آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت یو پی اس مخصوص مراکز داده در ایران

ساخت یو پی اس مخصوص مراکز داده در ایران

شرکت دانش بنیان فطروسی موفق به معرفی نسل جدیدی از یو پی اس‎های مخصوص مراکز داده به بازار کشور شده است. این خانواده از یو پی اس‌های مراکز داده که طراحی و تولید آنها به طور کامل در داخل کشور و توسط شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی انجام شده است، بر اساس یک معماری کاملا منعطف و قابل توسعه به صورت ماژولار در واحدهای ۴۰KVA و با راندمان بسیار بالای ۹۶ درصد تولید و طی سه ماه گذشته به بازار عرضه شده است. ساختار ماژولار و طراحی ویژه این تجهیزات به گونه‌های است که دستیابی به تراکم فوق‌العاده زیاد ۴۰KVA به ازای هر ۱۳ سانتی متر از ارتقاع راک ۱۹ اینچ امکان‌پذیر شده است. این ابعاد عملاً پر تراکم‌ترین یو پی اس ماژولار حال حاضر در جهان است. امروزه یو پی‌ اس‌های مراکز داده تقریباً به صورت کامل توسط شرکت‌های بزرگ اروپای غربی و امریکا تولید می‌شوند. این برای اولین بار است که خانواده کاملی از یو پی اس‌های مخصوص مراکز داده توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی طراحی و ساخته‌شده است.

این موضوع موجب جذب ارزش افزوده اقتصادی بالائی در کشور خواهد شد و قدم مؤثری را در زمینه عدم وابستگی فنی و اجرائی به خارج از کشور در تجهیزات الکترونیک قدرت مراکز داده برخواهد داشت. توسعه این فناوری بومی نگرانی‌ها و مشکلات مربوط به پشتیبانی و زمان طولانی و هزینه‌های گزاف مترتب بر پشتیبانی این گونه تجهیزات که معضلی بسیار بزرگ برای سازمان‌های کشور هستند را نیز مرتفع کرده است. علاوه بر مزایای اقتصادی و کیفی این محصولات، توسعه و تولید داخلی این تجهیزات و به ویژه سیستم‌های مدیریت و کنترل نرم‌ فزاری و سخت افزاری این یو پی اس‌ها برخی از بزرگ‌ترین مخاطرات امنیتی را که سازمان‌های بزرگ و حساس کشور در بهره‌برداری از یو پی اس‌های خارجی با آن رو به رو هستند، به طور کامل بر طرف خواهد کرد. کلیه یو پی اس‌های مخصوص مراکز داده با روش‌های آشکار و پنهان متعددی ماهیتاً قابلیت مدیریت و کنترل از راه دور را برای شرکت‌های عمدتاً امریکایی سازنده اصلی فراهم می‌آورند.

گرچه برخی از این روش‌ها در وهله نخست برای امکان پشتیبانی و خدمات‌رسانی سریع‌تر و ارزان‌تر از راه دور تعبیه شده‌اند. لیکن نه تنها به دلیل تحریم‌های جاری در ایران قابل خدمات‌رسانی نیستند، بلکه عملاً مخاطره بسیار بزرگ و حیاتی را برای اخلال و توقف کار این یو پی اس‌ها و در نتیجه توقف عملکرد مراکز داده که شریان‌های مالیاتی اطلاعات و خدمات الکترونیکی در کشور هستند را به دنبال داشته باشند. این نوع اخلال در عملکرد مراکز حساس یک کشور در جریان حمله بسیار سریع و غافلگیر کننده امریکا به کشور عراق مورد استفاده وسیع قرار گرفت. حمیدرضا ریاحی مدیرعامل شرکت دانش بنیان تحقیقات الکترونیک فطروسی، که در پارک فناوری پردیس معاونت علمی مستقر است، با اعلام تجاری شدن این محصول گفت: این فناوری به‌صورت کاملاً بومی توسعه یافته، تجاری سازی شده و با کیفیت، ابعاد و قیمت کاملاً مناسب‌تر در مقایسه با محصولات رقبای اروپای غربی و امریکایی به بازار عرضه شده است.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری دو میلیارد تومانی این شرکت در توسعه این تولید داخلی برای جایگزینی این خانواده از محصولات عنوان کرد که سالیانه ده‌ها میلیون دلار صرف واردات UPSها و تجهیزات مرتبط برای مراکز داده در کشور می‌شود. مدیرعامل مرکز تحقیقات الکترونیک فطروسی، حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در گسترش این امر و به ویژه در دوره اولیه تجاری سازی انبوه آن مؤثر بیان کرد و گفت: اگر بتوان با تسهیلات ارزان قیمت این محصول را با سرعت بالاتر و قیمت مناسب‌تر به بازار عرضه کرد عملا دوره تجاری سازی و اعتمادسازی سازمان‌های بزرگ به این خانواده از محصولات داخلی کوتاه‌تر خواهد شد و قدم مؤثری در موفقیت کار حاصل خواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6660

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *