آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تبدیل آلاینده‎های رنگی پساب نساجی به آب و دی اکسید کربن

تبدیل آلاینده‎های رنگی پساب نساجی به آب و دی اکسید کربن

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روش پیشرفته‌ای را برای حذف آلاینده‌های رنگی پساب‌های صنایع نساجی ابداع کردند که قادر است با تخریب ساختار آلاینده‌ها آن را به آب و دی اکسید کربن تبدیل کند. المیرا پژوتن، مجری طرح تبدیل آلاینده‌های رنگی پساب نساجی به آب و دی اکسید کربن با بیان این که در این مطالعات تلاش شد تا روشی برای تصفیه پساب صنایع نساجی ارائه شود، گفت: پساب‌های نساجی، رنگی، کدر و دارای ذرات معلق هستند که با توجه به ساختارشان قابل تجزیه زیست محیطی نبوده و زمانی که در محیط زیست رها سازی شوند تخریب نخواهند شد و آثار زیان بار آنها بر موجودات زنده اجتناب ناپذیر خواهد بود. وی با تاکید بر این که این آلاینده‎ها در محیط زیست تحت واکنش‌هایی تبدیل به ترکیبات مضرتر خواهند شد، اظهار داشت: نیاز به روش های موثرتر برای تصفیه این نوع پساب‎ها حیاتی است.

پژوتن با اشاره به این که ساختار مواد اولیه مورد استفاده در صنایع نساجی در حال پیچیده تر شدن است، خاطر نشان کرد: روش‎های فیزیکی و بیولوژیکی متداول برای حذف آلاینده‎های پساب صنایع نساجی پاسخگوی استانداردهای محیط زیستی نخواهد بود و بنابراین برای تصفیه پساب‎ها نیاز به روش‎های کاراتر و پیشرفته‌تری داریم. وی ادامه داد: در این مطالعات با استفاده از دو روش پیشرفته ترکیبی الکتروشیمیایی و فتوکاتالیستی روش بهینه‌ای را برای حذف آلاینده‌های رنگی پساب نساجی ارائه دادیم. مجری طرح با اشاره به جزئیات این مطالعات خاطر نشان کرد: در این پروژه تحقیقاتی با روش‎های استفاده شده ساختار رنگزای آلاینده را تخریب و با تبدیل آنها به آب و دی اکسید کربن موفق به حذف این آلاینده‎ها از پساب شدیم.

وی با بیان این که در این زمینه مطالعات و نوآوری‌هایی صورت گرفته توضیح داد: بخش اول این نوآوری‎ها مربوط به فرآیند الکتروشیمیایی بود که اقدام به اصلاح الکترودهای کربنی با استفاده از نانو لوله‎های کربنی شد و بخش دیگر آن تثبیت نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم (TiO۲) بر بستری مناسب جهت به کارگیری در فرآیند فتوکاتالیستی با هدف جلوگیری از ورود این نانو ذرات به محیط زیست و همچنین کاهش چشمگیر مصرف آن بود. پژوتن خاطرنشان کرد: زمانی که این الکترودها به عنوان کاتد در محلول قرار می‎گیرد در سطح آنها پر اکسید هیدروژن بیشتری تولید می‌شود و اضافه کردن نمک آهن موجب تولید رادیکال‎های آزاد اکسید کننده خواهد شد که در نتیجه تخریب آلاینده‎ها را به دنبال دارد. وی افزود: این پروژه به راهنمایی دکتر مختار آرامی به سر انجام رسیده است.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7000

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *