آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید ونتیلاتور با فناوری توربو فن در ایران + عکس

تولید ونتیلاتور با فناوری توربو فن در ایران + عکس

احمد بهفرمقدم، فعال در حوزه پزشکی با اشاره به تولید نخستین تجهیزات ونتیلاتور در کشور گفت: با تلاش‌های شبانه روزی توانسته‌ایم نام ایران را به عنوان نخستین وارد کننده فناوری ماشین بیهوشی که پیشتر در اختیار معدودی از کشورهای پیشرفته بود، به ثبت برسانیم. این دستگاه معمولاً در بخش‌های ICU ،CCU ،NIC و البته اورژانس به کار گرفته می‎شود. وی بیان کرد: دستگاه ونتیلاتور، اکسیژن و هوا را به میزان مورد نیاز برای بدن با هم ترکیب کرده، سپس آن را توسط تیوب‌های مخصوصی تحت عنوان مدار تنفسی به بیمار تحویل می‌دهد. مدیرعامل شرکت احیا درمان پیشرفته با اشاره به شاخصه‎های بارز دستگاه تولیدی بیان کرد: گاز (هوا) موجود در ونتیلاتور قبل از تحویل به بیمار، تبدیل به بخار مرطوب شده و سپس از طریق مدار تنفسی منتقل می‌شود، به همین خاطر می‌تواند با رعایت استانداردهای لازمه در عرصه پزشکی خوش بدرخشد. مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، ونتیلاتور را از نیازهای مهم در دنیای پزشکی خواند و گفت: دستگاه نام‌برده، برای واردکردن هوا به داخل ریه‌ها و انجام عمل دم، فشار موجود در مدار تنفسی را افزایش می‌دهد.

همچنین باکم کردن فشار، باعث می‌شود، هوای برگردانده شده به ریه‌ها یا هوای بازدم، به بیرون از بدن (هوای بیرون) منتقل شود. وی همچنین اضافه کرد: به طور کلی هر بیماری که سیستم تنفسی او نتواند پاسخگوی نیازهای تنفسی‌اش باشد، نیازمند سیستم کمک تنفسی است که عمدتاً به بیماری‌های قلبی – ریوی مربوط می‎شود. مقدم با اشاره به ظرفیت تولیدی مطابق با پروانه بهره‌برداری گفت: ظرفیت تولید سالانه این شرکت دانش بنیان مطابق با پروانه بهره‌برداری است، در حال حاضر تولیدات شرکت احیا درمان پیشرفته به چیزی حدود ۱۷۰۰ دستگاه در سال می‌رسد. مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان این که از آن جا که میزان تولیدات سالانه بر حسب میزان فروش آن محاسبه می‌شود، گفت: در سالی که گذشت با تولید ۱۱۰ دستگاه در سال کمتر از یک دهم ظرفیت تعیین شده تولیدات داشتیم چرا که میزان فروش و درخواست دستگاه تولیدی به نسبت کم بوده است. باید در نظر داشته باشیم که با به کارگیری کل ظرفیت، چیزی در حدود ۲۵ میلیون تومان صرفه جویی می‌توانیم به همراه آوریم.

مقدم با اشاره به ظرفیت مورد نیاز دستگاه بیهوشی در کشور گفت: در طرح تحول سلامت، در حال حاضر ظرفیت دو هزار دستگاه وجود دارد؛ به همین خاطر این شرکت دانش بنیان اگر بتواند این میزان را که نیاز وزارت بهداشت است، فراهم کند در این صورت ۲۵ میلیون یورو در ارز کشور صرفه جویی به همراه می‌آورد. مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به میزان رقابت‌پذیری محصول با نمونه مشابه خارجی گفت: با توجه به این مسئله که پیشرفت کار در این شرکت دانش بنیان به شکل انتقال تکنولوژی صورت گرفته است، محصول یادشده، از نظر تکنولوژیکی همانند تکنولوژی‌های روز اروپاست. مقدم با بیان به کارگیری تمام تلاش فعالان این عرصه بیان کرد: طبیعتاً با شروع فعالیت‌های ما، میزان واردات، نسبت به گذشته بسیار کم‌تر شده است که این میزان کاهش واردات، رابطه تنگاتنگی با حضور فعال ما در بازار دارد. مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تأکید بر میزان سهم فعلی بازار داخلی بیان کرد: این شرکت دانش بنیان تقریبا یک سهم ۱۵ تا ۱۷ درصدی از بازار را در دست دارد که به همین میزان واردات در کشور کاهش پیدا کرده است.

بهفر مقدم با اشاره به موضوع رقابتی محصولات تولیدشده گفت: با توجه به این که ۸۰ درصد بازار داخلی از سوی وزارت بهداشت تأمین می‌شود و این وزارت خانه با استفاده از بودجه‌ دولتی و همچنین معافیت گمرکی به واردات می‌پردازد، رقابت در این عرصه بسیار دشوارتر صورت می‌گیرد. این فعال فناور درباره نقش وزارت بهداشت در تولیدات سالانه ابراز کرد: ۸۰ درصد از میزان تولیدات، تقاضای وزارت بهداشت است و چون وزارت بهداشت محدودیتی در قبال واردات بر عهده نگرفته است تمامی کارکرد ما مورد توجه تلاش خودمان است و هیچ نوع امتیاز دولتی از طرف وزارت بهداشت مورد توجه ما نیست. وی در پایان با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: امید آن داریم تا بتوانیم با کمک‌ها مادی و معنوی، بیش‌ از پیش مثبت واقع شویم و در راستای هر چه‌بهتر عمل کردن گام برداریم.

دستگاه ونتیلاتور با فناوری توربو فن، شرکت احیا درمان پیشرفته

دستگاه ونتیلاتور با فناوری توربو فن، شرکت احیا درمان پیشرفته

دستگاه بیهوشی، شرکت احیا درمان پیشرفته

دستگاه بیهوشی، شرکت احیا درمان پیشرفته

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6409

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *