آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید سامانه حفاظت پیرامونی در ایران

تولید سامانه حفاظت پیرامونی در ایران

شرکت دانش بنیان مُهَیمِن، موفق به راه اندازی نخستین سامانه بومی حفاظت محیطی، با قابلیت تشخیص نفوذ به مناطق حساس کشور بر پایه شبکه­‎های حسگر زمینی لرزه نگار شد. پدیده لرزش و اطلاع یافتن از زمان وقوع زلزله و بلایای طبیعی از آرزوهای بشر برای جلوگیری از خسارت‎های جانی و مالی است که محققان در حال دستیابی به آن هستند. در این راستا با پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از تجهیزات به روز، امکان تشخیص لرزش با دقت بسیار بالا فراهم شد و امکان کسب اطلاعات از این طریق هم در برد موثر و هم در تشخیص عامل لرزش، افزایش یافت؛ پس از آن بود که با طراحی شبکه ای از سنسورها، امکان پوشش منطقه ای گسترده فراهم شد که کاربردهای مختلفی اعم از نظامی و غیر نظامی به همراه دارد. در به کارگیری قابلیت پردازش اطلاعات شبکه حسگرها برای کاربردهای مهم و حیاتی، اولین سامانه بومی حفاظت محیطی مبتنی بر شبکه‎های حسگر لرزه نگار با نام حافظ توسط گروه دانش بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات امن (مُهَیمِن) تولید و راه اندازی شد. این فناوری شامل اجزایی چون حسگر و مبدل برای دریافت سیگنال، واحد پردازش برای پردازش اطلاعات و منبع تغذیه برای مدیریت توان می شود.

این سیستم با امکان آشکارسازی فعالیت در منطقه، سبب می­‎شود کاربردهای وسیعی در اماکن حساسی چون نیروگاه‌ها، پادگان‌های نظامی، بانک‌ها و طیف وسیعی از مراکز صنعتی و سازمانی داشته باشد. همچنین مزیت‌های خاص این سیستم‌ها خصوصاً پسیو بودن حسگر، استتار شدگی و عدم نیاز به دید مستقیم سبب می­‎شود که یکی از کاربردهای اصلی آنها کاربردهای نظامی – انتظامی باشد. این محصول یک سامانه بسیار کلیدی در تشخیص نفوذ به مناطق حساس بر پایه شبکه­‎های حسگر زمینی لرزه­ نگار است و هدف آن مراقبت از مرزها (کنترل تردد در منطقه‌ ممنوعه‌ مرزی و همچنین تردد از گذرگاه­‎های خاص اطراف مرز)، کشف نفوذ به سایت­‌های حساس نظامی، صنایع بزرگ و حساس (نفوذ به محیط پیرامونی سایت­‎های انرژی اتمی و سایت­‎های حساس نظامی و نیروگاه‎­ها و اماکن مشابه، تردد در اطراف مخازن و تأسیسات مشابه آن در صنعت نفت و پتروشیمی، تردد در محدوده پیرامونی مخازن مواد شیمیایی و سمی، و …)، امنیت درون اماکن حساس و نیمه حساس کشوری (تردد در زمان‎­های خاص درون مراکز دولتی حساس، بانک­‎ها، مراکز اسناد، انبارهای بزرگ و…)، جمع‌آوری اطلاعات ترددها در جبهه دشمن و نیز هشدار نزدیک شدن دشمن به نیروهای تجسس خودی است.

این سامانه مزایایی چون کشف نفوذ، احتمال آشکار سازی، امکان مقابله، عدم نیاز به دید مستقیم و در نتیجه امکان پوشش مناسب در ناهمواری‎ها و کشف فعالیت‎های زیر سطح را نیز دارد. قابلیت تشخیص متحرک، نمایش موقعیت متحرک روی صفحه نمایش اپراتور، امکان نمایش سیگنال امضا برای هر متحرک، قابلیت تشخیص چند متحرک در محدوده پوشش یک حسگر، قابلیت تمایز بین انسان و اتومبیل، قابلیت ارسال پیامک به اپراتور شبکه در صورت تشخیص متحرک، قابلیت فعال کردن دوربین­‎ها و تصویربرداری از موقعیتی که متحرک در آن تشخیص داده شده است نیز از دیگر ویژگی‎های این محصول است. با استفاده از این سامانه، امکان ذخیره سیگنال امضای هر کاربر و اجازه عبور عابر مجاز و کشف عبور عابر غیر مجاز، تشخیص نزدیک یا دور شدن متحرک و مسیر حرکت وی، امکان اطلاع به نودهایی که متحرک به سمت آن­ها می‎رود، امکان استفاده از تنظیمات پیش فرض یا استفاده از بازه‌ Learning و وفق دادن اتوماتیک شبکه با محیط نیز فراهم شده است.

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

سامانه حفاظت پیرامونی حافظ، گره‌های حسگر مبتنی Geophone، حسگر لرزه

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6729

۶ نظر

 1. تقلب و کلاه برداری وبسایت ایران توانا

  این محصول ثبت اختراع شده به شماره ۸۷۹۳۸ و توسط شرکت شتاب ارا تک(www.satpatrol.com) بیش از ۴ سال است که تولید میشود. طبق قوانین مالکیت معنوی شخص یا شرکت دیگری بدون اجازه مالک اختراع نمی تواند این محصول را تولید کند چه برسد به تبلیغ در دستاورد های المی کشور. واقعا که….
  جهت اطمینان از صحت ثبت اختراع توسط شخص دیگر لطفا از طریق لینک http://ip.ssaa.ir/Patent/Search.aspx اداره ثبت اختراعات شماره اختراع ۸۷۹۳۸ را جستجو کنید.

  لطفا این آگهی تقلب را حذف کنید

  • با سلام و احترام

   مخاطب گرامی

   حضور شما را در ایران توانا | پایگاه خبری دستاوردهای ایران، گرامی می‎داریم. سایت ایران توانا صرفا جنبه انتشار اخبار را دارد. اما با توجه به این که خواست مخاطبان اولویت اصلی مجموعه ایران تواناست، بنابراین ایران توانا اعلام می دارد که اصل این خبر از سایت خبرگزاری مهر استخراج شده است(http://alturl.com/hvn65). با توجه به اینکه در خبرگزاری مهر نام شرکت درج نشده است (به دلیل عدم تبلیغ)، با بررسی هایی که توسط مجموعه ایران توانا در مورخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ انجام شد، مشخص گردید که خبر فوق مربوط به شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات امن (مُهَیمِن) می باشد و تصاویر درج شده در متن خبر نیز از سایت این شرکت استخراج شده است. با این وجود از شرکت مهیمن مجددا درخواست شد تا متن خبر را بررسی و چنانچه اشتباهی در متن خبر به لحاظ حقوقی وجود دارد، اصلاح گردد. ضمنا امکان ثبت دستاورد شرکت شتاب آرا تک به صورت جداگانه در پایگاه ایران توانا وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که بعضا در کشور مشاهده می شود که شرکت های دانش بنیان محصولات مشابهی را تولید و عرضه می نمایند.

 2. چه مسخره. … تو این تقلب کارا

 3. از این وبسایت انتظارات بیشتری میرود. این عکس مربوط به سنسور لرزه نگار ساخت اسرایل است. سنسور های ردیاب زیر زمینی ساخت شرکت شتاب ارا تک ایرانی را جای گزین این محصول اسراییلی نمایید

 4. سلام.
  این محصول رو خریداری کردم. اسم شرکت تولید کننده ، شرکت دانش بنیان شتاب آرا تک است. چرا اینجا به اسم دیگه ای نوشته شده؟ از کیفیت تولید راضی بودم.

 5. ما این محصول رو خریداری کردیم. شرکت تولید کننده « شرکت دانش بنیان شتاب آرا پک» بود. کیفیت راضی کننده است.
  سوال بنده اینه که چرا شما از لینک های معتبر تر خبر نمی گذارید؟؟
  از خبر گذاری مهر دروغگو تر ندیده ام.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *