس آباد انجام شده است و با توافق و همکاری صورت گرفته با شرکت مترو بخش باقیمانده از غرب خیابان و بخش شرقی مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

به گفته وی با انجام این کار با اطمینان بیشتری می‌توان از چگونگی ساخت خیابان چهار باغ در دوره صفوی صحبت کرد. او تصریح کرد: بر اساس مطالعاتی که تا کنون در این قسمت صورت گرفته نمونه‎هایی از قطعات سفال مربوط به قبل از دوران صفوی به دست آمده که همچنان تا عمق بیش از ۵ متر از سطح خیابان قابل دسترسی است. سرپرست هیأت کاوش در محدوده دروازه دولت و چهار باغ اصفهان خاطر نشان ساخت که شواهدی از ریشه درختان و یا درختچه‎هایی که در این بخش ایجاد شده بود به دست آمده که همگی در حال مطالعه است. او افزود: این مسائل به اهمیت خیابان چهار باغ حتی قبل از ساخت آن اشاره دارد که با توجه به شواهد گفته شده در متون تاریخی و همچنین قابلیت زیادی که رودخانه زاینده رود برای سکونت در آن ایجاد کرده بود، چنین انتظاری نیز از آن قابل تصور بود. عملیات کاوش و باستان شناسی محدوده دروازه دولت و چهار باغ اصفهان که با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده است تا ۳۰ام فروردین ماه ادامه دارد.

پایه‎های کشف شده کاخ جهان نمای اصفهان + عکس

پایه‎های کشف شده کاخ جهان نمای اصفهان + عکس

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6180

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *