آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نمونه غیر آلاینده ماده زودگیر کننده بتن در ایران

تولید نمونه غیر آلاینده ماده زودگیر کننده بتن در ایران

پژوهشگران کشور ماده زودگیر کننده بتن عرضه کرده اند که فاقد مواد قلیایی و آلودگی‎های زیست محیطی است و از بتن‎های حاوی این ماده در ساخت تونل حکیم استفاده شده است. سحر فتحی از محققان این طرح با بیان این که این ماده با عنوان زودگیر کننده عرضه شده است، گفت: این ماده فاقد مواد قلیایی برای بتن‌های پاششی (Shotcrete) استفاده می‌شود. وی با تاکید بر این که برای زودگیرها از مواد قلیایی استفاده می‌شود، اظهار داشت: استفاده از این مواد در کاهش عمر مفید بتن‌ها تأثیرگذار است به گونه‌ای که موجب کاهش ۲۰ درصدی مقاومت آنها خواهد شد و علاوه بر آن ترک‌هایی را در سطح بتن ایجاد می‌کند که به مرور زمان تخریب و در محیط زیست رها می‌شود و آلودگی‌های زیست محیطی را در پی دارد. محقق این طرح ایجاد مشکلاتی برای سلامت انسان را از دیگر مضرات مواد قلیایی موجود در زودگیرهای بتن عنوان کرد و ادامه داد: در صورتی که بتن در محیط‌های بسته مانند تونل‌ها استفاده شود، به دلیل آزاد شدن مواد قلیایی باعث از بین رفتن جدار داخلی ریه و ایجاد مشکلات تنفسی برای افرادی که در این محیط مشغول کار هستند، می‌شود.

وی اضافه کرد: به منظور افزایش مقاومت بتن‌ها و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی اقدام به تولید زودگیر کننده‌های بدون قلیا کردیم و مواد استفاده شده در آن از جمله موادی هستند که در این طرح تولید شده‌اند. فتحی با اشاره به مزایای این طرح خاطرنشان کرد: در گذشته برای تولید این ماده از مواد قلیایی چون کلرید کلسیم استفاده می‌شد ولی در این طرح محصول تولید شده بر پایه آلومینات سولفات است که استفاده از این ماده موجب شد که خواص مورد نظر را در بتن ایجاد کنند. این محقق افزایش دوام و عمر بتن را از مزایای ماده زودگیر کننده بتن تولید شده ذکر کرد و افزود: در صورتی که بتن مقاومت لازم را نداشته باشد از بین می‌رود در نتیجه باید اقدام به بازسازی و ترمیم آن شود که برای ترمیم بتن از سیمان استفاده می‌شود. وی ادامه داد:‌ تست‌های ۲۸ روزه بر روی این بتن انجام شد که طی آن با استفاده از جک‌های بتن شکن،‌ بتن تولید شده با این زودگیر کننده شکسته شد و نتایج نشان داد که بتن تولید شده با این مواد از مقاومت بالایی برخوردار است.

فتحی همچنین به بیان زمان گیرش بتن با این ماده پرداخت و گفت: زمان استاندارد برای گیرش اولیه و ثانویه بتن دو تا هفت دقیقه تعیین شده است و بیش از این زمان، بتن شروع به ریزش می‌کند و تست‌های انجام شده از این بتن زمان گیرش اولیه و ثانویه بر اساس زمان استاندارد تعیین شده است. وی با تاکید بر این که این ماده به دو صورت پودری و مایع تولید شده است، خاطرنشان کرد: این ماده به سیمان اضافه می‌شود و میزان آن سه تا چهار درصد است. فتحی با بیان این که زودگیر کننده بتن در فاز صنعتی تولید شده است،‌ گفت:‌ این ماده علاوه اخذ گواهی استاندارد، گواهی توانمندی فناورانه را نیز دریافت کرده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6638

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *