آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - انجام بازرسی از خطوط لوله گاز با ربات ریوان

انجام بازرسی از خطوط لوله گاز با ربات ریوان

یکی از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به ساخت رباتی شده است که می‎تواند بدون استفاده از انرژی الکتریکی به بازرسی و تعمیر خطوط لوله گاز یا محیط‎های آلوده به گازهای قابل اشتعال بپردازد. معمولا در بسیاری از صنایع از آب و فاضلاب گرفته تا صنعت نفت و گاز، شرکت‌های بهره‌بردار ملزم به انجام بازرسی از خطوط لوله و تاسیسات صنعتی هستند تا نقاطی را که در معرض صدمه خوردن هستند، پیش از حادثه شناسایی کرده و به موقع اقدام به رفع مشکل کنند. گاهی هم بازرسی، بخشی از علاج بعد از حادثه است و برای پیدا کردن محل آسیب از جمله شکستگی یا گرفتگی صورت می‌پذیرد. در حالی که پیش از این بازرسی‌ها به صورت محدود توسط نیروی انسانی و به سختی انجام می‌شد یا در برخی موارد به طور کلی حذف می‌شود. امروزه با کمک ربات‌های کوچکی که داخل لوله‌ها نفوذ می‌کنند، این کار به صورت گسترده‌ای انجام می‌شود؛ اما بسیاری از تاسیسات و خطوط لوله انباشته از گازهای قابل اشتعال و خطرناک هستند که کوچک ترین جرقه‌ای در محیط می‌تواند حادثه‌ای خطرناک را به دنبال داشته باشد.

این در حالی است که ربات‌ها عمدتا با نیروی برق کار می‌کنند که احتمال بروز جرقه در هنگام کار آنها بسیار زیاد است. به همین دلیل اغلب صنایع از جمله نفت و گاز از انجام چنین بازرسی‌هایی پرهیز می‌کنند. برای مقابله با این مشکل، پژوهشگران یک واحد فناور در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران اقدام به تولید رباتی کرده‌اند که در آن از نیروی تولید شده توسط هوای فشرده به جای انرژی الکتریکی استفاده می‌شود. به گفته محمدرضا قهرمانی، طراح ربات ریوان (Rewan)، این ربات برای تصویربرداری از محل نیز به جای دوربین از فیبر نوری استفاده کرده و با بهره گیری از قابلیت انتقال تصویر فیبرهای نوری تصاویر را تا محلی خارج از محدوده خطرناک منتقل و در آنجا توسط مبدل‌های الکترونیکی آن را تبدیل به تصاویر دیجیتال می‌کنند.

وی اظهار می‌کند: علاوه بر این ربات ریوان برای اطمینان از عملکرد ایمن مجهز به سامانه‌ای شده است که با انتشار گاز نیتروژن در اطراف خود مانع تماس جرقه‌های ناشی از الکتریسیته ساکن یا عملیات براده برداری با گازهای قابل انفجار محیط در حین ترمیم لوله می‌شود و پس از انجام عملیات بازرسی این گاز را با مکش از محل خارج می‌کند. طراح این ربات تصریح کرد: ایده‌های نوآورانه به کار رفته در این ربات به ثبت جهانی رسیده است و نمونه‌های اولیه آن توانسته بود جایزه علمی ربات دالن را در سال ۲۰۱۲ از آن خود کند.

بازرسی از خطوط لوله گاز با ربات ریوان، عکس ربات ریوان

بازرسی از خطوط لوله گاز با ربات ریوان، عکس ربات ریوان

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6556

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *