آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس

توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس

نخستین توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران رونمایی شد. آیین رونمایی از نخستین توربین گازی ساخت ایران، با حضور مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیر عامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب، مدیر عامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه و برخی از مدیران ارشد صنعت نفت برگزار شد. در این مراسم رکن الدین جوادی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران ضمن بازدید از خط تولید مجموعه‎ها و قطعات مورد استفاده در توربین‎های گازی و کمپرسورهای مورد استفاده در صنعت نفت و گاز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ساخت توربین گازی مدل ۵۲-TMC نشان می‎دهد که پس از این می‎توان بسیاری از تجهیزات بالادستی صنعت نفت را در داخل کشور تولید کرد. وی اعلام کرد: این توربین از نظر مسایل فنی کامل و هیچ کمبودی ندارد و این توربین با نمونه‎های مشابه خارجی رقابت پذیر است. جوادی تصریح کرد: ساخت توربین گازی با توان ۴ هزار و ۵۰۰ اسب بخار که توسط شرکت توربین ماشین خاورمیانه، مهندسی، ارتقاء و بومی سازی شده است نشان دهنده حمایت صنعت نفت و باور و غیرت افرادی است که این تجهیزات را بومی سازی کرده اند. به همین جهت ساخت این توربین ارتباط خوب و موثر بین کارفرما و پیمانکار را نشان می‎دهد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: توربین فوق جزو پیچیده‎ترین قطعاتی است که در دنیا ساخته می‎شود و بومی سازی آن نشان می‎دهد که توان ساخت تجهیزات و ماشین آلات بسیار پیچیده تر نیز در کشور وجود دارد و بر همین اساس باید ظرفیت ساختمان در ماشین‎های دوار و تامین نیاز داخل بیش از پیش افزایش یابد. وی با اشاره به این که سطح توان تولید کنندگان داخلی در حوزه تجهیزات صنعت نفت بیش از ۸۰ درصد است، افزود: پروژه‎های آتی صنعت نفت بر مبنای توان و تولید محصولات ساخت داخل تعریف شده است و تا زمانی که تولیدات داخلی تامین کننده هستند از خارج کشور وارد نخواهد شد.

هلالی مدیرعامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه در مراسم رونمایی از توربین گازی مدل TMC-52 اظهار داشت: این شرکت در حوزه انتقال تکنولوژی فعالیت خود را به خوبی انجام داده به طوری که در دو شرکت ارزشمند عملا ساخت توربین به وقوع پیوسته است همچنین در سایزهای ۲۵ مگاوات که در مپنا اتفاق افتاده است. وی تصریح کرد: در حوزه زیر ۲۵ مگاوات نیز کشور صاحب ابتکار و صاحب یک محصول است که می‌تواند نیازهای صنعت نفت را پوشش دهد. مدیر عامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه ادامه داد: نبود تولید زیر ۲۵ مگاوات در کشور حس می‌شد بنابراین این شرکت توانست این توربین را بسازد که می‌تواند علاوه بر نیازهای توسعه‌ای نیازهای ناوگان را پوشش دهد. هلالی افزود: ما درصدد بودیم که یک شعاری را برای رونمایی از این توربین انتخاب کنیم که همکاران در مناطق نفت‌خیز جنوب شعار تجلی توان ملی را در کمیته فنی بعد از بررسی ارزیابی پیشنهاد دادند چرا که بهتر از این نبود عملا یک پروژه‌ای بود که امروز رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: یک توان ملی و یک دست به دست هم دادن حوزه کارفرمایی از ۱۸ سال پیش صنعت نفت در کشور و خاورمیانه در تمام مدت انرژی و تلاش خود را برای تحقق ساخت این توربین متمرکز کردند. هلالی تأکید کرد: زنجیره تأمین تولید این توربین بسیار گسترده طراحی و در سطح کشور ترسیم شده و ما امروز صاحب رونمایی از یک محصول در شرکت خاورمیانه هستیم. مدیر عامل شرکت توربین خاورمیانه اظهار داشت: ما از سال ۸۶ عملا ارتقای تجهیزات تولیدی را در دستور کار خود قرار دادیم و ماشین‌آلات که در سطح پایین بودند با دانش و تکنولوژی ارتقا دادیم. وی ادامه داد: در این شرکت، سرمایه‌گذاری خاصی به عنوان ماشین‌آلات که نیروی خارجی آموزش بدهند وجود نداشت ما با اراده و توان داخلی خودمان آن را در معرض نمایش قرار دادیم امیدواریم با نگاهی که به این مجموعه نگریسته می‌شود به تولید تجهیزات درکشور توجه ویژه‌ای معطوف شود. هلالی افزود: افراد فعال در این حوزه بیش از ۱۰ سال بالای ۵۰ درصد تجربه دارند و امروز توربین ساخته شده به سرزمین خوزستان به صحنه هشت سال دفاع مقدس بوده هدیه خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه اظهار داشت: همچنین در سبد ۱۰ کالا ما پیشنهاد سفارش انبوه و تولید بیشتر از این توربین را درخواست دادیم تا بتوانیم حرکت بزرگ‎تر را نهادینه کنیم. این پروژه حضور یک حرکتی است که از سال ۸۳ کارهای تعمیرات اساسی توربین‌های گازی را شروع کرده است. وی تأکید کرد: این شرکت توانست قطعات منفک را در شرکت مناطق نفت‌‌خیز جنوب، خط لوله و مخابرات با موفقیت تست نماید به طوری که اکثر قطعات تولیدی امتحان خود را به خوبی پشت سر گذاشته‌اند. هلالی افزود: امروز در این توربین یک ارتقاء ۱۰ درصدی در عملکرد و توان مشخصات فنی تجربه کردیم و ما ظرف دو سه هفته آینده جشن موفقیت را برپا خواهیم کرد. مدیر عامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه ادامه داد: این توربین بیش از ۶۰۰ قطعه دارد که هر از یک این قطعات توربین به تعداد یک تا ۷۴ قطعه طراحی تکنولوژی در آن لحاظ شده است به طوری که ۱۸ نوع تکنولوژی متفاوت در این توربین استفاده شده است که در هیچ محصولی چنین پرداخته نشده است. هلالی گفت: امروز می‌توانیم آلیاژهای نفت و گاز یا جایگزین را تعریف نماییم این محصول انتقال تکنولوژی نیست که متریال را چگونه تهیه و یا مواد را جایگزین کنیم امروز در جاهایی که به مشکل بر می‌خوریم آلیاژها را با آلیاژ دیگر جایگزین می‌کنیم چرا که تحقیقات فنی محصول را به دست آوردیم.

وی ادامه داد: مأموریت‌هایی که صنعت نفت تعریف می‌کند ژنراتور، سکوی نفتی، ایستگاه‌ پمپاژ برای انتقال فرآورده، یوتیلیتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، توربو کمپرسور برای عملیات فرآیندی چاه‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. هلالی گفت: ما در گروه ماشین خاورمیانه شش شرکت که زیر مجموعه ما است تحت پوشش قرار داده و فعالیت‌های تخصصی را رعایت و جمع‌بندی و به صورت فنی عمق بخشیده‌ایم هر چند که گروه در سطح فعالیت جهانی به انجام رسانده در یک محصول و یک گروه به تنوع محصولات دیگر دست یافته‌ایم. وی افزود: در شرکت خاورمیانه به این صورت تعریف کردیم که یک محصول که مورد نیاز صنعت نفت است را پاسخگو باشیم هم اکنون در حوزه بسیار وسیعی تجهیزات ما در پالایشگاه تهران، پالایشگاه سرخون، شرکت ملی گاز، خطوط لوله و مخابرات، فلات قاره، پالایش و پخش و پتروشیمی و بندر امام خمینی تست و ارزیابی شده است تا جایی که در بخش خصوصی و واقعی در کشور این همه علاقمند به کار تخصصی و با این وسعت فعالیت خود را ادامه می‌دهند. هلالی افزود: این شرکت سالیانه ۴۰ میلیارد تومان تعهد برای وزارت نفت دارد امکان افزایش ۴۶۰ میلیارد تومان را در سال به راحتی دارد.

مدیر عامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه ادامه داد: معیارهای جهانی امروز در سطح دنیا در عرصه تخصصی، ‌ملی و حرفه‌ای مثل صنایع نفت و گاز و صنایع های‎تک (High tech) به ازای هر نفر یک میلیون دلار است فاصله‌ای که ما با استانداردهای جهانی در ظرفیت کاری که داریم به دو علت بر می‌گردد یک موضوع بحث کارشناسی در این حیطه است که ما به ازای یک نفر، یک میلیون دلار باید کار تعریف کنیم. هلالی گفت: همچنین این دو علت در کشور ما تحقق پیدا نمی‌کند بخش نخست بهره‌‌وری در نیروی انسانی و مسئولان است که در جهت جذب آن باید تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود و بخش دیگر موضوع کارفرمایی است که امروز کارفرما در بخش‌های استراتژی و در حوزه‌های تک تعریفی که دارند تا به یک برند تبدیل شوند امروز به شرکت‌ها عمرشان بیش از ۲۰ سال است که به آنها سپرده می‌شود. وی ادامه داد: ما همواره به تعهدات خودمان در راستای مأموریت تعیین شده درست عمل کردیم و یک تعامل درست و منطقی در شرکت‌هایی که این مسئولیت را می‌پذیرند تا بتوانیم به برندسازی برسیم. مدیرعامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه گفت: اگر برندسازی در کشور صورت نگیرد شما به صادرات نباید امیدوار باشید قطعا صادرات در حوزه‌ای صورت می‌گیرد که ما امتحان خودمان را به وفور و کرات در داخل کشور پس داده باشیم و این حداقل یک گروهی هستیم که امتحان خود را باز پس داده‌ایم.

هلالی افزود: ما بیش از ۴۰۰ قطعه و ۳۰ محصول تولیدی را به صنعت نفت تحویل دادیم به طوری که مأموریت‌ها را بدون هیچ کوتاهی و با هر وضعیتی مسئولیت‌ها را با رعایت همه جانبه نقدینگی و متریال به انجام رسانیم. مدیر عامل شرکت توربین ماشین خاورمیانه ادامه داد: در این حوزه انتظار داریم حمایت‌‌های اساسی صورت گیرد نه حمایتی انحصار یا بحث‌های ویژه در همه جای دنیا توربین ساخته می‌شود باید نهادینه شود ما با ساخت یک دستگاه در کشور نهادینه نمی‌شویم موقعی این موضوع تحقق پیدا می‌کنند که طراحی برای شرکت کالای نفت تهران تحویل دهیم بیش از ۳۰ دستگاه را در دستور کار خود قراردادیم و پیشنهاد شده که بیش از ۱۰ تا ۱۵ دستگاه که اعلام نیاز است ساخته شود امیدواریم این کالاها در ۱۰ گروه قلم کالایی به نتیجه برسد یا با سیاست‌گذاری درستی که صورت می‌گیرد این دستاورد را به صورت نهادینه در کشور به سرانجام برسانیم. هلالی گفت: همه فرآیندی که در ۱۳ سال گذشته سپری شده مبتنی بر یک نقشه راه بوده که ما معیار برنامه پنج ساله توسعه برای شرکت را از ۱۲ سال پیش تعریف کردیم و هیچ حرکت و اتفاقی یا جرقه‌ای در مجموعه ما رخ نداده است.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه پنج ساله دوم این شرکت توجه ویژه‌ای به ساخت توربین صورت خواهد گرفت و در این راستا برنامه‌های ویژه‌ای را برای تولید آن در دستور کار قرار داده‌ایم تا بتوانیم با توجه به مأموریت‌ها در حوزه توربین به عنوان محصول به گام بالاتری در عرصه‌های جهانی دست پیدا کنیم. محمدحسین خندان، معاون مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز به عنوان کارفرمای این پروژه، با بیان این که توربین گازی به ویژه این مدل آن جزو تجهیزات اصلی مورد نیاز مناطق نفت خیز جنوب است، یادآور شد: توربین‎های گازی از مواردی است که از قدیم در مناطق نفت خیز جنوب کاربرد داشته است و تا کنون این نیاز اساسی توسط کشورهای خارجی تأمین می‎شد؛ هر چند که با عقب کشیدن آنها از جریان تأمین به حرکت به سمت خودکفایی در دستور کار قرار گرفت. وی اشاره کرد: بیش از ٣٠٠ توربین گازی از ۵٠٠ تا ٢۵ مگاوات در مناطق نفت خیز وجود دارد که در سال‎های گذشته برای نگهداری و تعمیر و یا جایگزینی قطعات آنها مشکلات بسیاری وجود داشته است. معاون مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: از حدود ٢٠ سال پیش دیگر سازندگان خارجی پاسخگوی نیازها و پرسش‎ها درباره توربین‎ها نبودند و از آن پس ساخت توربین و بومی سازی آن در داخل کشور مطرح شد.

رضا پدیدار رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در مراسم رونمایی از توربین گازی مدل TMC-52 گفت: روند ساخت تجهیزات در کشور روند مناسبی را طی می‌کند به طوری که کشور ما توانسته اکثر تجهیزات را در داخل کشور بسازد. وی تصریح کرد: بر اساس آخرین مطالعاتی که در دفتر اتاق بازرگانی صورت گرفته پتانسیل فنی اقتصادی تولیدی در کشور بر پایه عدد ۱۰۰ است که حدود ۷۲ درصد آن مورد توجه بوده به طوری که در کشوری مثل ترکیه تناسب مقایسه‌ای ۷۴ یا ۷۵ درصد است و این عدد در کره جنوبی ۷۸ و مالزی ۷۵ درصد است. پدیدار گفت: کشور ترکیه برای ساخت داخل این عدد را بالاتر از ۷۰ رسانده است در مورد سایر کشورها بر اساس مطالعات صورت گرفته بهره‌وری ۳۰ درصد افزایش یافته است. رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تأکید کرد: در ۱۰ سال اخیر کشور ما موفق شده ظرفیت‌ها را ارتقا دهد چرا که تولید توربین گازی در کشور این نوع پتانسیل را نشان می‌دهد. وی با اشاره به سخنان وزیر نفت در خصوص تولید کالا بر اساس سه مولفه کیفیت، زمان و قیمت باید صورت گیرد، اعلام کرد: امروزه سه مولفه مدیریت زمان، قیمت و کیفیت در ساخت تجهیزات صنعت نفت به خوبی لحاظ می‌شود به طوری که سازندگان ما این زمینه را برای رقابت در عرصه جهانی را دارند.

پدیدار افزود: برای ساخت توربین و تجهیزات آن مصوبه از شورای معاونین وزارت نفت دریافت کردیم تا مدیریت بازار برای حضور در بخش‌های مختلف صورت گیرد. وی اعلام کرد: در حال حاضر ۷۰۰ شرکت تنوع کالایی در کشور وجود دارد که امروز به اقتدار و با توان داخلی ساخته می‌شود و نیازی به کشورهای خارجی نداریم. پدیدار با اشاره به این که ۷۵ درصد نیاز داخلی در کشور از طریق سازندگان تأمین می‌شود اظهار داشت: تلاش و تخصص و اعتماد به نسل جوان یکی دیگر از مولفه‌هایی است زمانی که به باور ملی در ساخت تجهیزات برسیم پل اعتماد بین سازنده و مدیریت ارشد و کارفرما اتصال پیدا می‌کند به طوری که باور تبدیل به اعتماد و اعتماد به اعتبار می‌شود.

توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس، توربین گاز مدل ۵۲-TMC

توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس، توربین گاز مدل ۵۲-TMC

توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس، توربین گاز مدل ۵۲-TMC

توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس، توربین گاز مدل ۵۲-TMC

توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس، توربین گاز مدل ۵۲-TMC

توربین سولار سنتار گازی ساخت ایران رونمایی شد + عکس، توربین گاز مدل ۵۲-TMC

اویل نیوز

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6629

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *