آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - پانسمان ضد باکتری با قابلیت نمایش زمان تعویض + عکس

پانسمان ضد باکتری با قابلیت نمایش زمان تعویض + عکس

شرکت دانش بنیان داروسازی عماد با تکیه بر فناوری نانو، محصولی را تولید کرده که برای ترمیم زخم‎ها و سوختگی‎ها قابل استفاده است. این محصول که باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت نام دارد، به تازگی موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع در ایران شده است. پانسمان‎های سنتی، که به پانسمان غیر جاذب نیز معروف است، از مشتقات سلولز هستند. گاز استریل از خانواده این پانسمان‎هاست و بعد از قرار دادن یک لایه آنتی بیوتیک یا ماده ضد عفونی کننده روی زخم قرار داده می‎شود. از مشکلات این پانسمان‎ها این است که به زخم می‎چسبد و به هنگام تعویض سبب درد و ناراحتی فراوان بیمار می‎شود. همچنین ذراتی از این پانسمان روی زخم باقی می‎ماند. استفاده از محصول آجی کت، راهکاری ساده برای رفع این مشکلات خواهد بود.

دکتر حمیدرضا عمو مدیر عامل شرکت داروسازی عماد، در معرفی این محصول گفت: باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت، یک پانسمان تک لایه با پوششی از نانو کریستال‎های نقره است. در واقع ماده مؤثر و آنتی بیوتیک موجود در این پانسمان، همان یون‎های نقره است که بر انواع باکتری‎های گرم مثبت و منفی و قارچ تأثیرگذار است. وی در ادامه به مزایای کاربرد این محصول اشاره کرد و گفت: بر اثر استفاده از این پانسمان، به دلیل ویژگی ضد میکروبی و ضد التهابی فوق العاده مناسب آن، ترمیم زخم با سرعت بالایی انجام خواهد شد. عدم نیاز به استفاده از سایر ضد عفونی کننده‎ها مثل بتادین و یا پمادهای آنتی بیوتیک، عدم نیاز به تعویض زود هنگام پانسمان، اکسیژن رسانی و رطوبت رسانی مناسب به زخم از دیگر مزایای استفاده از این محصول است. علاوه بر اثر بخشی بالای این پانسمان، نوآوری دیگر این فراورده، وجود اندیکاتور یا تغییر رنگ الیاف پس از آزادسازی یون نقره است. در این حالت رنگ الیاف از سبز تیره به سبز روشن (متمایل به سفید) تبدیل می‎شود. با این روش به آسانی می‎توان زمان تعویض پانسمان را تشخیص داد.

به گفته مدیرعامل شرکت داروسازی عماد، جهت مقایسه عملکرد این پانسمان در برابر روش‎های درمانی دیگر، طرح‎های تحقیقاتی برای درمان سوختگی در بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم (ع) اصفهان و همچنین مطهری تهران صورت گرفته است. نتایج این مطالعات، حاکی از اثر بخشی بسیار بالای این محصول بوده است. باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت در درمان انواع سوختگی‎ها، زخم‎های افراد دیابتی، زخم‎های له شده و مزمن و زخم بستر قابل کاربرد است. اختراعی از این محصول با عنوان پانسمان نانو کریستال نقره آجی کت با شماره‎ی ۸۵۴۹۵ در اداره ی ثبت اختراعات ایران به ثبت رسیده است.

دکتر حمیدرضا عمو در خصوص جنبه‎های اقتصادی تولید این محصول گفت: در گذشته تنها نمونه‎های خارجی پانسمان‎های ضد باکتری در بازار وجود داشت. این نمونه‎های وارداتی که با قیمت بسیار بالایی در دسترس افراد قرار می‎گیرند، سبب خروج میزان زیادی ارز از کشور می‎شوند. تولید پانسمان آجی کت در ایران با کیفیتی مشابه نمونه‎های خارجی، نیاز به واردات این پانسمان‎ها و خروج بالای ارز را از بین می‎برد. این محصول به روش احیای شیمیایی تهیه شده و نانو ذرات نقره بر روی شبکه ای از الیاف نایلونی با انعطاف پذیری بسیار بالا پوشش داده می‎شوند. این لایه با آزادسازی آهسته یون نقره، اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی خود را اعمال می‎کند. به عبارتی، نانو ذرات نقره به علت ضریب سطح بسیار بالا، یون نقره را در سطوح بسیار زیاد، به صورت آهسته و مداوم رها خواهند کرد. این امر باعث افزایش اثر بخشی و در نتیجه کاهش نیاز به غلظت‎های بالای از این مواد می‎شود.

باند پانسمان ضد باکتری با قابلیت نمایش زمان تعویض، آجی کت، شرکت داروسازی عماد

باند پانسمان ضد باکتری با قابلیت نمایش زمان تعویض، آجی کت، شرکت داروسازی عماد

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6473

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *