آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید پارچه پشمی خود تمیز شونده‌ ضد باکتری و ضد قارچ

تولید پارچه پشمی خود تمیز شونده‌ ضد باکتری و ضد قارچ

محققان دانشگاهی در طرحی تحقیقاتی، اقدام به تولید آزمایشگاهی پارچه‌های پشمی کرده‌اند که از خواص ضد میکروبی و ضد قارچی برخوردار است. نمونه‌های ساخته شده، در معرض تابش نور خورشید، فعالیت خود تمیز شوندگی نیز از خود نشان می‌دهند. کالای پشمی به دلیل ساختار پروتئینی منبع بسیار مناسبی جهت رشد میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا و حساس در برابر قلیا و نور خورشید است و از محدودیت استحکام نیز برخوردار است. به گفته‌ امیر بهزادنیا، این تحقیق با هدف عملیات تکمیل ویژه جهت بهبود خواص کالای پشمی مانند افزایش فعالیت خود تمیز شوندگی، ضد باکتری، ضد قارچی و مقاومت اسیدی و قلیایی آن انجام شده است. این هدف با ایجاد یک پوشش یکنواخت نانو کامپوزیتی از جنس اکسید روی، نیتروژن – نقره (N-Ag/ZnO) بر روی پارچه دنبال شده است.

طبق نتایج، عمل دهی نمونه‌ پارچه پشمی با مقادیر بهینه نانو کامپوزیت شانه عسل مانند N-Ag/ZnO سبب بهبود خواص بیولوژیکی، مکانیکی و آبدوستی پارچه می‌شود. تأخیر شعله‌وری، افزایش درجه‌ سفیدی، کاهش حلالیت قلیایی و اسیدی بدون ایجاد سمیت سلولی از دیگر فواید استفاده از این نانو کامپوزیت در ساخت نمونه‌هاست. نتایج این طرح در صنایع نساجی، پلیمر، سرامیک و سایر سطوح کاربردی بوده و علاوه ‌بر آن می‌توان در صنایع، پزشکی و نظامی نیز از آن بهره گرفت. بهزادنیا در ادامه افزود: همان گونه که ذکر شد در این کار به بررسی فتو سونو سنتز در محل و اصلاح نانو فتوکاتالیست ZnO به کمک بارگذاری همزمان نیتروژن و نقره روی پارچه‌ پشمی پرداخته شده است. بر این اساس سنتز در محل نانو فتوکاتالیست‌های اصلاح شده روی کالای پشمی در دمای پایین انجام و تأثیر آنها بر خواص کالا بررسی شده است.

در این راستا فعالیت خود تمیز شوندگی نمونه‌های پشمی تکمیل شده در معرض تابش نور خورشید، سینتیک حذف رنگزا، فعالیت ضد باکتری در برابر دو نوع باکتری مختلف و فعالیت ضد قارچی در برابر گونه‌ای قارچ مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین از تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی گسیل میدانی (FE-SEM)، طیف پراش اشعه ایکس (XRD)، تبدیل فوریه مادون قرمز (FTIR)، اسپکتروفتومتری فتون‎های پرتو ایکس (XPS)، اسپکتروفتومتری جذبی و انعکاسی، جانمایی نقطه به نقطه عنصر (X-ray mapping) و اسپکتروسکوپی تفرق الکترون (EDS) جهت آزمایش‌های لازم استفاده شده است. به گفته‌ این محقق، در فرایند تکمیل این پارچه‌ها از حمام فراصوت استفاده شده است. این عمل منجر به تک مرحله‌ای شدن فرآیند در دمای کم و کوتاه شدن زمان فرایند می‌شود. همچنین امواج فراصوت سبب توزیع یکنواخت بارگذاری همزمان نقره و نیتروژن روی سطح نانو ذرات اکسید روی شده است.

در نهایت با عمل دهی پارچه‌ پشمی با این نانو کامپوزیت و به روش بیان شده، خواص چندگانه‌ ذکر شده روی محصول نهایی ایجاد می‌شود. امیر بهزادنیا (دانش‌ آموخته‌ دکترای نساجی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات)، دکتر مجید منتظر (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر) و دکتر مهناز محمودی راد (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)، در انجام این طرح همکاری داشته‌اند. نتایج این تحقیقات در مجله‌ Ultrasonics Sonochemistry (جلد ۲۷، شماره ۱، سال ۲۰۱۵، صفحات ۲۰۰ تا ۲۰۹) منتشر شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6944

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *