آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت نانو ساختار سیلیکون بدون شکل برای باتری یون لیتیوم

ساخت نانو ساختار سیلیکون بدون شکل برای باتری یون لیتیوم

پژوهشگران دانشگاه تهران با ساخت نانو ساختار سیلیکون بدون شکل (آمورف) در مقیاس آزمایشگاهی به بررسی عملکرد آن در باتری یون لیتیومی پرداختند که طبق نتایج این تحقیقات، استفاده از این نانو ساختار منجر به افزایش ظرفیت باتری و زمان عملکرد آن خواهد شد. باتری‌های یون لیتیوم به عنوان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات مولد انرژی قابل شارژ در دنیای امروز به کار می‌روند. این باتری‌ها در حوزه‌های مختلف تولید انرژی از جمله تلفن‌های همراه، لپ تاپ‌ها و سایر ادوات الکترونیکی قابل حمل کاربرد دارند. در حال حاضر در ساخت این باتری‌ها از آندهایی بر پایه‌ گرافیت استفاده می‌شود. به گفته‌ دکتر زینب سنایی، سیلیکون ماده‌ای است که قابلیت دادن ظرفیتی بیش از ۱۰ برابر آندهای گرافیتی را دارد ولی به دلیل عدم تحمل تغییر حجم ناشی از شارژ و دشارژ باتری و ترک خوردن آن در باتری‌های صنعتی به کار نمی‌رود. تحقیقات نشان داده که استفاده از ساختارهای نانومتری سیلیکون می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

سنایی در ادامه به توضیح این ویژگی پرداخت و افزود: ساختارهای نانومتری تحمل بیشتری در برابر فشارهای ناشی از تغییر حجم از خود نشان می‌دهند و شارژ و دشارژ باتری می‌تواند بدون از دست رفتن عملکرد آن صورت گیرد. در این راستا، در این طرح ابتدا ساخت نانو سیم‌های سیلیکونی صورت گرفت و سپس باتری یون لیتیوم با استفاده از این ساختارها به صورت موفقیت آمیز ساخته شد و مورد شارژ و دشارژهای متعدد قرار گرفت. به گفته وی همان طور که انتظار می‌رفت، استفاده از نانو سیم‌های سیلیکونی منجر به افزایش ظرفیت باتری شده که به معنای زمان بیشتر عملکرد باتری در هر شارژ است. همچنین نانو سیم‌های سیلیکون آمورف به دلیل داشتن ابعاد نانومتری و ساختار داخلی آمورف برخلاف سیلیکون تک بلور، امکان تحمل مراحل بیشتری از شارژ و دشارژ، بدون ایجاد ترک خوردگی در سطح را ایجاد می‌کنند. سنایی در پایان به نحوه‌ ساخت این نانو ساختارها نیز اشاره کرد و گفت: گرچه روش‌های زیادی برای ایجاد نانو سیم‌های سیلیکونی گزارش شده، اما اغلب این روش‌ها منجر به تولید نانو سیم‌های سیلیکونی بلورینه شده است.

در حالی که برای باتری‌های لیتیومی، داشتن نانو سیم‌های سیلیکون آمورف مناسب‌تر است. این طرح، در آزمایشگاه نانو الکترونیک دانشگاه تهران و با هدف ایجاد ساختارهای نانومتری سیلیکون آمورف از طریق دستگاه زدایش با یون‌های فعال (Reactive Ion Etching) با استفاده از گازهای هیدروژن، اکسیژن و SF6 انجام شده است. این نانو ساختارها به کمک آزمون‌های SEM و TEM مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. سپس در آزمایشگاه ادوات انرژی نانو ساختار، ساخت باتری یون لیتیم و آزمون‌های مربوطه انجام شد. این تحقیقات با تلاش‌های دکتر سمانه سلیمانی امیری (دانش آموخته‌ دانشگاه تهران)، دکتر زینب سنایی و دکتر سید شمس الدین مهاجرزاده (اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران)، و همکارانشان انجام شده که نتایج آن در مجله‌ Applied Physics Letters (جلد ۱۰۵، شماره ۱۹، سال ۲۰۱۴، صفحات ۱-۱۹۳۹۰۳ تا ۴-۱۹۳۹۰۳) به چاپ رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7118

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *