آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو پوشش فوق آب گریز برای پارچه

تولید نانو پوشش فوق آب گریز برای پارچه

محققان مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با استفاده از فناوری نانو پوشش‌های فوق آب‌گریزی برای پارچه‌ها ارائه کرده‌اند که پایداری آن یک سال است. سروش رستگار مجری طرح با بیان این که بین سطوح آب گریز و ضد آب تفاوت‌هایی وجود دارد، گفت: سطوح ضد آب سطوحی هستند که آب در آنها نفوذ نمی‌کنند مانند سطوح پلاستیکی ولی سطوح آب‌گریز به سطوحی گفته می‌شود که آب در روی سطح آنها چسبندگی بسیار پایینی دارد. وی با بیان این که در سطح آب گریز زاویه تماس آب با سطح بیشتر از ۹۰ درجه است، ادامه داد: برای آب گریز کردن سطوح نیاز به ترکیبات خاصی است که در تحقیقات انجام شده در مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران روشی برای آب گریز کردن سطوح ارائه دادیم. رستگار با تاکید بر این که این مطالعات برای آب گریز کردن سطوح پارچه اجرایی شده است، اظهار داشت: برای آب گریز کردن سطح معمولا از ترکیبات سیلیکاتی و سرامیکی استفاده می‌شود که در خصوص پارچه، چون این ترکیبات در برابر تنش‌هایی مثل تا شدن و خم شدن پارچه مقاوم نیستند در نتیجه زود خاصیت آب گریزی خود را از دست می‌دهند.

مجری طرح خاطرنشان کرد: از این رو در این مطالعات از نانو فلوئور کربن که از ترکبیات کربنی است و مقاومت بالایی در برابر تنش‌ها دارد و علاوه بر آب گریزی، روغن‌گریز نیز هست، استفاده شد. مدیر عامل شرکت دانش بنیان اکسیر نانو شریف مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به بیان نحوه اعمال این ترکیبات بر روی سطوح پارچه پرداخت و یادآور شد: این ترکیبات هم در فرآیندهای پایانی تولید پارچه قابل اعمال است و هم به صورت پاششی؛ ولی از آنجایی که تغییر خط تولید برای اعمال این ترکیبات بر روی الیاف در مقیاس کوچک‌تر، اقتصادی نیست، از این رو این ترکیبات به صورت پاششی بر روی سطوح اعمال خواهد شد.

رستگار، استفاده از این ترکیبات بر روی انواع روکش‌های مبل و صندلی خودروها و روتختی را از جمله کاربردهای این پوشش‌های فوق آب گریز ذکر کرد و افزود: دوام و پایداری این پوشش بدون شست و شو یک سال است ولی در صورت شست و شوی این روکش‌ها، عمر مفید آنها کاهش می‌یابد در حالی که خواص آن هیچ تغییری نخواهد یافت. این محقق به مزایای پوشش آب گریز تولید شده اشاره کرد و گفت: در این مطالعات زاویه تماس آب در سطح ۱۲۰ تا ۱۳۰ درجه شده است. به گفته وی، این طرح مراحل اخذ مجوزهای ستاد توسعه فناوری نانو برای اجرای پایلوت را طی می‌کند.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=6991

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *