آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو ذرات سرامیکی ضد باکتریایی در کشور

تولید نانو ذرات سرامیکی ضد باکتریایی در کشور

عادل قرآنی اعظم، دانشجوی دکترای سم شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مجری طرح اظهار کرد: باریم تیتانات از جمله سرامیک‌های پر کاربرد در صنعت است که از خواص الکتریکی آن به طور گسترده در صنایع الکترونیک استفاده می‌شود. از دیگر خواص این سرامیک، مقاومت حرارتی بالای آن است که در ساخت عایق‌های حرارتی اهمیت می‌یابد. از دیگر کاربردهای این مواد ساخت مواد دارویی و یا تجهیزات پزشکی است. به گفته‌ وی یکی از نکاتی که امروزه در ساخت تجهیزات پزشکی مورد توجه قرار گرفته، استفاده از موادی است که علاوه بر استحکام مکانیکی و حرارتی بالا، خواص آنتی باکتریایی خوبی نیز داشته باشند؛ لذا در این پژوهش تلاش شده که خواص آنتی باکتریایی نانو ذرات سرامیکی باریم تیتانات مورد بررسی قرار گیرد. این محقق در ادامه افزود: از آنجا که اغلب ترکیبات سرامیکی، سازگاری زیستی بالایی در محیط‌های سلولی دارند، انتظار می‌رود که چنانچه این نانو سرامیک‌ها سمیت سلولی نداشته باشند، بتوان از آنها در افزایش کارایی داروها و انتقال هدفمند دارو به بافت‌ نیز استفاده کرد. آزمایش‌های صورت گرفته نشان داده نانو ذرات باریم تیتانات که مقدار مشخصی زیرکونیوم به آن افزوده شده، خواص آنتی باکتریایی قابل توجهی از خود نشان می‌دهند.

لذا به نظر می‌رسد این نانو ذرات سرامیکی گزینه‌ مناسبی جهت کاربرد در صنعت ساخت تجهیزات پزشکی باشند. قرآنی اعظم خاطرنشان کرد: این نتایج گامی مؤثر در تولید آزمایشگاهی و خودکفایی کشور در ساخت نانو سرامیک‌هایی با مقاومت حرارتی و استحکام مکانیکی بالا و استفاده از آنها در حوزه‌ پزشکی، داروسازی و انتقال هوشمند داروها خواهد بود. به گفته‌ قرآنی اعظم، این نانو ذرات توسط تیم تحقیقاتی گروه فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد و به روش سل – ژل تهیه شده است. ساختار و مشخصات این نانو ذرات به کمک دستگاه XRD به تأیید رسیده است. در این کار، خاصیت آنتی باکتریایی این نانو ذرات به روش سنجش رشد میکروبی در محیط کشت جامد و مایع بر روی باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی نظیر اشرشیا کولی (عامل مسمویت غذایی و اسهال)، کلبسیلا پنومونیا (یکی از عوامل عفونت ادراری) و باکتری‌های گونه استافیلوکوکوس (یکی از عوامل عفونت‌های پوستی) بررسی شده است. مجری طرح خاطرنشان کرد: نتایج حاکی از آن است که این نانو ذرات خواص آنتی باکتریایی خوب و قابل قبولی در برابر این گونه‌ها دارند.

همچنین مشخص شده که باکتری‌های مقاوم به بعضی از آنتی بیوتیک‌ها نیز نسبت به این نانو ترکیب حساس هستند. به عنوان مثال غلظت‌های کم نانو ذره سنتز شده می‌تواند اثرات ضد باکتری قوی‌تر یا متناسبی در مقایسه با داروهای مرسوم مانند کانامایسین داشته باشد. نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری عادل قرآنی اعظم (دانشجوی دکترای سم شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد)، دکتر محمد بهدانی (عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد) و همکارانشان است، در مجله‌ Brazilian Journal of Microbiology به چاپ رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6298

یک نظر

  1. خیلی عالیه. واقعا دست این جوان های ما درد نکنه. دمتون گرم.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *