آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو فوم سخت با قابلیت کنترل رشد باکتری و تصفیه آب

تولید نانو فوم سخت با قابلیت کنترل رشد باکتری و تصفیه آب

محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به ساخت و مشخصه‌یابی خواص اپتیکی پلی یورتان فوم سخت تقویت شده با ذرات نانو اکسیدی تشکیل دهنده شیشه سرامیک کوردیریت شدند که نتایج پس از ساخت نمونه نشان داد با توجه به قیمت مناسب نمونه‌ها و اثرات فوق‌العاده آنها در کنترل رشد باکتری ای‌ کولای (E. coli)، این نمونه برای تصفیه آب شرب و حذف آلودگی‌های میکروبی موجود در آن بسیار مفید است. مرضیه ندافان، دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس در تشریح طرح تحقیقاتی خود که آن را در قالب یک رساله دکتری با راهنمایی دکتر رسول ملک فر، عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت مدرس ارائه کرده است، گفت: در این پروژه، نانو بلورک‌های شیشه سرامیک کوردیریت به سه روش پچینی، سنتز احتراقی با شعله و سنتز احتراقی بدون شعله تهیه شد و بهترین نانو بلورک‌ها از لحاظ اندازه انتخاب شد.

سپس نمونه‌هایی از نانو کامپوزیت پلی یورتان سلول باز و سلول بسته به همراه نانو ذرات اکسیدی تشکیل دهنده کوردیریت اکسید منیزیوم، اکسید آلومینا و سیلیکا و خود نانو بلورک‌های کوردیریت مورد بررسی قرار گرفتند. در ادامه درصدهای مختلفی از نانو ذرات فوق به بستر پلیمری اضافه شد و اثر این نانو ذرات بر مشخصات فوم‌های مذکور با استفاده از میکروگراف‌های SEM، میکروگراف‌های نوری، طیف سنجی FTIR، طیف سنجی UV-Vis مورد تحلیل قرار گرفت. وی با اشاره به نتایج این پژوهش تصریح کرد: نتیجه مهمی که از طیف سنجی‌ها به دست آمد، این بود که در برخی از نانو ذرات به منظور بهبود بخشیدن به مشخصات فوم، به هر میزانی نمی‌توان نانو ذرات را به پلی یورتان افزود. از طرف دیگر، پاسخ دو پلی یورتان سلول باز و سلول بسته در مقابل افزودن این نانو ذرات متفاوت است. ندافان افزود: در قسمت دیگر صفحات پلی یورتان – نقره با غوطه ور کردن فوم پلی یورتان درون محلول کلوئید نقره به مدت هشت ساعت به‌ دست آمد.

تصاویر SEM حاکی از آن است که این پوشش بعد از غوطه‌ورسازی درون کلوئید نقره از لحاظ شکل ظاهری آن بدون تغییر با فوم حالت خالص خواهد بود. وی به اثرات نمونه در کنترل رشد باکتری E.coli اشاره کرد و گفت: مطالعات منحنی رشد باکتری با استفاده از آلوده سازی تک کلونی‌های باکتری (Escherichia coli (E.coli اثرات بالای بازدارندگی رشد آن را در محیط رشد LB مایع دارای صفحات فوم پلی یورتان پوشش داده شده با نانو ذرات نقره نسبت به تیمار شاهد (ورقه‌های پلی یورتان عاری از نانو ذرات نقره) را نشان داد. ندافان در پایان تأکید کرد: با توجه به قیمت مناسب نمونه‌ها و اثرات فوق‌العاده آنها در کنترل رشد باکتری E.coli ، این نمونه برای تصفیه آب شرب و حذف آلودگی‌های میکروبی موجود در آن بسیار مفید است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6946

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *