آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - پرورش میوه گلدن بری و تمشک به شیوه کشت بافت

پرورش میوه گلدن بری و تمشک به شیوه کشت بافت

رییس پژوهشکده کشاورزی سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران از اجرای موفق طرح پرورش میوه‎های گلدن بری و تمشک به شیوه کشت بافت خبر داد. دکتر مجید جوانمرد اظهار داشت: گلدن بری یا فیسالیس، یک گیاه بومی مناطق گرمسیری است و با توجه به به این که آب و هوای اقلیم کشورمان قابلیت کشت و توسعه در بسیاری از استان‎های کشور وجود دارد کار پرورش آن را از سال گذشته در دشت ناز ساری آغاز کردیم. وی افزود: در حال حاضر کشت گیاه گلدن بری در سطح یک گلخانه اجرا شده که نتایج موفقیت آمیزی داشته و میوه آن به بار نشسته است. جوانمرد خاطرنشان کرد: بعد از بررسی شرایط سازگاری این میوه گرمسیری با آب و هوای منطقه، کشت آن در سطح وسیع و فضای باز مزرعه آغاز خواهد شد. به گفته وی در حال حاضر پرورش گلدن بری در ایران به صورت بسیار محدود و با استفاده از بذرهای وارداتی صورت می‎گیرد که با اجرای موفقیت آمیز کشت بافت، دیگر نیازی به وارد کردن بذر این میوه از خارج نخواهد بود.

رییس پژوهشکده کشاورزی سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی یادآور شد: استفاده از روش کشت بافت علاوه بر صرفه جویی ارزی، سرعت تکثیر گیاه را افزایش داده، مانع انتقال بیماری‎های گیاهی شده و دقیقا رقم گیاهی مورد نظر را تولید می‎کند. وی با بیان این که گلدن بری اکنون در بازارهای ایران به قیمت بالایی به فروش می‎رسد و به دلیل طعم دلپذیرش طرفداران زیادی دارد، توضیح داد: طعم گلدن بری ترکیبی از طعم میوه‎های توت فرنگی، گیلاس، کیوی و آناناس است که سرشار از آنتی اکسیدان‎ها و ویتامین‎های گروه B بوده و ماندگاری بالایی دارد. وی همچنین به خواص ضد سرطانی، ضد آسم، ضد التهابی، کاهش کلسترول و ضد ویروسی این میوه گرمسیری اشاره کرد.

جوانمرد در مورد پرورش تمشک به روش کشت بافت نیز گفت: گیاه تمشک در مناطق مختلف کشور اغلب به صورت خودرو و وحشی می‎روید و اخیرا پرورش آن را در محیط گلخانه و به صورت کشت بافت آغاز کرده ایم که با توجه به دو ساله بودن این گیاه، بعد از زمستان امسال شاهد گلدهی و میوه دهی آن خواهیم بود. وی وضعیت پرورش تمشک به صورت کشت بافت در دشت ناز ساری را رضایت بخش خواند و اظهار داشت: پس از بررسی سازگاری گیاه با شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه، کشت وسیع آن در مزرعه را آغاز خواهیم کرد.

پرورش میوه گلدن بری، گیاه گلدن بری، golden berry

پرورش میوه گلدن بری، گیاه گلدن بری، golden berry

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6887

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *