آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه محیط متخلخل شکاف‎دار مصنوعی در ایران

ساخت دستگاه محیط متخلخل شکاف‎دار مصنوعی در ایران

دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برای بررسی و مقایسه نیروهای فعال در مخازن ترک‎دار از جمله آشام و تخلیه موفق به طراحی و ساخت دستگاه محیط متخلخل شکاف‎دار مصنوعی شدند. رضا خرمیان دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مخزن واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با این دستگاه گفت: به منظور مطالعه مکانیسمی فرایند افزایش برداشت در مخازن ترک‎دار تا کنون از مدل بسته شنی استفاده شده است. وی با بیان این که به دلیل داشتن یکسری مشکلات چون تراوایی بسیار بالای ماتریکس بلوک، عدم اتصال دانه‌های ماسه به یکدیگر و تغییر در مقدار تخلخل و تراوایی ماتریکس بلوک، بسته شنی نمی‌تواند مدلی جایگزین جهت مدل واقعی مخزن باشد، افزود: با توجه به این مشکلات طراحی و ساخت یک محیط متخلخل ترک‎دار، با تخلخل و تراوایی ثابت و نزدیک به شرایط مخزن، امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد. وی در رابطه با کاربرد این دستگاه افزود: جهت بررسی و مقایسه نیروهای فعال در مخازن ترک‎دار از جمله آشام و تخلیه می‌توان از محیط متخلخل شکاف‎دار مصنوعی استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای این طرح می‌توان به بررسی اثر متقابل بین بلوک‌ها، بهینه سازی عدد مویینگی طی فرایند سیلابزنی مواد فعال سطحی در مخازن ترکدار اشاره کرد. خرمیان ادامه داد: در این راستا و به منظور رفع مشکل همراه با مدل‌های بسته شنی، از دو روش کاملا نوین در ساخت محیط متخلخل شکاف‎دار بهره برده شده است. به گفته این محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه‌ آزاد، در روش اول با ریختن یکسری کانی‌های معدنی درون لوله‌های کوارتز یا پیرکس، محیط متخلخل ترکدار ساخته می‌شود؛ بدین شکل که عدم یکسان بودن جنس کانی‌های معدنی، لوله مورد استفاده و اختلاف در دمای ذوب آنها، اتصالی بسیار قوی بین جداره داخلی لوله و محیط متخلخل فیوز شده، برقرار نمی‌شود که این امر منجر به ایجاد محیطی با تراوایی بالا در اطراف محیط متخلخل با تراوایی پاین می‌شود.

خرمیان تصریح کرد: در روش دوم ابتدا مغزه‌هایی مصنوعی با قطر ۳۹٫۶ میلی‎متر به عنوان ماتریکس بلوک تولید می‌شود. در ادامه به منظور طراحی شکاف اطراف مغزه، از لوله‌های پلکسی با قطر داخلی ۴۰ میلی‎متر استفاده می‌شود. نهایتا می‌توان با قرار دادن مغزه مصنوعی ساخته شده درون لوله پلکسی، یک شکاف با اندازه ۲۰۰ میکرومتر ایجاد کرد. دستگاه محیط متخلخل شکاف‎دار مصنوعی توسط رضا خرمیان و سعید گل شکوه از دانشجویان مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربوری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و ساخته شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6665

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *