آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نیمه صنعتی پارچه رسانا و ضد امواج در کشور

تولید نیمه صنعتی پارچه رسانا و ضد امواج در کشور

دکتر لاله ملک نیا محقق طرح اظهار کرد: امروزه کاربرد و استفاده از طیف‌های فرکانسی و امواج رادیویی در حال گسترش روزافزون است. مهم‌ترین مزیت این فناوری کاهش حجم اتصالات و وسایل رابط همچون سیم‌ها و کابل‌ها هستند که در نتیجه موجب کاهش چشم‌گیر هزینه‌ها می‌شوند. به طوری که روابط بدون سیم جایگزین مطمئن آنها می‌شوند. از طرفی با توجه به مضرات و تاثیر سوء امواج بر انسان و مصارف مختلفی که می‌تواند پارچه‌های با قابلیت جذب و محافظت از امواج در صنایع مختلف داشته باشد، کارهای تحقیقاتی زیادی توسط پژوهشگران در سراسر دنیا انجام شده است. طبق اعلام ملک نیا، منسوجات تولید شده علاوه بر حفاظت و جذب امواج برای مصارف پزشکی، نظامی و پوشاک، در تولید منسوجات الکترونیک با استفاده از مدارهای چاپی و مدارهای الکترونیکی بافته شده نیز کاربرد خواهد داشت. همچنین از این نخ‌ها و پارچه‌ها در تولید باتری‌های منعطف پارچه‌ای بهره گرفته شده است.

وی تصریح کرد: میزان جذب پارچه‌های مختلف با استفاده از دستگاه Network Analyzer ۸۷۲۰C بررسی شده و نتایج نشان داده این پارچه‌ها قابلیت جذب ۲۵ تا ۱۰۰ درصد امواج را در دامنه‌های فرکانسی مختلف دارند که امکان به کارگیری آنها در دامنه وسیعی از کاربردها را فراهم می‌کند. برای بررسی میزان انعکاس امواج (شیلدینگ یا حفاظت) از تست استاندارد IEEE STD 299 استفاده شده و نتایج تعدادی از پارچه‌ها نشان داده این پارچه‌ها حتی از صفحه مسی و فویل آلومینیوم هم بیشتر امواج را منعکس می‌کنند و قابلیت حذف امواج را دارا هستند. همچنین از این نخ‌ها و پارچه‌ها در تولید باتری‌های منعطف پارچه‌ای بهره گرفته شده است که قابلیت تولید ۰.۵ ولت انرژی الکتریکی را دارا هستند. الکترولیت این باتری که با ابعاد ۲*۲ میلی متر تهیه شده است، آب است و اگر از الکترولیتی که توسط محقق و با استفاده از نانو ذرات تهیه شده استفاده شود میزان انرژی الکتریکی تولید شده به ۰.۷ ولت می‌رسد. همچنین با استفاده از این نخ‌ها و پارچه‌ها، مدارهای الکترونیکی چاپی و بافته شده، با هدف تولید منسوجات الکترونیکی برای کاربردهای مختلف پزشکی، نظامی و پوشاک نیز تهیه و در نمایشگاه‌های بین‌المللی مختلف ارائه شده است.

محقق طرح تصریح کرد: این منسوجات بسته به میزان هدایت الکتریکی می‌توانند کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داشته باشند. به طوری که از این منسوجات می‌توان بسته به درصد نانو مواد به کار گرفته شده به عنوان منسوجات ضد باکتری و ضد ویروس در پدهای ترمیم کننده و محافظت کننده زخم تا لباس‌هایی با قابلیت محافظت در مقابل امواج رادیویی بهره گرفت، این منسوجات می‌توانند جهت حفاظت و استتار مورد استفاده قرار گرفته و نیز می‌توانند به عنوان کاغذ دیواری در قسمت‌های داخلی ساختمان و به عنوان یک لایه محافظت کننده و استحکام بخش در لایه‌های میانی و خارجی یک سازه به کار گرفته شوند. همچنین از این پارچه‌ها به شکل تور می‌توان برای محافظت پنجره‌ها به صورت شفاف بهره گرفت. وی خاطرنشان کرد: از این منسوجات می‌توان بسته به عملیات تکمیلی که بر روی آنها صورت می‎گیرد، برای مصارف نظامی و غیر نظامی بهره برد.

تهیه لباس‌های حسگر امواج رادیواکتیو، تهیه حسگر زیستی همچون حسگرهای قند خون و هموگلوبین خون و …، تهیه لباس‌های هوشمند جهت اندازه گیری ضربان قلب و …، تهیه سلول‌های خورشیدی منعطف، تهیه پارچه‌های با قابلیت رسانایی موضعی (طرح دار) و تهیه آنتن‌های منعطف نیز از دیگر زمینه‌های به کارگیری این فناوری است. این فناوری که در نمایشگاه‌های مختلف بین المللی همچون سوئیس، کره جنوبی و کویت عرضه شده تاکنون موفق به دریافت مدال طلا و همچنین جوایز ویژه WIPO (سازمان مالکیت فکری و معنوی ملل متحد) شده است.

پارچه رسانا و ضد امواج، باتری منعطف، منسوجات رسانا

پارچه رسانا و ضد امواج، باتری منعطف، منسوجات رسانا

پارچه رسانا و ضد امواج، باتری منعطف، منسوجات رسانا

پارچه رسانا و ضد امواج، باتری منعطف، منسوجات رسانا

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6246

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *