آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - چتر میوه جمع کن غیر موتوری برای برداشت میوه ساخته شد

چتر میوه جمع کن غیر موتوری برای برداشت میوه ساخته شد

پژوهشگران دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس با هدف یافتن روشی کاربردی و مقرون به صرفه برای برداشت مکانیزه محصول باغات، سامانه جمع کننده میوه زیتون طراحی کردند، ساختند و مورد ارزیابی واقع شد. توحید رنجبری، دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس و مجری این سامانه اظهار کرد: ایران در تولید ۲۵ نوع میوه جزء ده کشور برتر تولید کننده جهان است و این در حالی است که به دلیل کیفیت پایین میوه‌های تولیدی، سهم شایسته‌ای در میان صادرکنندگان برتر دنیا ندارد. مرحله برداشت اولین حلقه از زنجیره تولید محصول سالم و بهداشتی است. از این رو ضروری است که به منظور کاهش زحمت، هزینه، ضایعات و حفظ کیفیت، روش‌های برداشت میوه اصلاح شود. رنجبری افزود: برای نیل به این هدف، چتر میوه جمع کن غیر موتوری و مستقل از تراکتور، به عنوان راه حلی مناسب و متناسب با وضعیت باغات و باغداران کشور ابتدا در نرم افزار مدل سازی Solid Works طراحی و سپس در کارگاه ساخت و تولید گروه مهندسی مکانیک بیو سیستم دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس ساخته شد.

وی در تشریح ویژگی‌های این سامانه گفت: این چتر میوه جمع کن به روش چتر وارونه، دور تا دور تنه و سطح سایه انداز درخت را احاطه می‌کند. به این ترتیب چتر از برخورد میوه‌ها به سطح زمین جلوگیری کرده و در نتیجه میوه‌ها از آلودگی‌های میکروبی موجود در سطح باغ محافظت می‌شوند و به دلیل استفاده از پوشش نرم و انعطاف پذیر در قسمت میوه جمع کن، از آسیب‌های مکانیکی وارد بر میوه‌ها به شدت کاسته می‌شود. این دستگاه در برداشت زیتون آزمایش شده است. رنجبری به افزایش بازده برداشت محصول پس از به کارگیری دستگاه ساخته شده اشاره کرد و افزود: نتایج آزمایش نشان می‌دهد استفاده از این دستگاه بازده برداشت را در حدود ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. همچنین با بررسی نمونه زیتون‌های برداشت شده و تحلیل نتایج داده برداری در نرم افزار آماری مشخص شد در روش سنتی ۶۰ درصد میوه‌های برداشت شده با آسیب‌های مکانیکی همراه بودند و در حدود ۴۰ درصد میوه‌ها ظاهر سالمی داشتند.

این در حالی است که با به کارگیری دستگاه ساخته شده، میزان میوه‌های آسیب دیده به ۲۴ درصد و سلامت ظاهری میوه‌های برداشت شده به ۷۶ درصد رسیده است. وی در پایان تأکید کرد: ادغام این وسیله با تکاننده‌های شاخه تکان، روشی کاربردی و مقرون به صرفه برای برداشت مکانیزه بسیاری از میوه‌ها به ویژه میوه‌های خشکبار خواهد بود. این سامانه در قالب یک طرح پژوهشی با راهنمایی دکتر غلام حسن نجفی و مشاوره دکتر برات قبادیان از اعضای هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس طراحی شده است.

به گزارش ایران توانا از مزیت‎های این دستگاه می‎توان به کاربردی بودن و امکان استفاده در انواع باغات میوه چه از نظر هزینه و قیمت اولیه، سهولت جا به جایی، نصب و استفاده، جلوگیری از برخورد میوه‎ها به سطح زمین و کمک به برداشت سالم و بهداشتی میوه و جلوگیری از تلفات و ضایعات میوه، کامل کردن نقش شیکرهای شاخه تکان، این دستگاه کار چهار نفر کارگر را انجام می‎دهد و کمبود کارگر را موقع فصل برداشت جبران می‎کند، پوشش دارای شیب متغیر است و این امر امکان استفاده در برداشت میوه‎های مختلف را میسر می‎کند، غیر موتوری و مستقل از تراکتور است و لذا از سوخت‎های بنزین و یا گازوئیل استفاده نمی‎شود و در نتیجه آلودگی‎های زیست محیطی در پی ندارد، اشاره کرد. این اختراع با عنوان چتر میوه جمع کن غیر موتوری و مستقل از تراکتور، تحت مالکیت دانشگاه تربیت مدرس و توحید رنجبری به شماره ۸۵۲۳۲ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

چتر میوه جمع کن غیر موتوری و مستقل از تراکتور + عکس

چتر میوه جمع کن غیر موتوری و مستقل از تراکتور + عکس

چتر میوه جمع کن غیر موتوری و مستقل از تراکتور، در حال استفاده و برداشت میوه + عکس

چتر میوه جمع کن غیر موتوری و مستقل از تراکتور، در حال استفاده و برداشت میوه + عکس

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6789

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *